Jeśli zastosowaliśmy wszystkie wcześniej proponowane funkcjonalne rozwiązania dla małej kuchni, a chcielibyśmy maksymalnie wizualnie powiększyć to pomieszczenie, istnieje parę sprawdzonych rozwiązań.

Mała kuchnia: jasne, błyszczące i gładkie powierzchnie

Dotyczy to wszystkich elementów małej kuchni: podłogi, ścian, szafek, blatów. Najlepiej sprawdza się jak najwięcej bieli, ale jeśli wolimy kolor to wybierzmy delikatne pastelowe odcienie i to z zbliżonej gamy. Kakafonia kolorów optycznie zmniejsza nawet duże pomieszczenia! Dla zwolenników drewnianych szafek polecamy do małej kuchni jasne forniry i gładkie fronty. Tam gdzie mamy wybór, decydujmy się na wykończenie z połyskiem - będzie przestronniej. Należy też unikać podczas urządzania małej kuchni nagromadzenia faktur, najlepiej stosować gładkie jednolite płaszczyzny.

Mała kuchnia: ważna wielkośc kafli

Do małych wnętrz kuchni wcale nie musimy używać drobnych kafelków. Duże płytki, a nawet bardzo duże, o ile uda nam się dobrze dobrać ich wielkość (żeby nie okazało się, że np. w pas międzyszafkowy czy na podłogę wchodzi nam kafel i "ciut"), będą bardzo efektownie wyglądać i dodawać przestrzeni w aranżacji małej kuchni. W przeciwieństwie do właścicieli dużych kuchni, w małej kuchni możemy sobie pozwolić nawet na bardzo drogą glazurę, bo i tak zużyjemy jej tak niewiele, że budżet nie ucierpi.

Mała kuchnia: pamiętaj o lustrach

Wbrew pozorom lustra nie są zarezerwowane tylko do łazienek i przedpokoi. Przemyślnie umieszczone (np. na prostopadłej do blatu ściance) stworzą iluzję głębi w małej kuchni. Oczywiście nie należy ich umieszczać blisko kuchenki ani zlewu, żeby ulegały ciągłemu zachlapywaniu.

Mała kuchnia: detale i kontrasty

W małych pomieszczeniach kuchennych unikajmy natłoku. W małej kuchni nie sprawdzają się krzykliwe uchwyty, wymyślne listwy, dekory. Starajmy się, żeby ozdobą było to co i tak pozostaje na zewnątrz, a jest niezbędnym wyposażeniem kuchennym. Warto zainwestować w ciekawy wzorniczo czajnik, garnki, krzesło, chlebak, lampę, kontakty, ścierki itp. Zadbajmy o ich jednolitą kolorystykę. Jeśli polecana jasna stonowana barwa małej kuchni jest dla nas zbyt mdła, zdecydujmy się na jeden kontrastowy kolor i zastosujmy go właśnie w dodatkach, które za jakiś czas można łatwo wymienić. Dobrze i nowocześnie w tej roli zarówno przy bieli jak i drewnie wygląda czerń, przy pastelach neutralna szarość. Możemy również jako kontrast zastosować wyrazistą wersję koloru użytego jako pastelowa baza, np. granatu przy rozwodnionym błękicie, czekolady przy delikatnych kremach, natomiast unikajmy dodawania innych spoza gamy, bo stworzymy optyczny chaos i ciasnotę w aranżacji małej kuchni.

Mała kuchnia: światło

Im mniejsza kuchnia tym lepiej powinno być doświetlona, zarówno w dzień, jak i wieczorem. Jeśli nie musimy odgrodzić się wizualnie to nie wieszajmy w okien kuchennym zasłon, żaluzji - zabierają światło i zmniejszają wnętrze. Jeśli jest taka potrzeba to wybierajmy firanki, rolety czy żaluzje montowane na skrzydle, mamy wtedy jeszcze parapet do wykorzystania. Lampa sufitowa powinna zapewnić mocne, przyjemne światło, żeby mała kuchnia po zmroku była jasna i przestronna. Częsta strategia słabego światła górnego i korzystania z dodatkowego podszafkowego sprawia, że kolory wydają się "brudne", a pomieszczenie mniejsze niż w rzeczywistości.

Mała kuchnia: niech będzie pusto

Niewielki blat w małej kuchni zastawiony przyborami, parapet bez kawałka wolnego miejsca, otwarta półka wypełniona piętrowo powodują, że odbieramy pomieszczenie jak najgorszą "klitkę". Warto więc ograniczyć ilość rzeczy do minimum (np. poprzez wielofunkcyjność naczyń, jeden rozbudowany robot zamiast oddzielnych urządzeń) i zapewnić im możliwość schowania w zamkniętych szafkach. Niech na wierzchu zostaną tylko rzeczy w danej chwili używane, a nie te, które po prostu się nie mieszczą. Pusta jasna płaszczyzna blatu dodaje metrów i światła pomieszczeniu!