Mała kuchnia może wydać się większa, jeśli zastosujemy się do kilku reguł wnętrzarskich. Warto o nich pamiętać, bo sprawią, że nawet mała kuchnia będzie funkcjonalna, a optycznie będzie wyglądać na o wiele większą niż jest.

Mała kuchnia: zabudowa

W małej kuchni liczy się każdy centymetr, a przecież trzeba w niej zaplanować miejsce na jedzenie, gotowanie i przechowywanie. Zwłaszcza ta ostatnia funkcja może być kłopotliwa, kiedy mamy mało miejsca, a mnóstwo rzeczy. Projektanci jednak o tym pomyśleli: ostatnio bardzo modna staje się w kuchni zabudowa na całą ścianę. Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia mieści się tylko na jednej ścianie, czy też na planie litery L, możemy ją od góry do dołu pokryć szafkami kuchennym. Najlepiej, aby miały jednolite fronty bez wyrazistych uchwytów – sprawią wrażenie przestrzeni w małej kuchni.

Mała kuchnia: jadalnia

Nazywanie jadalnią miejsca do jedzenia w małej kuchni może brzmieć zbyt szumnie, ale stolik i krzesło powinno się znaleźć w każdej kuchni. Gdy mamy mało miejsca, możemy pomyśleć o stoliku składanym, którego będziemy używać tylko podczas spożywania posiłków, albo zdecydować się w małej kuchni na przykład na stolik wysuwany – spod kuchennego blatu.

Mała kuchnia: otwarta na salon

Zdecydowanie powiększymy małą kuchnię, jeśli otworzymy ją na salon, a nawet sąsiadujący przedpokój. Sprawimy w ten sposób, ze mała kuchnia wyda się bardziej przestrzenna i większa. Kuchnię można całkowicie otworzyć na salon, albo lekko oddzielić na przykład niewysoką wyspą.

Mała kuchnia: kolory

Małe wnętrza, w których zastosujemy jasne barwy, wydadzą się większe. Jasne kolory to najprostszy sposób na powiększenie małej kuchni. Jasne mogą być kuchenne meble, ściany i podłoga. W małej kuchni sprawdzi się modna biała zabudowa i jasne drewno na podłodze, które ociepli biały kolor. Jeśli wolimy jednak bardzo ciemną zabudowę w małej kuchni, pamiętajmy aby ściany koniecznie były w jasnych kolorach. Inaczej ciemne barwy pomniejszą optycznie i tak już małą kuchnię.