Kuchnie z duszą: aranżacje rustykalne i klimatyczne ZDJĘCIA KUCHNI

2014-05-23 16:24

Kuchnia w stylu rustykalnym stworzona jest dla osób rodzinnych, celebrujących wspólne przygotowywanie i konsumowanie posiłków. Zainspiruj się galerią 20 ZDJĘĆ KUCHNI rustykalnych i z elementami rustykalnymi! Jakie są zasady stylu rustykalnego?

Spis treści

  1. Kuchnie z duszą: rustykalne klimaty
  2. Kuchnie z duszą: miód na serce
  3. Kuchnie z duszą: ceglane motywy

Kuchnie z duszą są bardzo dobrze rozpoznawalne. To te, które od progu zachęcają do wejści dalej. To również takie kuchnie, w których najlepiej się rozmawia z filiżanką ulubionek kawy. Aż w końcu kuchnie z duszą to takie kuchnie, które stanowią centrum życia domu i skupiają wszystkich domowników w naturalny sposób.

Kuchnie z duszą: rustykalne klimaty

Najprostszą definicją stylu rustykalnego jest jej przeciwstawność do zimnego, nowoczesnego designu. Kuchnie w stylu rustykalnym nawiązują do tradycji wiejskich, rodzinnych. Sprzyjają wspólnemu przygotowywaniu posiłków, tworzą przytulną, ciepłą atmosferę. Prostota i dążność do spójności z naturą to najbardziej jaskrawe cechy stylu rustykalnego. Co za tym idzie - kolorystyka kuchni rustykalnej oscyluje wokół rudawej terakoty, klasycznie wypalanych, patynowanych kaflii  i wybarwień drewnianego wyposażenia. Rustykalna kuchnia nie powinna wyglądać "jak spod igiełki". Ponieważ wyposarzenie rustykalnej kuchni jest bogate w inspiracje sztuką ludową i rzemiosłem, wszelkie nierówności i ślady ludzkiej ręki są jak najbardziej na miejscu. Ręcznie formowane garnki, drewniane chochle, deski do krojenia, zydle i blaty to absolutny must have wyposażenia rustykalnej kuchni. Do tego koronkowe firanki i delikatnie haftowane ranty do drewnianych półek i kredensów. Kolejnym bardzo często spotykanym motywem w kuchniach rustykalnych są, stylizowane na dawne, piece i kuchnie kaflowe. Pięknie glazurowane białymi bądź innymi, utrzymanymi w duchu tradycji kaflami o miękkich bokach, stają się prawdziwym sercem kuchni i domu. Zawieszone nieopodal cynowe i miedziane garnki z patyną przeszłości, stylizowane przybory i wiązanki czosnku i ziół doprawiają sielskiego klimatu rustykalnej kuchni. Nieodzowne w stylu rustykalnym jest drewno - w każdej niemal postaci. Mocny, drewniany stół musi być zawsze pokaźnych rozmiarów (by pomieścić na raz liczną rodzinę). Wyeksponowane drewniane belki stropowe posłużyć mogą za miejsce ekspozycji sztuki ludowej: obrazów, glinianych dzwonków, plecionych koszy czy kompozycji z suszonych kwiatów.

Kuchnie z duszą: miód na serce

Pastelowe i cukierkowe wnętrza mogą przytłaczać, nie wtedy jednak, jeśli dla kolorowych dodatków tłem jest stonowana biel lub szarości. Jednolicie białe szafki, ściany z delikatną fakturą i stonowana podłoga, pozwalają na zupełnie dowolną ekspozycję cukierkowych pojemników, puszek po kawie, kolorowych salaterek i filiżanek w kropki. W z pozoru bezstylowym wnętrzu czujemy się trochę nieco bajkowo. Cukierkowe desenie naczyń, tekstyliów kuchennych lub zasłon sprawiają, że czujemy się nieco dziecięco, troski proporcjonalnie maleją a nam chce się śmiać i podkraść ciastka z największej puszki w kredensie. W tym szaleństwie jest metoda.

Kuchnie z duszą: ceglane motywy

Ciepłe kuchnie z duszą bardzo często wyposażane są w motywy ceglane. Czasem są to jedynie ścienne okładziny (raczej w kolorze rudej cegły). Innym razem są to stale wmurowane kuchenne zabudowy, do których mocowane są jedynie drewniane fronty szafek na zawiasach. Podobnie ciepły kolor terakoty sprawia, że jest bardzo chętnie wybierana jako wykończenie podłogi. W dodatku jest niezwykle funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu i przyjemnie chłodzi w upalne dni. Do tego bezpośrednio nawiązuje do stylu boskiej Prowansji, gdzie celebracja życia i bycia razem wychodzi na plan pierwszy przed wszystkim innym!

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio