Styl retro ma swoich zwolenników. Preznetujemy inspiracje na tradycyjne kuchnie z klimatem. W takich aranżacjach kuchni podobają nam się niegdysiejsze formy mebli: filongowe fronty, rzeźbione półeczki, stoły na toczonych nogach, szafki kuchenne z gzymsami i szprosami, ale za nic nie zrezygnujemy ze zdobyczy techniki: zmywarki, kuchenki mikrofalowej czy robota. Tu akceptujemy nowoczesne formy, choć możemy skorzystać z oferty marek mających urządzenia AGD w stylu retro, czyli stylizowane na dawne. Szukamy inspiracji na styl retro pośród kuchni angielskich, prowansalskich, rustykalnych - czyli wszystkich, które są dalekie od laboratoryjnej ascezy. Fenomen angielskich kuchni polega na różnorodności form przy zachowaniu cech typowych. Należą do nich takie elementy zabudowy, jak półki na talerze, wieszaki na kubki i filiżanki, nisze zamknięte od góry półkoliście, piętrowe gzymsy wieńczące szafki i kredensy. Najbardziej eleganckie stylowe kuchnie angielskie zdobią kolumienki, pilastry, rzeźbione kapitele.

Kuchnie: aranżacje w stylu retro

Kuchnia w dawnym stylu to nie tylko tradycyjna forma mebli najczęściej drewnianych, to także pretekst do wystawienia na widok swoich skarbów. W kuchni retro wieszamy szeregi miedzianych rondli lub angielskich talerzy, stawiamy na półkach kolekcje waz, dzbanuszków, kamiennych garnków. To nie do pomyślenia w nowoczesnej kuchni, która epatuje blaskiem nieskazitelnych frontów i blatów, a na wierzchu stoi młynek do pieprzu wysoki jak Pałac Kultury lub wyciskacz do cytrusów projeku Starcka. W kuchniach retro lubimy mieć dużo, bo wszystko jest dekoracją. Liczy się także detal w aranżacji tradycyjnej kuchni z klimatem: szlifowana szybka w kredensie, uchwyt z namalowaną niezapominajką czy podrzeźbienie w półeczce.

Kuchnia aranżacje: sprzęt AGD w stylu retro

Współczesna kuchnia retro to najczęściej drewniane, stylizowane meble, jasne, ciepłe kolory, dodające urody dodatki i tkaniny. Wnętrza szafek i szuflad, oczywiście, z wszelkimi udogodnieniami na miarę XXI wieku – supermocnymi zawiasami i prowadnicami, cichymi domykami, oświetleniem itp. itd. AGD – może być nowoczesne w wyglądzie, ale... nie musi. Do kuchni w stylu retro warto wybrać sprzęty retro. Wiele firm ma niezłą ofertę; niestety, te najładniejsze i najlepsze nie są tanie. Ale wiele osób woli zrezygnować z czegoś innego, żeby mieć wymarzoną lodówkę Smeg (np. różową!) czy kuchnię Falcon lub Aga. Wśród nowoczesnych sprzętów też warto się rozejrzeć i dopasować urządzenia do koloru kuchni. Whirlpool ma w sprzedaży bardzo ładne piekarniki i płyty do gotowania ze szkła beżowego (linia Ambient) oraz białego (Cube, Biała). We wnętrzu czarno-białym każdy czarno-srebrny piekarnik czy płyta będą idealne. Fantastyczną kolekcję retro AGD z linii Country Style oferuje firma Teka. Do wyboru beżowe lub antracytowe piekarniki, okapy, kuchenki mikrofalowe oraz płyty grzejne – gazowe i indukcyjne (ze stylowym wzorem). Duża liczba
przydatnych funkcji i udogodnień sprawia, że sprawdzą się w kuchni nawet bardzo wymagającej gospodyni, np. kompaktowe kuchenki mikrofalowe
o pojemności 32 l mają trzy funkcje grzania oraz utrzymywania w cieple, jeden program automatyczny, grill z opuszczaną grzałką oraz pięć poziomów mocy do 1000 W.

Kuchnie w stylu retro: fazowane płytki do kuchni

Białe fazowane płytki to idealny wybór do kuchni w stylu retro. Takie stylizwane płytki przypominają przedwojenne piece w czynszowych kamienicach lub kaflowe obudowy kuchni z fajerkami. Bezsprzecznie dobrze się kojarzą, a ich prostota jest ponadczasowa. Ponadto płytki fazowane są supermodne, podobnie jak posadzka ułożona w szachownicę, która również pasuje do kuchni w stylu retro. Jeśli masz zwykłe meble kuchenne, możesz je ozdobić np. stylizowanymi uchwytami mosiądzowanymi, przypominające stosowane niegdyś okucia biurkowe. Urządzając kuchnię w stylu retro zadbaj o całe wyposażenie. Ceramiczny zlewozmywak z szerokim kołnierzem należy do tradycji kuchni angielskiej. Jest nie tylko śliczny, ale i bardzo wygodny, dzięki pokaźnej głębokości. Warto zwrócić uwagę na oświetlenie w stylowej kuchni. Można wybrać pasujące do stylu retro kinkiety, wyglądające jak przedwojenne lampki.