Kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Najczęściej oglądamy zdjęcia kuchni z wyspą w katalogach, magazynach, czy na filmach. Mało kto ma w bloku kuchnię z wyspą, ponieważ tutaj głównym ograniczeniem jest zbyt mała powierzchnia. Ale nawet jeśli mamy duży dom, nie zawsze kuchnia z wyspą jest dobrym rozwiązaniem. Przeczytaj porady naszych ekspertów, dotyczące zasad prawidłowego rozplanowania kuchni z wyspą. Sprawdź, jakich błędów nie można popełnić. Obejrzyj też naszą galerię zdjęć, w której prezentujemy prawdziwe kuchnie z wyspą.

Kuchnia z wyspą: jakie ma zalety

Wyspa w nowoczesnej kuchni otwartej na salon łączy oba pomieszczenia. Natomiast w aranżacji kuchni zamkniętej, wyspa zapewnia łatwiejszą komunikację i odciąża szafki z części produktów i naczyń. Dzięki ustawieniu wyspy w kuchni i umieszczeniu na niej sprzętów droga między lodówką, umywalką i płytą grzewczą jest krótka, a to ułatwia pracę. Wyspa może mieścić pod blatem szafki i półki, umożliwia też wspólną pracę w nowoczesnej kuchni kilku osób przy przygotowywaniu posiłków i nie zmusza ich do odwracania się tyłem do reszty domu, co zapewnia kontakt z domownikami.

Nowoczesna kuchnia z pomysłową wyspą

Do wyspy można mieć do dostęp z każdej strony, ważne też, aby nie zakłócała komunikacji w reszcie kuchni czy sąsiednich pomieszczeniach. Nie może być usytuowana w przejściu do innych pomieszczeń ani zbyt blisko drzwi – wejściowych do kuchni, z kuchni do spiżarni czy balkonowych, jeśli mamy z nowoczesnej kuchni wyjście na taras.

Drzwiczki szafek i urządzeń (piekarnik, zmywarka) nie powinny ze sobą kolidować. Przy krótszych bokach wyspy nie może zabraknąć miejsca na przejście (minimum 60 cm, a jeżeli są na tym odcinku otwierane szafki, to 80 cm), natomiast przy dłuższych – roboczych – na przejście obok osoby stojącej przy blacie (100-120 cm). W ciaśniejszych przestrzeniach trudno będzie nie tylko przecisnąć się dwóm osobom, ale także dostać do szafek pod blatem (trzeba się do nich schylić lub przykucnąć, a musi jeszcze pozostać miejsce na otwarcie drzwiczek. W przypadku wyspy usytuowanej między nowoczesną kuchnią a jadalnią lub salonem zwróćmy uwagę, czy sama wyspa oraz siedzący lub krzątający się przy niej ludzie nie będą przeszkadzać w korzystaniu z innych obszarów pokoju – stołu jadalnego czy aneksu wypoczynkowego.

Aranżacja kuchni z niezbędnym wyposażeniem

Wyspa musi być dopasowana do urządzeń, które mają się na niej zmieścić, i dodatkowo zapewnić miejsce na ich obsługę. W nowoczesnej kuchni inne będą wymiary wyspy ze zlewozmywakiem, a inne z płytą grzewczą. Obok zlewozmywaka powinno być około 40 cm wolnej przestrzeni (co najmniej z jednej strony) na ustawienie brudnych naczyń przed zmywaniem lub czystych po. W pobliżu zlewozmywaka wygodnie jest umieścić zmywarkę (może ona korzystać z tego samego podłączenia wody i odpływu). Trzeba jednak pamiętać, że musi się zmieścić pod blatem, a zagłębienie zlewozmywaka ogranicza przestrzeń pod nim. Oznacza to, że blat musi być większy. Mała zmywarka ma szerokość 45 cm, a większa 60 cm. Tyle więc musi pozostać blatu obok zlewozmywaka. Na szczęście, jeśli zdecydujemy się na zmywarkę, wystarczy zainstalować na wyspie jednokomorowy zlewozmywak zamiast dwukomorowego, co pozwala zaoszczędzić nieco miejscaw aranżacji kuchni. W przypadku kuchenki lub płyty grzewczej potrzeba będzie 30-40 cm blatu po obu stronach. Optymalnie byłoby też montować płytę na wyspie o szerokości blatu 80 cm zamiast standardowych 60 cm (dodatkowe 20 cm za kuchenką zwiększa bezpieczeństwo osób, które się znajdują po drugiej stronie wyspy niż gotujący).

Przeznaczenie wyspy w nowoczesnej kuchni

Kluczowa jest decyzja dotycząca tego, w jaki sposób będziemy użytkować wyspę w nowoczesnej kuchni – czy ma nam przede wszystkim zapewnić powierzchnię roboczą, której brakuje gdzie indziej, czy też będzie miejscem, na wypicie kawy, zjedzenie „śniadania w biegu” itp. W tym wypadku ważny jest łatwy dostęp do wyspy dla osób siedzących. Trzeba pamiętać, że konieczność zachowania miejsca na nogi ogranicza głębokość szafek pod blatem. By nie rezygnować z szafek pełnej głębokości, wyspa w nowoczesnej kuchni musi mieć szerokość co najmniej 90-100 cm. W aranżacji kuchni pamiętajmy też o odpowiednich siedzeniach – przy najniższym, stołowym blacie (72-76 cm) możemy używać zwykłych krzeseł, przy wysokim barku (około 120 cm) – typowo barowych hokerów, przy blacie zaś na wysokości wygodnej do pracy (85-90 cm) – niższych stołków barowych (lub takich z dużym zakresem regulacji, które można dopasować do wysokości blatu).