Kuchnia z salonem. Co na miejsce wyburzonej ściany w kuchni?

Długa, wąska kuchnia to częsty problem w blokach z czasów PRL. Kilkanaście lat temu kuchnia była projektowana według innych norm i z reguły przypisywano jej głównie funkcję miejsca, w którym przygotowuje się posiłki. Zdarza się, że także współczesny projekt kuchni zawiera błędy. Dobra metoda na powiększenie kuchni to kuchnia z salonem. Zanim jednak wyburzysz ścianę między kuchnią a salonem, sprawdź co w tym miejscu można zrobić.

Kuchnia z salonem. Co na miejsce wyburzonej ściany w kuchni
Kuchnia z salonem. Co na miejsce wyburzonej ściany w kuchni
Kuchnia z salonem. Co na miejsce wyburzonej ściany w kuchni
Kuchnia z salonem. Co na miejsce wyburzonej ściany w kuchni
Kuchnia z salonem. Co na miejsce wyburzonej ściany w kuchni

Zgodnie ze starymi normami kuchnia powinna mieć minimum 180 cm szerokości i mniej więcej 300 cm długości. Taki projekt kuchni pozwala, by w jednym rzędzie zmieściły się meble oraz podstawowe sprzęty i można było się w miarę swobodnie poruszać. Wymiary te wynikają ze standardowej głębokości szafek – 60 cm i ilości miejsca potrzebnego na przemieszczanie się (120 cm). W praktyce kuchnie rzadko bywały szersze.  Jednak kuchnia szeroka na 180 cm nie gwarantuje ani w pełni swobodnego poruszania się w pomieszczeniu (zwłaszcza, gdy przebywa w nim więcej niż jedna osoba), ani możliwości zagospodarowania przeciwległej ściany. Zwykle pozostaje ona pusta bądź wiesza się na niej mało funkcjonalne płytkie półki. Dlatego warto pomyśleć o nowoczesnym rozwiązaniu jakim jest salon z kuchnią. Taka kuchnia daje dużo miejsca zarówno do poruszania się jak i na półki, i meble kuchenne.

Salon z kuchnią: kuchnia o odpowiednich wymiarach

Zachęcamy więc do rozwiązania problemu w sposób bardzo modny. Warto spojrzęć na swój projekt kuchni i zastanowić się, jak powiększyć kuchnię, nie tylko optycznie. Sposobem tym może być otwarcie kuchni na sąsiadujące z nią pomieszczenie. W taki sposób powstanie przyciągająca wzrok kuchnia z salonem. Jak tego dokonać? By kuchnia miała ładne proporcje i dawała się dobrze urządzić, powinna mieć minimum 240 cm szerokości (60 cm + 120 cm + 60 cm, czyli dwa rzędy szafek i przejście między nimi), za to może mieć mniej niż 300 cm.

Salon z kuchnią: dlaczego warto w nią zainwestować?

Jeśli nasza kuchnia jest długa i wąska, a do tego sąsiaduje z pokojem, i połączenie tych pomieszczeń jest możliwe – warto sięgnąć po to rozwiązanie. Wyburzenie ściany dzielącej wnętrza sprawi, że z dwóch niewielkich pomieszczeń powstanie jedno o lepszych proporcjach: przestronne i z większą liczbą okien dających światło dzienne. To walor nie do przecenienia w kuchni. Dlatego nie powinno się kurczowo trzymać starego projektu kuchni. Zazwyczaj możliwe jest również pozbycie się jednych drzwi (albo tych prowadzących do kuchni, albo do połączonego z nią pokoju – zależnie od układu pomieszczeń). Jeśli mamy wybór, lepiej jest zabudować te prowadzące do kuchni, bo w ten sposób powiększa się ścianę, przy której można ustawić szafki lub sprzęty kuchenne. Kuchnia, chociaż większa i bardziej przestronna, nadal jednak będzie pełniła swoją funkcję, warto więc w jakiś sposób zaznaczyć odrębność tej strefy pomieszczenia.

Salon z kuchnią: zamiast ściany barek

Proponujemy, aby kuchnia z salonem była zaopatrzona w barek (zamiast ściany). Zalecamy barek murowany, na około 215 cm długości, 100-110 cm wysokości i 12 cm szerokości (szerokość typowej cegły). Przykryć go można drewnianym blatem. Nad barkiem proponujemy podwieszany sufit ze zwisającymi lampami. Jeżeli odległość między oknami salonu i kuchni pozwala na umieszczenie na barku szerszego blatu, to wraz z barowymi krzesłami będzie on mógł zastąpić stół. Ale nawet tak wąski można wykorzystać na przykład do ustawienia na nim ekspresu do kawy, który będzie łatwo dostępny z obu pomieszczeń.

Kuchnia z salonem: zamiast ściany wyspa

Wyspa świetnie uzupełni zabudowę kuchni o dodatkowy blat i szafki. W naszym projekcie ma ona 60 cm szerokości i 170 cm długości. Została dostawiona do wyższego murku tej samej długości, szerokości 12 cm i wysokości 100 cm, który zabezpieczy produkty postawione na blacie przed spadaniem. Wyspa, by była funkcjonalna, musi być szersza niż barek – jej szerokości nie ogranicza odstęp między oknami, ponieważ się z nimi nie styka. Jednak o szerokość wyspy zmniejszy się powierzchnia salonu, dlatego do wyspy od strony pokoju warto dostawić stół. Razem będą pełnić funkcję jadalni między strefą kuchni i salonu.Świetnie uzupełni zabudowę kuchni o dodatkowy blat i szafki. W naszym projekcie ma ona 60 cm szerokości i 170 cm długości. Została  dostawiona do wyższego murku tej samej długości, szerokości 12 cm i wysokości 100 cm, który zabezpieczy produkty postawione na blacie przed spadaniem. Wyspa, by była funkcjonalna, musi być szersza niż barek – jej szerokości nie ogranicza odstęp między oknami, ponieważ się z nimi nie styka.  Jednak o szerokość wyspy zmniejszy się powierzchnia salonu, dlatego do wyspy od strony pokoju warto dostawić stół. Razem będą pełnić funkcję jadalni między strefą kuchni i salonu.

Salon z kuchnią: zamiast ściany ścianka z szafkami

Można ją zbudować z cegieł, bloczków z betonu komórkowego lub płyt gipsowo-kartonowych i tak dobrać wymiary, by od strony kuchni powstało na przykład sześć wnęk na szafki. Najlepiej dostosować ich wielkość do rozmiarów standardowych drzwiczek od szafek kuchennych. To ekonomiczne rozwiązanie zdecydowanie poprawi zabudowę kuchni i jej funkcjonalność. Powstanie pojemny mebel zastępujący szafki wiszące, kredens lub spiżarnię. Ścianę od strony salonu można wykorzystać, wieszając na niej telewizor, dla którego w małym salonie zazwyczaj trudno znaleźć odpowiednie miejsce. Pamiętajmy jednak, że wybierając do budowy cegły lub bloczki z betonu komórkowego, trzeba sprawdzić nośność stropu, bo materiały te są ciężkie, a ciężar całej konstrukcji zwiększy się dodatkowo po zapełnieniu szafek.

Salon z kuchnią: zamiast ściany regał

Mebel stojący na granicy pomieszczeń, na przykład ażurowe półki, do których można mieć dostęp z obu stron albo tylko z jednej z nich. Taki regał najlepiej wykonać na zamówienie, dopasowując wymiary do wielkości pomieszczenia lub wybrać gotowy mebel – tak jak w naszym projekcie (Expedit, Ikea). Taki regał wypełnia się pudełkami albo niektóre półki zamyka drzwiczkami, czyniąc z nich szafki dostępne od strony kuchni lub salonu. Dobrze jest jednak mocno przymocować go do ściany, żeby był stabilniejszy.

Salon z kuchnią: zamiast ściany drzwi przesuwne

Jeśli nie chcemy mieć stale otwartej kuchni, a jej przestrzeń zamierzamy otwierać tylko od czasu do czasu, najlepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne. Mogą zajmować część ściany albo, jak w naszym projekcie, całkiem ją zastąpić. W tym ostatnim wypadku każde z trzech skrzydeł powinno poruszać się po swojej prowadnicy. Dzięki temu poszczególne elementy mogą na siebie swobodnie nachodzić, co ułatwia operowanie nimi. Zsunięte w jedną stronę zajmują też najmniej miejsca. Drzwi mogą oddzielać kuchnię całkowicie (na przykład wykonane z płyty MDF) lub mogą być przeszklone i wpuszczać dodatkowe światło nawet do zamkniętej kuchni, czyniąc ją jaśniejszą, a pracę w niej bardziej komfortową.

Salon z kuchnią: zamiast ściany luksfery

Zastąpienie murowanej ściany luksferami częściowo oddzielającymi kuchnię od pokoju pozwala zachować odrębny charakter kuchni, a jednocześnie wykorzystać ślepą dotąd ścianę do wpuszczenia większej ilości światła. Przesłonę z luksferów możemy zbudować jako prostą ściankę rozdzielającą częściowo kuchnię od salonu lub nadać jej owalny kształt, powiększając przestrzeń kuchni. Postawienie takiej ściany to typowa murarska „mokra robota”. Między luksferami muszą się znaleźć zbrojenie i zaprawa, a sama przegroda jest dość ciężka i musi stanąć na stropie, który wytrzyma takie obciążenie. Przed budową trzeba więc sprawdzić jego nośność.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Karolina Dobrowolska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Jarosław Chabros

POLECANE ARTYKUŁY