Kuchnia rustykalna - jak urządzić kuchnię w starym stylu? Tutaj jest przytulnie i sielsko!

2024-03-19 14:53

Aranżacja kuchni rustykalnej kojarzy się z domkiem za miastem. Kuchnia w stylu rustykalnym zazwyczaj jest ciepła, jasna, wykończona naturalnymi materiałami: drewnem, kamieniem, ceramiką i naturalnymi tkaninami z motywami kwiatowymi motywami. Mieszkańcy bloków i miłośnicy stylu rustykalnego również mogą się skusić na takie rozwiązanie. Kuchnia w stylu wiejskim powinna być wtedy urządzona z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, ale z elementami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego.

Spis treści

  1. Kuchnia rustykalna, czyli aranżacja kuchni z duszą
  2. Elementy tworzące klimat kuchni rustykalnej
  3. Kuchnia rustykalna: dodatki i wystrój kuchni
  4. Wnętrza rustykalne - GALERIE INSPIRACJI

Styl wiejski - inaczej ludowy lub rustykalny - wraca do łask. Aranżacje kuchni w starym stylu mogą być oryginalne i ciekawe. Jeśli podoba się nam kuchnia rustykalna, nie trzeba od razu zmieniać wystroju całego mieszkania. Na początek wystarczą ludowe dekoracje.

Klimat wiejskiej chaty doskonale pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym. Aranżacje kuchni w tym stylu znowu stają się popularne. Przedmioty lub meble uznawane kiedyś za jarmarczne już dawno wróciły do wnętrzarskich trendów. Styl wiejski w kuchni nie musi się ograniczać wyłącznie do naszych rodzimych inspiracji, czyli łowickich czy kurpiowskich. Możemy się także pokusić o aranżację kuchni wzorowanej na południowoamerykańskich hacjendach lub angielskiej wsi. A więc kuchnia rustykalna może mieć dowolny kolor i klimat!

Kuchnia rustykalna, czyli aranżacja kuchni z duszą

Aranżacje kuchni w ludowym stylu nie wymagają remontu całego wnętrza. Czasem wystarczają odpowiednio dobrane dodatki do kuchni, na przykład: ludowe motywy i wzory na meblach, drewniane kuchenne meble - postarzane lub wykonane z charakterystycznymi zdobieniami półek (tzw. "falbany"), jasne kolory, ale też koronkowe serwety i ozdobne kilimy. Na tle prostych i surowych wnętrz takie barwne elementy staną się jeszcze bardziej wyraziste.

Kuchnie urządzone w stylu rustykalnym są przytulne i pełne ciepła. W takich wnętrzach możemy spotkać piece kaflowe - najczęściej białe, a także kuchnie węglowe. Drewniane podłogi i drewniane elementy na ścianach dopełniają całości w wiejskim stylu.

Styl rustykalny w aranżacji kuchni to gwarancja nastroju przytulności. Niezależnie od tego, czy kuchnia rustykalna będzie miała charakter wiejski, dworski czy pałacowy, powinna być przestronna, wygodna i funkcjonalna. Nie może w niej zabraknąć dużego drewnianego stołu, przy którym nie tylko przygotowuje się posiłki, lecz także często po prostu siada się z rodziną czy znajomymi, by przyjemnie porozmawiać i spędzić wspólnie czas.

Elementy tworzące klimat kuchni rustykalnej

Znakami rozpoznawczymi większości aranżacji kuchni rustykalnych są głęboki zlew ceramiczny, duża płyta do gotowania, a czasem prawdziwy piec. Zaletą przestronnej kuchni w starym stylu jest zazwyczaj miejsce na dodatkowy stół do pracy lub wyspę, gdzie przygotowuje się posiłki.

Nad wyspą zaś można umieścić przybory kuchenne, np. kuty żeliwny wieszak na akcesoria kuchenne. Z kolei nad stołem jadalnianym nie może zabraknąć oryginalnej, rzucającej ciepłe światło lampy, a przy frontach szafek uchwytów z elementami porcelanowymi.

Kuchnia rustykalna: dodatki i wystrój kuchni

Do kuchni rustykalnej możemy wybrać dodatki charakterystyczne dla stylów regionalnych z Francji, Włoch, Skandynawii albo - jeszcze lepiej - zdecydować się na ceramikę i wyroby z drewna o typowo polskim rodowodzie. Warunkiem powodzenia całego przedsięwzięcia jest neutralny wygląd wnętrza kuchni. Dlatego urządzając kuchnię w stylu wiejskim od podstaw, najlepiej wyposażyć ją w proste, drewniane meble kuchenne, które będą uniwersalnym tłem dla aranżacji w klimacie folk.

Na ścianach i podłodze kuchni w starym stylu znakomicie sprawdzą się ceramiczne kafle w kolorach złamanej bieli, neutralnych beży i brązów lub w barwach wypalanej gliny i kamienia. Dodatki możemy często zmieniać, ale warto postawić na stałe elementy wyposażenia kuchni, wykonane z drewna, szkła i mosiądzu. Do tego dobierzmy przedmioty z plecionki (np. wiklinowe), które idealnie pasują do stylistyki rustykalnej.

Wnętrza rustykalne - GALERIE INSPIRACJI

Lubisz styl rustykalny? A może chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.