Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety

Urządzasz mieszkanie i zastanawiasz się jakie rozwiązanie będzie lepsze: kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta? Obie kuchnie mają swoje zalety i wady, wybór projektu kuchni zależy przede wszystkim od charakteru i zwyczajów właścicieli, a także wielkości domu.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Wady i zalety

Decyzja o tym, czy lepsza będzie kuchnia otwarta na pokój dzienny czy kuchnia zamknięta uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od upodobań kulinarnych czy towarzyskich, zamiłowania do porządku lub nie. I tak, jeśli gotujemy dużo i są to potrawy mocno aromatyczne, jak bigos czy chińszczyzna - musimy zdawać sobie sprawę z tego, że - jeżeli kuchnia jest otwarta na pokój - zapach dań długo będzie się unosił w salonie. Gdy jesteśmy pedantyczni, na pewno będą nam też przeszkadzać brudne naczynia widoczne z salonu. Takich problemów nie przysporzy kuchnia zamknięta. Gdy dom będzie zamieszkiwać zapracowana, bezdzietna para, kuchnia otwarta z małym barkiem będzie znakomitym rozwiązaniem. W przypadku rodziny wielodzietnej sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej - zamiast barku trzeba przede wszystkim wstawić stół z krzesłami, przy którym wygodnie będzie się siedzieć również małym dzieciom. Kuchnia otwarta jest zaś znakomitym rozwiązaniem, jeśli lubimy urządzać przyjęcia, których głównym celem jest wspólne przygotowanie posiłków. Każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony, pamiętajmy jednak, że urządzenie kuchni nie jest sprawą tanią i zmiana koncepcji będzie nas sporo kosztować!

Wentylacja w kuchni

W każdej kuchni, ale przede wszystkim w otwartej, pamiętajmy o dobrej wentylacji. Podczas gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie! Trzeba więc dbać o to, aby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap. A w czasie gotowania lub tuż po nim nie zapominajmy o wietrzeniu.

Kuchnia jako pokój rodzinny!

Poza kuchnią całkowicie otwartą lub zamkniętą możemy wybrać jeszcze jedno rozwiązanie – kuchnia może być pokojem rodzinnym. Jeśli ma co najmniej 20 m2 (nie jest to więc możliwe w małym domu), możemy wstawić tam duży, rodzinny stół, zrobić w niej miejsce dla domowego zwierzaka, ulubionych roślin pani domu czy sprzętu grającego. W takim wypadku rodzina, a także przyjaciele domu chętnie będą spędzali w niej czas.

Kuchnia częściowo odgrodzona od salonu

Jeżeli dom jest niewielki, chcemy mieć kuchnię otwartą, ale obawiamy się wszystkich tego konsekwencji, możemy skorzystać z jednego z pomysłów na częściowe jej przesłonięcie. Można przecież pozostawić kawałek ściany, wybudować barek albo ustawić na granicy pomieszczeń stół. Dobrym rozwiązaniem jest wstawienie na granicy pomieszczeń przesuwanych drzwi lub zawieszenie rolety. Za każdym razem uzyskamy inny efekt. Aby część jadalnianą była trochę bardziej przytulna od tej przeznaczonej do przygotowywania posiłków - warto inaczej wykończyć w niej podłogę. Niech przy blatach roboczych będzie na przykład z płytek, bo to przede wszystkim praktyczne, natomiast posadzka w części, gdzie jest stół, może być drewniana lub pokryta miękką, przyjemną w dotyku wykładziną.

Plusy i minusy

Kuchnia zamkniętaKuchnia otwarta
Jeśli wybieramy kuchnię zamkniętą: Pamiętajmy jednak, że: Jeśli decydujemy się na kuchnię otwartą: Ale musimy także pamiętać, że:
 • nie musi być nieskazitelna, nikogo nie będą raziły niezmyte naczynia czy bałagan w trakcie przyrządzania posiłków,
 • kuchenne zapachy nie będą miały wstępu do salonu, zwłaszcza jeśli zamontujemy dobry wyciąg,
 • w salonie nie będzie słychać pracy zmywarki czy okapu,
 • kuchnię łatwiej będzie urządzić.
 • pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze niż wówczas, gdy są otwarte,
 • osoba przygotowująca posiłki może się czuć odizolowana, nie będzie miała kontaktu z gośćmi w salonie,
 • jeśli w kuchni nie zmieści się miejsce do spożywania posiłków – trzeba będzie przenosić naczynia do stołu w salonie.

 

 • wnętrze domu będzie wyglądało dużo przestronniej, na pewno znajdzie się wówczas miejsce na stół z krzesłami,
 • osoba przygotowująca posiłki nie będzie odizolowana od reszty domowników, otwarta kuchnia sprzyja więc integracji rodziny.
 • każdy z gości będzie miał "wgląd" do naszej kuchni,
 • zapachy będą roznosiły się po obu pomieszczeniach, a nawet po całym domu,
 • w salonie będzie słychać pracującą zmywarkę czy okap,
 • otwartą kuchnię trudniej urządzić, nie ma tyle miejsca na blaty i szafki, trzeba ją połączyć stylistycznie z salonem.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Małgorzata Nadziejko-Stefanowicz Zdjęcia: Michał Mrowiec, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY