Kuchnia funkcjonalna. Od tego, jaką kuchnia będzie miała zabudowę, na jakich wysokościach powiesimy w kuchni szafki, zależy efektywność twojej pracy. Bo praca w kuchni trochę przypomina poruszanie się przy taśmie produkcyjnej. Tyle że w kuchni powinna być o wiele przyjemniejsza.


Kuchnia: w jakiej kolejności rozmieścić sprzęty

Kuchnia, w której sprawnie się pracuje. Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest tak mała, że zmieścisz tylko prosty ciąg roboczy, czy może kuchnia ma więcej miejsca i da się w kuchni ustawić zabudowę w kształcie litery L, C, U, w kuchni zawsze najważniejsza jest kolejność rozmieszczenia AGD.
Przygotowując potrawy w kuchni, najpierw sięga się do lodówki i wykłada produkty na blat obok. Następnie produkty są myte w zlewie i kroi się je na blacie między nim a kuchenką lub płytą grzejną w kuchni, potem gotuje na kuchence i odstawia gorące garnki na blat za nią. Te trzy sprzęty: lodówka, zlew, kuchenka wytyczają w kuchni tzw. trójkąt roboczy. Kuchnia dla osób praworęcznych ma blat, na którym przygotowywanie potraw rozpoczyna się od lewej strony ciągu roboczego, w kuchni dla leworęcznych – od strony prawej.


Kuchnia: AGD - w jakiej odległości od siebie

Kuchnia komfortowa. W kuchni odległości między sprzętami nie mogą być zbyt małe, bo niewygodnie będzie ci się pracowało, ani zbyt duże. Wtedy w kuchni pokonuje się spore odległości. To bardzo męczące i traci się niepotrzebnie czas. Dobrze, by w kuchni największa odległość między lodówką a kuchenką nie przekraczała 2,7 m. W kuchni szerokości odcinków blatu między sprzętami nie powinny być mniejsze niż 40 cm. Najlepiej jednak, gdy w kuchni odcinki te mają 80-110 cm długości, zwłaszcza najważniejszy - między zlewem a kuchenką czy płytą do gotowania.