Kuchnia dla każdego. Ciekawa aranżacja kuchni i jadalni z dużymi oknami

2009-04-22 2:00

Szkło nad blatem szafek kuchennych odbijają światło wpadające przez ogromne okna jadalni. Bajkowy widok za nimi przenosi w świat natury. Właścicielka mieszkania świetnie dobrała kolorystykę do kuchni i jadalni – jest jasno i świeżo, zastosowane barwy optycznie powiększają wnętrze. Ta aranżacja kuchni spodoba się każdemu!

Spis treści

  1. Przed remontem
  2. Krok 1. Przebudowa wnętrza mieszkania
  3. Krok 2. Wybór materiałów wykończeniowych i kolorystyki do kuchni i jadalni
  4. Krok 3. Oryginalna podłoga w cześci kuchennej i jadalnianej
  5. Krok 4. Rozplanowanie szafek kuchennych i oświetlenia

Szkoda tracić czasu spędzanego w ciemnej, zamkniętej kuchni, jeśli okna sąsiedniego pomieszczenia eksplodują tak potężną dawką światła i zniewalającej zieleni – pomyślała Agnieszka, gdy tylko zobaczyła to mieszkanie w podwarszawskim Konstancinie. Rzeczywiście, widoku z okien nie przesłaniają żadne budynki, a co więcej – można przez nie obserwować polowe prace sąsiadów, zamieszkujących usytuowane nieopodal nieduże gospodarstwo.

O Agnieszce, właścicielce 60-metrowego mieszkania w Konstancinie pod Warszawą:

  • ulubione kolory – oliwkowa zieleń, wrzosowy i ciemny brąz,
  • preferowany styl – umiarkowanie nowoczesny,
  • ulubione materiały – drewno, szkło oraz stal,
  • ulubione formy – proste,
  • ostatnio kupiła – komplet filiżanek do cappuccino.

Przed remontem

  • Przestrzeń kuchni była zamknięta, ciasna, nie wystarczająco doświetlona. Poprzedni układ pomieszczeń sprawiał, że wnętrze robiło przytłaczające wrażenie.
  • Szafki kuchenne - fronty starej zabudowy kuchni nie pasowały do nowej wizji komfortowego, nowoczesnego wnętrza.
  • Ściany i podłoga wykończone były płytkami, które właścicielka zdecydowała się usunąć.

Krok 1. Przebudowa wnętrza mieszkania

Pierwszą decyzją, jaką podjęła nowa właścicielka mieszkania, była niewielka przebudowa wnętrza. Projekt realizacji, łącznie z rozplanowaniem nowego układu kuchni i doborem materiałów, przygotowała jej znajoma i projektantka wnętrz Dorota Dąbrowska. Wyburzenie i przesunięcie ścianek działowych pozwoliło połączyć przestrzeń kuchenną z fragmentem zapożyczonym od salonu, na którym została zaplanowana komfortowa, jasna jadalnia.

Krok 2. Wybór materiałów wykończeniowych i kolorystyki do kuchni i jadalni

Malowniczy widok pól i lasu prawie na wyciągnięcie ręki sam niemal sugeruje kolorystykę wnętrza. Ale tak się składa, że oliwkowa zieleń, na którą pomalowano ściany, to również jeden z ulubionych kolorów Agnieszki. Aby nie przytłaczać optycznie wnętrza, zrezygnowała też z glazury nad blatem na rzecz przezroczystych, bezbarwnych tafli szkła. Efektowne refleksy świetlne sprzyjają budowaniu wrażenia przestronności.

Krok 3. Oryginalna podłoga w cześci kuchennej i jadalnianej

Zróżnicowanie materiałów na podłodze w części kuchennej i jadalnianej wprowadza wizualny podział na dwie strefy. Pierwsza jest niejako kontynuacją przyległego korytarza wyłożonego łatwą do utrzymania w czystości jasnoszarą terakotą. Druga – nawiązuje do salonu, w którym leżą drobne deszczułki parkietu przemysłowego.

Krok 4. Rozplanowanie szafek kuchennych i oświetlenia

Szafki kuchenne z płyty pokrytej laminatem w naturalnym kolorze zostały rozplanowane w dwóch równoległych ciągach roboczych. Lewa strona mieści większość sprzętów, dzięki czemu wzdłuż drugiej ściany zmieściła się wolno stojąca lodówka oraz długi, wygodny blat roboczy. Pojemne szafki stojące i praktyczne szuflady pozwoliły na uwolnienie przestrzeni nad blatem. Standardowe wiszące szafki zastąpiły półki z płyty MDF w kolorze ścian oraz nieduże szafki ze szklanymi frontami. Jasny blat oświetlają halogeny umieszczone w spodach półek i szafek, a nad drewniano-szklanym stołem króluje lampa z białym kloszem.

To nam się podoba

  • Połączenie części kuchennej z jadalnią zapewniło dostęp do cennego światła dziennego i pozwoliło odpowiednio doświetlić wnętrze. Kuchnia pomimo niewielkich rozmiarów w rezultacie sprawia wrażenie przestronnej.
  • Jasna, neutralna kolorystyka podłogi i mebli stanowi bazę, którą można dopełnić dowolnym kolorem. Zestawiony z nią soczysty odcień zieleni na ścianie nad blatem oraz dodatki w kolorach oliwki i fioletu dają ożywczy efekt.
  • Wodoodporna farba i szklane tafle zamiast glazury dodają pomieszczeniu lekkości i przestronności. Chłód szkła nawiązuje także do stalowych i aluminiowych elementów wyposażenia. Poziomy układ pasów i umieszczone w jednej linii otwarte półki wizualnie wydłużają niedużą kuchnię.
  • Konsekwentny dobór materiałów, kolorów i form pozwolił na uzyskanie ładu i harmonii we wnętrzu. Barwa drobnych deszczułek na podłodze nawiązuje do okleiny na frontach szafek, a zielony kolor ścian powtarza się w elementach wyposażenia i detalach. Dodatki w ciemniejszych odcieniach fioletu i różu sprawiają, że całość staje się bardziej wyrazista.
Kuchnia dla każdego. Ciekawa aranżacja kuchni i jadalni z dużymi oknami
Autor: Marcin Czechowicz Wchodząc do kuchni z przyległego korytarza, widzimy na wprost jadalnię z dużym stołem na tle przeszklonej ściany. Łączy się ona z usytuowanym po prawej stronie salonem