Jak zwycięsko przeprowadzić kuchenne rewolucje? Zacznij od przemyślenia swoich potrzeb. Dużo gotujesz, masz sporą rodzinę? Jeśli tak, to właśnie tobie jest potrzebna kuchenna rewolucja. Żeby nie pokonywać w kuchni kilometrów, pomyśl o takim układzie zabudowy i rozmieszczeniu w niej najważniejszych sprzętów: lodówki, zlewu i kuchenki, dzięki któremu skrócisz odległości między nimi. Dla sprawnej pracy ważna jest też kolejność, w jakiej zamontujesz sprzęty w blacie roboczym – pierwsza powinna być lodówka, potem zlew, na końcu kuchenka. Odległość między lodówką a zlewem nie powinna przekraczać 120-210 cm. Taki sam dystans zachowaj między zlewem a kuchenką, natomiast odległość lodówki od kuchenki to w zależności od wielkości kuchni 120-270 cm.

Kuchenne rewolucje: wyznaczenie stref

Robiąc kuchenne rewolucje staraj się pogrupować sprzęty i meble według ich funkcji. Na przykład w sąsiedztwie chłodziarki usytuuj zamrażarkę i szafę na suche produkty – stworzą strefę przechowywania. Obok zlewu ulokuj zmywarkę, kosz na śmieci, także szafkę na środki czystości (strefa zmywania). Piekarnik, mikrofalówkę umieść w sąsiedztwie płyty grzejnej (strefa gotowania). To bardzo usprawni wykonywanie różnych czynności.

Wyposażenie szafek: niezbędna część kuchennych rewolucji

Gotując, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czynności wykonujemy nadprogramowo. Schylamy się do szafek, wspinamy na palce lub wchodzimy na stołek, by sięgnąć do szafek nad blatem i czujemy się potem bardzo zmęczeni. Kuchenne rewolucje są więc nie do zbagatelizowania. Zamiast szafek z półkami zastosuj lekko wysuwające się szuflady. W szafkach narożnych wykorzystaj obrotowe półki. Przechowuj produkty w szafkach cargo, które niemal całe „wyjeżdżają” z zabudowy. Będziesz więc mieć łatwy dostęp do ich zawartości. W zlewie zamontuj baterię z wysuwaną wylewką, a jeśli masz sporą rodzinę, pomyśl tez o płycie z większą liczbą palników i dwudrzwiowej lodówce side by side. Takie kuchenne rewolucje sprawią, że praca będzie łatwiejsza i milsza.