Idealna kuchnia powinna być komfortowa w użytkowaniu, a więc przede wszystkim – praktycznie rozplanowana. Jak to osiągnąć? Jak rozplanować zabudowę kuchenną, by być zadowolonym z aranżacji i docenić wygodę dobrze urządzonego wnętrza.

Komfortowy układ kuchni: rozplanowanie zabudowy

Jest kilka możliwości rozplanowania zabudowy kuchennej. Jeśli urządzasz kuchnię o bardzo dużej powierzchni, możesz zdecydować się na zabudowę w kształcie litery U lub litery G – kuchnia stanie się przytulna, a wszystkie potrzebne rzeczy będziesz mieć pod ręką. Alternatywą dla posiadaczy kuchni o sporym metrażu lub kuchni połączonej z jadalnią jest kuchnia z wyspą. Zabudowa kuchenna wykoanan na planie litery L jest rozwiązaniem idealnym dla każdego rodzaju kuchni – dużych, małych, wąskich i szerokich. Do długiej i wąskiej kuchni wybierz układ jednoliniowy – wysoka zabudowa sprawi, że nie zabraknie ci miejsca na przechowywanie naczyń i akcesoriów kuchennych, może jednak optycznie zacieśnić wnętrze – by tego uniknąć, zrezygnuj w wiszących szafek na rzecz półek. W kuchni szerokiej świetnie sprawdzi się zabudowa kuchenna dwuszeregowa - czyli na przeciwległych ścianach kuchni.

Zabudowa kuchenna i odległości umożliwiające wygodną pracę

Dzięki kilku podstawowym zasadom ergonomii, będziesz w stanie funkcjonalnie urządzić swoją kuchnię, nawet jeśli ma ona niewielki metraż. Podczas urządzania kuchni architekci wnętrz podpowiadają, że najważniejsze jest prawidłowe rozmieszczenie trzech podstawowych sprzętów: lodówki, zlewu i kuchenki. Właśnie w tej kolejności – bez względu na to, czy ustawisz je od strony lewej do prawej, czy odwrotnie. Modelowy układ nie zawsze da się wprowadzić w życie, ale warto spróbować to zrobić, by ułatwić sobie codzienną pracę w kuchni. Trzy wyżej wymienione sprzęty wyznaczają wierzchołki umownego trójkąta roboczego, który zastosujesz w każdym rozplanowaniu zabudowy – w litery L, C, G, dwu- i jednoszeregowym. W ostatnim przypadku, zamiast trójkąta, rozmieszczenie urządzeń tworzy linię. Sprzęty nie mogą być ulokowane ani zbyt blisko siebie, ani zbyt daleko. Dwa boki trójkąta – odległość między zlewem a kuchenką oraz między kuchenką a lodówką w linii prostej nie powinny przekraczać 120-270 centymetrów. Z kolei odległość między lodówką a zlewem powinna oscylować w granicach 120-210 centymetrów.