Nowoczesna kuchnia ma sprawiać, że spędzamy w niej czas z przyjemnością i nie separować nas od reszty domowników czy odwiedzających  przyjaciół. By to było możliwe nowoczesna kuchnia powinna być wykonana z materiałów ułatwiających utrzymanie czystości, posiadać gładkie fronty ułatwiające utrzymanie czystości, co z kolei nie musi oznaczać kuchni – laboratorium. Zazwyczaj połączona jest z salonem jako jego integralna część. Czasem może to być tylko wydzielony kubik – wszystko zależy od naszej wyobraźni i od potrzeb. Projektując nowoczesną kuchnię powinniśmy określić jak dużo i jak skomplikowane potrawy gotujemy, czyli jaki sprzęt AGD będzie potrzebny.  Czy będzie potrzebny stół do spożywania rodzinnych śniadań i kolacji, czy wystarczą stołki barowe przy przedłużonym blacie wyspy lub półwyspu. Charakterystyczną cechą nowoczesnej kuchni jest wysoka, jednolita  zabudowa na jednej ze ścian, w której znajdują się wygodne szafki typu cargo, zabudowana lodówka i słupek z wbudowanym sprzętem AGD.

Jak wygląda NOWOCZESNA KUCHNIA?

Nowoczesna kuchnia, to gładkie fronty z materiałów takich jak lakierowany mdf lub fornir, szkło czy ostatnio nawet kamień. Nie ma na ich powierzchni żadnych rzeźbień czy załamań – mają być gładkie. Kolory  są monochromatyczne, różniące się fakturą, na przykład część lakierowana na wysoki połysk, część matowa. Mogą też być kontrastowe, czarno – białe, beżowo – brązowe lub szaro - żółte. Uchwyty powinny być jak najprostsze lub w ogóle bez - otwierane systemem push, lub fazowane, praktycznie niewidoczne.  Okładziny ścienne pomiędzy szafkami mogą być z tego samego materiału co blaty, czyli z kamienia lub konglomeratu, może to być lakierowane szkło czy lakobel. W nowoczesnej kuchni coraz rzadziej stosuje się płytki, chyba że są  wielkoformatowe albo w postaci drobniutkiej mozaiki.
Blaty w nowoczesnej kuchni wykonane są z konglomeratu lub kamienia, coraz częściej o nie typowej grubości -  nawet 8cm lub przeciwnie - bardzo cienkie – tylko12mm! Są to oczywiście tricki optyczne ale ciekawe i nadające nowoczesny i nietuzinkowy charakter naszej kuchni.

Nowoczesna kuchnia wyposażona jest w wyspę lub półwysep przy którym można gotować, zmywać i przygotowywać posiłki. Z drugiej strony lub na przedłużeniu może znaleźć się miejsce z hockerami do wypicia porannej kawy lub zjedzenia drobnego posiłku.
Charakterystyczną cechą nowoczesnej kuchni jest wysoka, jednolita zabudowa wyposażona w szafki cargo i nowoczesny sprzęt AGD. Kolor wysokiej zabudowy jest spójny z resztą szafek lub właśnie kontrastowy, np. szafki są z lakierowanego mdf-u, a wysoka zabudowa fornirowana lub  odwrotnie. Dzięki pojemnej wysokiej zabudowie można zupełnie zrezygnować z górnych szafek,  nie tracąc miejsca do przechowywania, a kuchnia sprawia wrażenie dużo lżejszej i przestronnej – bardzo dobre rozwiązanie gdy kuchnia jest połączona z salonem.

Jak jest wyposażona NOWOCZESNA KUCHNIA?

Nowoczesna kuchnia zazwyczaj wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt AGD, spójny stylistycznie i jak najbardziej ułatwiający i przyspieszający pracę w kuchni. Unikamy jednak stawiania dużej ilości urządzeń na blatach szafek, staramy się jak najwięcej sprzętów umieszczać w zabudowie szafkowej. Na blacie może się znaleźć jedynie czajnik elektryczny, toster lub wyjątkowo wyglądający ekspres do kawy. W zabudowie umieszczamy na ergonomicznej wysokości piekarnik, mikrofale, ekspres do kawy, parownik, czy podgrzewacz do naczyń. Jeśli nie mamy miejsca na te wszystkie sprzęty pomyślmy od urządzeniach dwu funkcyjnych np. piekarnik z mikrofalą. Jednym z najważniejszych sprzętów AGD, zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem, jest nowoczesny wyciąg kuchenny.