Jeśli życie rodzinne najczęściej toczy się w kuchni i właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu, pomyślmy, aby urządzić jadalnię właśnie tutaj. Jeśli mamy małą kuchnię, ustawmy stół przy ścianie. Pamiętajmy, że wymagana przestrzeń, aby przy nim wygodnie siedzieć to około 80 cm od krawędzi, przy których będziemy siedzieć. Taka odległość pozwoli na wsobną pozycję przy stole i manewrowanie krzesłem. 120 centymetrów to minimalna długość stołu, aby przy jednej krawędzi usadzić dwie osoby obok siebie.

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, jadalnię możemy urządzić na granicy tych dwóch wnętrz. W naturalny sposób wydzieli przestrzeń. Kuchnię od jadalni i części salonowej wydzielimy na przykład ścianką lub wyższą kuchenną wyspą. Taka separacja umożliwi utrzymanie kontaktu wzrokowego z gośćmi lub domownikami a zasłoni na przykład nieporządek w kuchni, który powstał podczas gotowania.

Jadalnia urządzona w salonie staje się miejscem odświętnym. Przy takim stole sadzamy gości i wydajemy uroczyste przyjęcia. Dlatego zadbajmy, aby stół i krzesła w jadalni w salonie były wystarczająco dekoracyjne i pasujące stylem do reszty wnętrza.

Jaki stół wybrać do jadalni?

Najbardziej uniwersalny będzie oczywiście stół rozkładany, którego powierzchnię możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Wymaga on jednak odpowiednio dużo miejsca. Pamiętajmy, że na wygodny, rozkładany stół z krzesłami dla ośmiu osób potrzeba około 12 m². Do tego powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od ścian i mebli, żeby można go było wygodnie obejść.

Stół okrągły zajmuje optycznie mniej miejsca niż rozkładany. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia – gorzej w kącie. Ponadto zaletą okrągłego stołu jest podział miejsc, który sprawia, że wszystkie są równoważne.

Stół prostokątny jest bardziej uniwersalny niż okrągły. Równie dobrze można go ustawić w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku. Miejsca przy prostokątnym stole nie są jednak równorzędne, a ostre kanty przeszkadzają przy obchodzeniu go dookoła.

Interesującą propozycją może być podłużny stół o zaokrąglonych narożnikach, na przykład eliptyczny. Opływowy kształt – występuje w wersji tradycyjnej i nowoczesnej – będzie ciekawszy, a brak ostrych kantów – wygodniejszy.

Jakie wybrać krzesła do jadalni?

Krzesła do jadalni mają różne formy i styl, ale łączy je wysokość siedziska, które powinno się znajdować 45-49 cm nad podłogą. Krzesło zajmuje około 60 cm miejsca przy stole. Policzmy, ile musimy ich mieć, a otrzymamy przybliżoną długość stołu. Dla przykładu na umieszczenie w rzędzie czterech krzeseł potrzebujemy aż 240 cm. Osoba siedząca przy krótszym boku prostokątnego stołu musi mieć dostatecznie dużo miejsca – minimum 90 cm, bo ci, którzy siedzą za rogiem, „zabierają” część jej blatu. Zatem przy stole o bokach 100 x 240 cm posadzimy wygodnie dziesięć osób. Zamiast krzeseł możemy się w kuchni zdecydować na ławę. Doda wnętrzu przyjaznego, domowego klimatu, zajmie też mniej miejsca niż one.