Jasne, biało-kremowe fronty drewnianych szafek, stylizowane ażury i prześwity, oraz przeszklone witrynki to absolutny identyfikator kuchni w stylu angielskim na tzw. „pierwszy rzut oka”. Jeśli lubisz światło, przestrzenność, drewniane meble to styl angielski jest dla Ciebie.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim? Zabudowa kuchenna kuchni w stylu angielskim powinna być jednym, spójnym ciągiem wypełnionym szafkami, szufladami, półkami i przegródkami (np. na wino). Cechować ją powinny widoczne sfazowania i uskoki wykończeniowe. Okap koniecznie obudowany, stylizowany na angielską oprawę kominkową (proste, geometryczne uskoki). Na jego szczycie można umieścić gliniane, ekspozycyjne naczynia. Fronty blatów najchętniej ramowo–płycinowe lub ażurowane deskowanymi prześwitami. Całość zabudowy kuchennej w stylu angielskim ma sprawiać wrażenie „pudełeczka z przegródkami”, w które wpisano wszystkie niezbędne funkcje użytkowe. Kafle okładzinowe w strefie gotowania w kuchni w stylu angielskim mogą nawiązywać do tematyki kwiatów lub owoców.

Ważny jest też dobór zlewu i armatury – najrealniej sprawdzi się emaliowana blacha, choć coraz trudniej dostępna w dziś urządzanych kuchniach angielskich. Kran winien być stylizowany, najlepiej z metalowymi, nieco industrialnymi kurkami w kształcie kwiatków lub dźwigni. Strefę pod zlewozmywakiem można zasłonić kwiecistą zasłonka, marszczoną u góry - elementem charakterystycznym dla kuchni w stylu angielskim.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Dla bardziej naturalnego efektu można zadbać o gliniane donice, w których bujnie rozkwitną szczypior, bazylia, pietruszka i koper. Koniecznie ściśle zsunięte na szerokim parapecie okna lub (ostatecznie) blatu. Zazdroski i fikuśne firanki (białe, w kratkę lub kwiaty) podkreślą sielankowośc stylizacji. Podobnie możemy postąpić z poduszkami na krzesła, bieżnikami, serwetami i ściereczkami. Ważne są również stylizowane elementy wyposażenia AGD, jak piekarnik, waga kuchenna czy ekspres do kawy. Kwiecista zastawa herbaciana, czajniczki i kubki dopełnią efektu.