Kuchnia w stylu angielskim: jak ją urządzić? Zdjęcia i inspiracje

Kuchnia w stylu angielskim ma kilka bardzo charakterystycznych elementów, które umiejętnie zestawione, nadadzą wnętrzu pożądany styl. Jak urządzić ładną kuchnię w tym stylu? Zobacz wersje kuchni w stylu angielskim dla przestrzeni dużych i mniejszych.

Kuchnia angielska
Kuchnia angielska
Kuchnia angielska
Kuchnia angielska
Kuchnia angielska

Jasne, biało-kremowe fronty drewnianych szafek, stylizowane ażury i prześwity, oraz przeszklone witrynki to absolutny identyfikator kuchni w stylu angielskim na tzw. pierwszy rzut oka. Jeśli lubisz światło, przestrzenność, drewniane meble to styl angielski jest dla Ciebie.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Zabudowa kuchenna w stylu angielskim powinna być jednym, spójnym ciągiem wypełnionym szafkami, szufladami, półkami i przegródkami (np. na wino). Cechować ją powinny widoczne sfazowania i uskoki wykończeniowe. Okap koniecznie obudowany, stylizowany na angielską oprawę kominkową (proste, geometryczne uskoki). Na jego szczycie można umieścić gliniane, ekspozycyjne naczynia.

Fronty blatów kuchennych najchętniej ramowo–płycinowe lub ażurowane deskowanymi prześwitami. Całość zabudowy kuchennej w stylu angielskim ma sprawiać wrażenie „pudełeczka z przegródkami”, w które wpisano wszystkie niezbędne funkcje użytkowe. Kafle okładzinowe w strefie gotowania w kuchni w stylu angielskim mogą nawiązywać do tematyki kwiatów lub owoców.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje

Ważny jest też dobór zlewu i armatury – najrealniej sprawdzi się emaliowana blacha, choć coraz trudniej dostępna w dziś urządzanych kuchniach angielskich. Kran winien być stylizowany, najlepiej z metalowymi, nieco industrialnymi kurkami w kształcie kwiatków lub dźwigni. Strefę pod zlewozmywakiem można zasłonić kwiecistą zasłonka, marszczoną u góry - elementem charakterystycznym dla kuchni w stylu angielskim.

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim?

Dla bardziej naturalnego efektu można zadbać o gliniane donice, w których bujnie rozkwitną szczypior, bazylia, pietruszka i koper. Koniecznie ściśle zsunięte na szerokim parapecie okna lub (ostatecznie) blatu. Zazdroski i fikuśne firanki (białe, w kratkę lub kwiaty) podkreślą sielankowośc stylizacji. Podobnie możemy postąpić z poduszkami na krzesła, bieżnikami, serwetami i ściereczkami. Ważne są również stylizowane elementy wyposażenia AGD, jak piekarnik, waga kuchenna czy ekspres do kawy. Kwiecista zastawa herbaciana, czajniczki i kubki dopełnią efektu.

Kuchnia w stylu angielskim... na Kaszubach

Aranżacje kuchni w stylu angielskim są przytulne i pełne domowego ciepła. Kojarzą się z kuchnią retro. Prezentujemy aranżację kuchni w domu na Kaszubach. Właściciele z entuzjazmem oddają się tu ogrodnictwu, gotowaniu i kolekcjonowaniu przedmiotów, które upiększają wystrój kuchni. Prowadzą też blog www.naogrodowej.pl. Aranżacja kuchni utrzymana jest w stylu angielskim, gdzie wiekowe meble łączą się z ładną porcelaną i naczyniami retro.

Głównym meble w kuchni jest angielski sosnowy kredens, który pochodzi z epoki wiktoriańskiej. To ulubiony mebel pani domu. Uwielbia jego prostotę i wyraźne ślady użytkowania przez kilka pokoleń. Staranny wybór mebli i dodatków sprawia, że aranżacja kuchni jest niepowtarzalna, utrzymana w ciepłej, pastelowej kolorystyce.

Właściciele lubią stare sosnowe meble – woskowane lub malowane, a także drewniane dodatki w postaci stołeczków, wieszaczków itp. W kuchni musiało się też znaleźć jak najwięcej półek na książki oraz czasopisma kulinarne, których jest dużo i ciągle przybywa. Kropeczki, paseczki i naiwne motywy na tkaninach oraz porcelanie: to one decydują, że wystrój kuchni nabiera klimatu. Wszystkie dekoracje i dodatki do kuchni pasują do siebie, mimo że pani domu mieszam rzeczy stare i współczesne. W Anglii taki aranżacja kuchni nazywa się modern country.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka autor: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY