W kuchni zawsze dużo się dzieje, szczególnie gdy jest otwarta na salon i jadalnię. Urządzanie kuchni powinno być więc przemyślane i równie estetyczne, co funkcjonalne.

Jak urządzić kuchnię: ergonomia i funkcjonalność

Urządzanie kuchni może okazać się dość trudne, jeśli nie zapoznamy się z pewnymi wskazówkami, które pomogą nam w funkcjonalnym rozmieszczeniu urządzeń. Przede wszystkim należy skupić się na ciągu roboczym i odpowiednich odległościach między sprzętami. Odpowiednio zaprojektowany ciąg roboczy wygląda następująco: lodówka, blat o szerokości minimum 30 cm, zlew, ponownie blat kuchenny, kuchenka i ostatni kawałek blatu. Mając ciąg roboczy w kształcie litery L, C, lub wyspę kuchenną można te urządzenia ustawić również tak, by były na planie trójkąta, czyli na przykład lodówka i zlew w jednym ciągu, a kuchenka z piekarnikiem na wyspie kuchennej. Należy też pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu akcesoriów kuchennych w szafkach i szufladach. Najwygodniej jest, gdy nad zlewem lub tuż obok mamy szafkę z ociekaczem na naczynia, a przy blacie roboczym na którym obieramy i kroimy warzywa i mięso znajduje się kosz na odpady. Obok zmywarki natomiast powinna być szafka, w której będziemy trzymać zastawę stołową i sztućce. Dobrze jest też przemyśleć wysokość blatów. Standardowa wynosi 90 cm, lecz dla wysokich osób może nie być ona optymalna.  Należy również zwrócić uwagę na oświetlenie, kuchnia musi być jasna, a źródła światła muszą być w odpowiednich miejscach, by przygotowywanie posiłków było wygodne i przyjemne.

Jak urządzić kuchnię: najczęściej wybierane motywy


Minimalizm, jasne barwy, neutralne tła z ciekawymi akcentami kolorystycznymi to obecnie najchętniej wybierane propozycje przy urządzaniu kuchni. Bardzo dużą popularnością cieszą się też alternatywy dla kafelków nad blatem kuchennym takie jak szkło lub specjalne tapety do kuchni. We wnętrzach w loftowym lub minimalistycznym klimacie często korzysta się także z cegły lub betonu architektonicznego zamiast typowych płytek. Aranżacje kuchni w każdym stylu starają się dążyć do uproszczenia form, by sprzątanie tego pomieszczenia było jak najłatwiejsze i najmniej czasochłonne.