Jadalnia aranżacje. Jak urządzić jadalnie, wybieramy styl i meble do jadalni

Jadalnia to ważne miejsce w mieszkaniu. Oto kilka pomysłów na jadalnie aranżacje. Zobacz jak ją urządzić, by była wygodna i piękna, a nasi goście dobrze się w niej czuli. Podpowiadamy, jakie wybrać meble do jadalni, co zrobić by stół w jadalni miał wyjątkowy nastrój.

Jadalnia aranżacje
Jadalnia aranżacje
Jadalnia aranżacje
Jadalnia aranżacje
Jadalnia aranżacje

Jadalnia to trochę zapomniane wnętrze, głównie z powodu ciasnoty naszych mieszkań w bloku. Ale przecież w każdym domu jest stół, więc jeśli nie masz miejsca na oddzielną jadalnię, urządź przynajmniej wygodny kącik jadalniany. W galerii zdjęć prezentujemy pomysły na - jadalnia aranżacje. Zobaczcie, co możecie powtórzyć u siebie w domu.

Jadalnia aranżacje: jak urządzić

Idealnym rozwiązaniem jest jadalnia w osobnym pomieszczeniu. Wtedy mamy możliwość urządzenia jadalni z rozmachem: z dużym stołem i okazałym żyrandolem, bufetem lub kredensem. Większość z nas urządza jednak jadalnię we wspólnej przestrzeni z salonem i kuchnią. To nie tylko znak czasów, lecz także nader wygodne rozwiązanie. Nawet jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem, możemy stworzyć przytulną i nastrojową aranżację jadalni. Mała jadalnia w strefie dziennej może być podkreślona światłem nad stołem, dywanem lub możemy ją wydzielić np. parawanem czy wysoką rośliną.

Meble do jadalni

Kupując meble do jadalni możemy zdecydować się na gotowy zestaw. Stół, krzesła, witrynę, kredens - w zależności od tego ile mamy miejsca. Najważniejszy w jadalni jest stół - najlepiej duży i rozkładany. Splendoru aranżacji jadalni doda żyrandol lub klosz dający szeroki krąg światła. Kryształowy wygląda najpiękniej, bo „sieje” blaskiem, a jego światło odbija się w kieliszkach i sztućcach. Krzesła do jadalni? Może wyściełane – będą najwygodniejsze. Pamiętajcie, że krzesła nie muszą stanowić kompletu ze stołem. Przy stylowym stole w jadalni z powodzeniem możesz postawić krzesła plastikowe, byle ładne. Koniecznie musisz mieć w pobliżu stołu bufet albo kredens na obrusy i odświętną porcelanę. To także dobre miejsce na dekoracyjne bibeloty, naczynia czy boczne lampy robiące nastrój w jadalni.

Wygodny stół do jadalni: to warto wiedzieć

Co to znaczy wygodny stół do jadalni? By zapewnić swoim gościom komfort, trzeba przeznaczyć dla każdej osoby siedzącej 60 cm boku stołu. Przy stole okrągłym może być nieco mniej.

  1. Optymalna szerokość stołu w jadalni to 90-100 cm – pozwoli pomieścić na środku półmiski i dekoracje.
  2. Owalne i okrągłe stoły lepiej niż prostokątne nadają się do mniejszych jadalni, unikniesz w ten sposób obijania sobie boków o narożniki. Do jadalni wybierz koniecznie stół rozkładany, na co dzień wystarczy mniejszy, ale w czasie świąt i uroczystości docenisz jego zalet.
  3. Minimalna odległość pozwalająca wstać od stołu, odsuwając krzesło, wynosi 55 cm, tyle samo miejsca potrzeba, gdy za plecami osób siedzących przy stole w jadalni znajduje się ściana.
  4. Na swobodne odstawienie krzesła potrzeba 75 cm. Jeżeli stół stoi równolegle do ciągu kuchennego, odległość powinna wynosić minimum 110 cm, wtedy można swobodnie przejść lub otworzyć drzwiczki szafek, nie przeszkadzając przy tym osobom siedzącym przy stole.

Te wyliczenia dotyczą urządzania niewielkich jadalni; gdy miejsca mamy pod dostatkiem planując aranżację jadalni, zadbajmy jedynie o wygodne krzesła i dobrą atmosferę.

Jadalnia aranżacje eleganckie

 Jadalnia aranżacje

Jadalnia elegancka, Flamant.

Fot. materiały prasowe

Elegancka prostota tego wnętrza jadalni widocznego na zdjęciu zachwyca już na pierwszy rzut oka. Warto przyjrzeć się z bliska, jak można stworzyć tak piękną jadalnię. Wrażenie nadzwyczajnej harmonii zawdzięczamy wysmakowanej gamie barw i szykownym sprzętom w jadalni. W tej aranżacji jadalni odcienie szarości, bieli i jasnego drewna skontrastowano z niewielką ilością czerni. Masywny stół niegdyś pomalowany na biało teraz zachwyca rysunkiem słojów. Blat pozostawiono odsłonięty, szare podkładki z lnu stanowią doskonałe tło dla śnieżnobiałej porcelany i ciężkich srebrzonych sztućców. Na środku stołu w jadalni króluje wysoki świecznik ze szkła. Towarzyszą mu inne przezroczyste dodatki: kieliszki, wazoniki, jeszcze jeden świecznik oraz dna szklanek. Właśnie tak, bo ich korpusy są czarne, tak jak miseczki i pasy na tapecie. Łatwo zauważyć subtelną grę czernią w tej aranżacji jadalni. Zwróć uwagę na krzesła – zwyczajne, z wysokimi oparciami, obite jasnoszarą tkaniną. Równie ciekawe jest otoczenie stołu. Ściany ozdobione malowaną boazerią i wyrazistą tapetą, ciężkie zasłony z tafty i opodal na komodzie – uwaga! – czarna lampa. Ponadczasowa elegancja wynikająca z prostych form i dbałości o detal daje wrażenie przyjemnego luksusu w jadalni.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Michał Skorupski, Marcin Czechowicz, Michał Przeździk, Andrzej Szandomirski, Sylwester Rejmer

POLECANE ARTYKUŁY