Gdzie zjeść w kuchni? Aranżacje kuchni z kącikiem śniadaniowym

Chociaż w pokoju stoi wygodny stół na sześć osób, na codzienne posiłki domownicy najchętniej schodzą się do kuchni. Jak urządzić kącik jadalniany? Nie przeszkadza nam, że w kuchni jest trochę ciaśniej. Za to przytulniej i wygodniej, bo wszystko, co potrzebne, jest w zasięgu ręki. W ładnie urządzonym kąciku śniadaniowym nieoficjalny gość też chętnie wypije z nami kawę. Zobacz gdzie zjeść w kuchni?

Gdzie zjeść w kuchni? Aranżacje kuchni z kącikiem śniadaniowym
Gdzie zjeść w kuchni? Aranżacje kuchni z kącikiem śniadaniowym
Gdzie zjeść w kuchni? Aranżacje kuchni z kącikiem śniadaniowym
Gdzie zjeść w kuchni? Aranżacje kuchni z kącikiem śniadaniowym
Jak ustawić stół w kuchni?

Niegdyś w kuchni królował kredens i stół na środku, potem ideałem stały się szeregi identycznych, wiszących i stojących szafek kuchennych oraz ministolik. Dzisiejszy sposób urządzania kuchni łączy najlepsze zalety obu tych rozwiązań - w kuchniach aranżuje się zarówno niewielkie kąciki śniadaniowe, jak i jadalnie z dużym stołem. Swobodnie wybieramy to, co nam się podoba i pasuje do naszego stylu życia. Podpowiadamy jal urządzić kącik jadalniany w kuchni.

Kącik jadalniany na szybkie śniadanie czy miejsce na kolację w większym gronie?

Najczęściej jemy w kuchni lub jej pobliżu. Jest to świetne rozwiązanie na szybkie śniadanie lub niezobowiązującą kolację z przyjaciółmi. Jednak urządzenie bardziej oficjalnego przyjęcia w domowej kuchni z jadalnią, gdzie się gotuje i zmywa, stanowi prawdziwe wyzwanie i wymaga dużych zdolności organizacyjnych. Co nie znaczy, że nie jest możliwe. Ale w końcu ceremonialnych gości możemy zaprosić do restauracji, a w domu mieć przytulnie, rodzinnie i bez zbędnych ceregieli. Jednym ze współczesnych obyczajów, ogólnie lubianych, jest wspólne gotowanie w gronie znajomych. Jeśli planujemy w taki właśnie sposób spędzać wieczory, trzeba pomyśleć o odpowiednim zaaranżowaniu kuchni. Na pewno w kuchni przyda się większy stół lub barek.

Jadalnia i rodzinne spotkania w kuchni

Jeśli w kuchni urządzisz miejsce do jedzenia pięknie i wygodnie, może łatwiej ci będzie zebrać rodzinę przynajmniej raz dziennie przy wspólnym posiłku. Wygodna jadalnia to prawdziwy skarb! Taki rytuał pogłębia rodzinne więzi, a dzieci przy okazji uczą się kultury stołu. W krajach, gdzie pozycja rodziny jest silna (np. we Włoszech), wspólne jedzenie o określonej godzinie jest niemal świętym obyczajem. To prawda, że w zagonionym współczesnym świecie coraz trudniej kultywować tradycje, ale w tej sprawie warto być nieustępliwym. Koniecznie urządzając kącik jadalniany zadbaj w kuchni o dodatki. To właśnie one najlepiej (i najtaniej) zdobią i indywidualizują wnętrze. Dopasowane do stylu mebli dekoracyjne naczynia, pojemniki, talerze na ścianie, tkaniny (zasłony, ściereczki, obrusy), świeczniki i świece stworzą jadalnię, która będzie ulubionym miejscem domowników.

Zasady dla wygody: jadalnia w kuchni musi być wygodna

  • Kącik jadalniany z wygodnem stołem usytuuj tak, aby domownicy, wstając od stołu, mogli swobodnie odsunąć krzesła. Ważne, by poruszając się w kąciku jadalnianym, nie obijali się o sąsiadujące z nim szafki i urządzenia kuchenne. Z tego powodu pozostaw minimum 60-70 cm wolnej przestrzeni dookoła stołu.
  • Jeśli płytę do gotowania masz na wyspie w kuchni, a stół planujesz w pobliżu, osłoń płytę tak, żeby podczas gotowania nie narażać stołowników na kontakt z parą i tłuszczem.
  • By w kuchni można było jeść z przyjemnością, niezbędne są dobra wentylacja i wyciąg. Szczególnie gdy postawiłaś tu wyściełane meble, a okna udekorowałaś tkaniną. Bez idealnej wentylacji będą chłonęły zapachy, wilgoć i tłuszcz.
  • Właściwe oświetlenie buduje dobry klimat w kuchni i jadalni. Nad blatem - gdzie gotujesz i przygotowujesz posiłki – zainstaluj jasne światło. Nad stołem w kuchni powieś lampę z abażurem, która da miękkie światło o ciepłym zabarwieniu.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Aneta Tryczyńska, Tomasz Myśluk, Marcin Czechowicz, Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY