DREWNO w KUCHNI: ciekawe pomysły na drewniane ściany w aranżacji kuchni

Ściana w kuchni pokryta naturalnym drewnem to sposób na ocieplenie i nadanie kuchni nowego, bardziej pokojowego charakteru. Aranżacja kuchni z drewnem staje się przytulna i ciepła.

Drewno w kuchni. Pomysły na drewniane ściany w kuchni
	Drewno w kuchni. Pomysły na drewniane ściany w kuchni
Ściana w kuchni. Aranżacja kuchni wykończonej brukiem drewnianym
Drewno w kuchni. Pomysły na drewniane ściany w kuchni

Do niedawna trudno było sobie wyobrazić, żeby ściany w kuchni, na które często padają krople wody i tłuszczu, można było wyłożyć drewnem. Dzisiaj jest to możliwe głównie dzięki nowym technologiom produkcji materiałów drewnopochodnych i naśladujących drewno laminatów. Można nimi pokryć kuchenne ściany nie tylko nad blatem roboczym, ale również nad kuchenką i zlewozmywakiem.

Aranżacja kuchnia: drewno na ścianie w kuchni

Najtańszy sposób na aranżację kuchni w drewnie to popularne panele ścienno-podłogowe drewniane lub panele ścienne laminowane. Takie drewniane panele należy dokładnie przykleić do ściany tak, aby jej pokrycie było szczelne. Brzegi w miejscu połączeń z innymi materiałami należy zabezpieczyć na przykład metalową listwą. Aby ściana w kuchni była łatwiejsza do utrzymania w czystości, po położeniu paneli warto je dodatkowo polakierować. Wyłożenie ściany lekką i trwałą sklejką również da efekt drewnianej ściany. Nowoczesna sklejka może być już fabrycznie zabezpieczona przed wilgocią, ale po położeniu można ją dodatkowo pokryć lakierem.

Aranżacja kuchni: jak wybrać drewno na ścianę do kuchni?

Producenci mebli kuchennych proponują również specjalne drewniane panele na pokrycie ścian w kuchni. Sprzedawane są razem z meblami lub osobno. Są to płyty wiórowe o grubości 1,6 cm pokryte fornirem z różnych gatunków drewna albo laminatem naśladującym drewno. Takie panele można kupić wraz z całym systemem ich mocowania, który zapewnia szczelny i trwały montaż. W skład systemu wchodzą listwy, do których przykręca się panele, listwy maskujące miejsca styków paneli z blatem oraz listwy wykańczające górną krawędź paneli. Drewniane panele mocuje się, przykręcając aluminiowe listwy mocujące, następnie wsuwa się w nie panele, które jednocześnie przykleja się do ścian. Dzięki temu są one – podobnie jak płytki – ściśle połączone ze ścianami, co zapobiega powstawaniu szpar, w których mogłaby się gromadzić para z gotowanych potraw.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Aleksander Rutkowski, Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski, Daniel Rumiancew, Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY