Dobry projekt kuchni sposobem na trudny kształt wnętrza? Tak! Zobaczcie „podkręcone” nowoczesne kuchnie

Czy kuchnia to zawsze tylko zestaw szafek i sprzętów AGD? Czy projekt kuchni to tylko ergonomia i spokojna estetyka? Nie! Nowoczesna kuchnia też może być „podkręcona”. Wykorzystajmy twórczo nietypowy kształt naszej kuchni, materiały wykończeniowe albo sąsiadujące z nią wnętrze, by nasza kuchnia stała się tą jedyną i niepowtarzalną.

Projekt kuchni w nietypowym kształcie
Projek kuchni ukryty w bibliotece
Nowoczesny projekt kuchni w starej kamienicy
Projekt kuchni wykorzystujący wysoki skos
Projekt kuchni "podkręcony" kolorami podstawowymi

Paradoksalnie im trudniejsze wnętrze tym projekt kuchni może okazać się ciekawszy. Warto wykorzystać potencjał kształtu pomieszczenia, trudne skosy, nietypowe materiały lub w nowoczesnej kuchni stary mebel. Czasem pomysłem na „podkręconą” kuchnię może być jej nietypowe sąsiedztwo, na przykład… basen. By wadę przekuć w zaletę warto poświęcić dłuższą chwilę na dokładne przemyślenie tego co chcemy, czego potrzebujemy i co nam się podoba. Dobry projekt takiej nietypowej kuchni nam sprawi przyjemność podczas przebywania w niej,  a w innych wzbudzi zachwyt lub stwierdzenie: nie wpadłbym na to…

„Podkręcony” projekt kuchni w nietypowym kształcie

Czasem nietypowy kształt kuchni spędza nam sen z powiek. Wydaje się, że takiego wnętrza kuchni nie da się sensownie i ergonomicznie zaprojektować. Po uspokojeniu oddechu i chwili (która czasem może okazać się dłuższa) zastanowienia okazuje się jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Oczywiście, że kuchnia ustawiona w dwóch regularnych ciągach lub w kształcie litery L lub U jest najwygodniejsza. Jednak projekt kuchni na planie kąta rozwartego, czyli obchodzenie kątów też może okazać się funkcjonalne i ciekawie zaaranżowane. Czasem natomiast nie lubiane, bo uniemożliwiające powieszenie szafek skosy okazują się najsilniejszym punktem aranżacji kuchni. Warto je wtedy, zgodnie z zasadą: jeśli nie możesz czegoś ukryć wyeksponuj to, podkreślić ciekawą okładziną, na przykład tak lubiana cegłą. Jeśli jednak skosy są wysokie możemy je zaaranżować półkami wykorzystującymi maksymalnie kształt i wysokość ściany. Na rynku jest coraz więcej gotowych rozwiązań tego typu niedogodności.

Projekt kuchni „podkręcą” nietypowe meble, kolory i pomysły

Możemy stworzyć kuchnię połączoną z pokojem dziennym ale… zamkniętą. Jak to zrobić? W projekcie kuchni powinna się znaleźć wyspa, a za nią wysoka zabudowa mieszcząca potrzebne schowki i sprzęt AGD, z możliwością pełnego jej zamknięcia frontami, tak by wglądała jak szafa w garderobie lub holu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubi patrzeć na sprzęty kuchenne wtedy kiedy nie gotują lub gdy często mają gości. Wykorzystują wtedy blat wyspy kuchennej, a cała reszta jest praktycznie dla gości nie widoczna. Przeciwnym pomysłem jest podkreślenie poszczególnych stref kuchni różnymi kolorami. I to zdecydowanymi kolorami, zaczerpniętymi z twórczości Pieta Mondriana. Jeśli nasza kuchnia jest niewielkim aneksem w salonie, wstawmy tam dolną część starego kredensu, która odpowiednio oczywiście zabezpieczona, spełni rolę dolnych szafek. Jak się okazuje możliwości realizacji „podkręconej” nowoczesnej kuchni jest tyle ile nietypowych wnętrz, mebli czy materiałów wykończeniowych. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. Bo ciekawe rozwiązania nie musza być wcale kosztowne, najcenniejszy jest pomysł!

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Faber, Materiały prasowe IKEA, Marcin Czechowicz, Sylwester Rejmer, Anna Orłowska, Mariusz Bykowski, Mateusz Lipiński, Rafał Lipski

POLECANE ARTYKUŁY