Dobry projekt kuchni – poznaj 5 sposobów, by uniknąć częstych błędów

 Dobry projekt kuchni – poznaj 5 sposobów, by uniknąć częstych błędów

Fot. materiały prasowe BLUM

W kuchni spędzamy przeciętnie 2 godziny dziennie. To naprawdę sporo! Zamiast regularnych spacerów z jednego końca pomieszczenia na drugi lub szukać potrzebnych sprzętów, lepiej poświęcić ten czas poświęcić na to, co nas kręci, np. gotowanie. Poniższe porady pomogą uniknąć błędów na etapie projektowania kuchni, które zaczną nam przeszkadzać podczas jej codziennego użytkowania.

1. Niewłaściwy podział na strefy

Planowanie kuchni przed jej powstaniem to kluczowy etap. Niestety często zamiast racjonalnie podejść do sprawy, dajemy ponieść się fantazji projektowania. Później orientujemy się, że „coś tu nie działa”.

Rozwiązanie. Każdą kuchnię można podzielić na pięć stref związanych z podstawowymi czynnościami, które w nich wykonujemy. Są to strefy: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania/pieczenia. Ich właściwe ustawienie skraca codziennie pokonywane odległości i ułatwia sprawne przygotowanie posiłków. Poniższa grafika ułatwi właściwe rozplanowanie kuchni.

 Niewłaściwy podział kuchni na strefy

Fot. materiały prasowe BLUM

2. Niewykorzystana przestrzeń użytkowa

Kuchnia musi wyglądać! Oczywiście wszyscy to wiedzą. Jednak jeśli za eleganckimi frontami nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni użytkowej, to z czasem na naszych wyszukanych blatach zacznie gromadzić się to, co powinno znaleźć się w szafkach. To typowa sytuacja w pięknych, ale niewielkich kuchniach, gdzie miejsce przeznaczone na przechowywanie nie zostało dopasowane do potrzeb właścicieli.

Rozwiązanie: Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile dodatkowej przestrzeni użytkowej jesteśmy w stanie wygospodarować stosując odpowiednie rozwiązania. Jednym z nich jest SPACE STEP, czyli szuflada i podest w jednym, które można umieścić w cokole. Sprawdzi się idealnie na rzadziej używane przedmioty oraz pozwoli z łatwością sięgnąć do wyższych półek szafki górnej.

NIE PRZEGAP

 Blum Space Step

Fot. materiały prasowe BLUM

3. Zmywarka za daleko od zlewu i szuflady na naczynia

Rozdzielenie od siebie zmywarki oraz zlewu to sposób na ekspresowo zachlapaną podłogę. Z kolei zbyt duża odległość zmywarki od szuflady na naczynia to niepotrzebne podróże po kuchni w towarzystwie talerzy.

Rozwiązanie. Ustawienie zmywarki i zlewu obok siebie w jednej linii – na jednej ścianie lub w ramach wyspy – pozwala szybko uporać się z resztkami jedzenia, płukaniem talerzy w zlewie i ich wkładaniem do zmywarki. Umożliwi to otwarcie dwóch frontów jednocześnie. Jeżeli w pobliżu zmywarki zaplanujemy szufladę na naczynia, ułatwimy sobie kolejną czynność, która zwiększy ergonomiczność naszej kuchni.

 Blum Zmywarka

Fot. materiały prasowe BLUM

4. Brak miejsca na przyprawy

Gotowanie w domu oznacza częste sięganie po różnego rodzaju przyprawy. Jednak na etapie projektowania, często tak drobne, sypkie sprawy po prostu wylatują z głowy. Finalnie saszetki upychamy w jednym pojemniku, który trafia do szafki górnej lub z dala od obszaru roboczego i płyty grzewczej. I jak tu szybko znaleźć tymianek?!

Rozwiązanie. Skoro przyprawy używane są praktycznie codziennie, warto aby znalazły się w szufladzie zaraz pod blatem na łączeniu stref przygotowywania i gotowania. Jeżeli nie chcemy spędzać zbyt wiele czasu na poszukiwaniu właściwej saszetki, warto poszczególne przyprawy umieścić w pojemnikach, które włożymy do wygodnych uchwytów na przyprawy AMBIA-LINE.

 Blum Brak miejsca na przyprawy

Fot. materiały prasowe BLUM

5. Podróże ze śmieciami

Sortowanie śmieci to temat, na który powinniśmy być zawsze wyczuleni. Niestety często projekt kuchni zakłada zbyt mało miejsca na klasycznej wielkości sortowniki w szafce zlewozmywakowej. Wędrujemy więc ze śmieciami do pomieszczeń gospodarczych, garaży czy po prostu do koszy na zewnątrz, co na pewno nie jest komfortowe.

Rozwiązanie: Jeśli nasze pomieszczenie na to pozwala pomyślmy o szerszej szafce zlewowej np. 80 cm. Zmieścimy w niej wtedy 4 sortowniki, znajdzie się też miejsce na detergenty. Szuflady z pełnym wysuwem TANDEMBOX antaro, sprawdzą się tutaj świetnie. Dodając do nich elektryczny system otwierania SERVO-DRIVE uno ułatwimy sobie życie jeszcze bardziej. Szuflada otworzy się po delikatnym naciśnięciu, nawet biodrem, kolanem, czy stopą, a my nie ubrudzimy frontów.

Najlepiej zapytaj eksperta!

 

Jeśli chcemy być pewni, że udało nam się osiągnąć kompromis między pięknem a funkcjonalnością na etapie planowania kuchni, warto poradzić się ekspertów. Właśnie po to powstała bezpłatna usługa Jazda Próbna Kuchni, podczas której można sprawdzić ustawienie kuchni w skali 1x1. Doradcy zasugerują różne pomysłowe rozwiązania ułatwiające codzienne korzystania z tej przestrzeni.

.. Umów się na Jazdę Próbną Kuchni >>

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe BLUM

POLECANE ARTYKUŁY