Czarna kuchnia nie oznacza, że wszystko od góry do dołu musi być czarne. Mogą to być po prostu czarne fronty oraz jasne blaty i okładzina ścienna pomiędzy szafkami rozjaśniające całość. Kuchnia, w której wszystko będzie czarne, z dodatkiem srebra lub złota będzie niezwykle wyrafinowana. Część elementów może być wtedy matowa, a część błyszcząca. Czarna kuchnia może być też po prostu fragmentem czarnego salonu. Niezależnie od stylu czarna kuchnia dobrze komponuje się z drewnem i metalem. Parkiet podkreśli elegancję i ociepli optycznie czerń. Błysk metalowych dodatków doda, jak biżuteria małej czarnej, wyjątkowości, sprawi, że będzie jedyna w swoim rodzaju. Urządzając czarną kuchnię pamiętajmy jednak o drobiazgowym zaprojektowaniu wszystkich detali, a szczególnie oświetlenia.

Czarna kuchnia a wielkość pomieszczenia

Czarna kuchnia dobrze radzi sobie zarówno jako niewielki aneks kuchenny jak i pełnowymiarowe, regularne wnętrze. W małym aneksie kuchennym czarne fronty lubią rozświetlającą biel blatów i ścian. Dobrym pomysłem jest wtedy zamontowanie szkła lakierowanego, podświetlonego listwa ledową, nad blatem. Fronty mogą być zarówno matowe jak i błyszczące. Błyszczące oczywiście mają właściwości odbijające światło dzięki czemu stwarzają wrażenie większej przestrzeni. Matowe fronty wtapiają się zaś w otoczenie i stanowią tło. W dużej kuchni możemy łączyć czarne  fronty z innymi kolorami. Znakomicie wygląda czarna wyspa na tle białej wysokiej zabudowy. Czarna wyspa jest jest wtedy elementem dominującym, przyciągającym wzrok, a zabudowa tylko gładkim tłem.
Niezależnie od tego czy czarna kuchnia jest tylko aneksem czy regularną kuchnią bardzo ważne jest oświetlenie. Dlatego czarną kuchnię dobrze jest aranżować albo w fazie  projektowej albo podczas generalnego remontu, czyli wtedy kiedy można dokonywać zmian w instalacji elektrycznej.

Czarna kuchnia a styl wnętrza

Kuchnia z czarnymi frontami może być zupełnie neutralna, bardzo kobieca albo wyjątkowo męska. Wszystko zależy od dodatków. Czarne fronty umieszczone na ścianie w kolorze mocnego różu lub na tle czerwono - złotej mozaiki stworzą wnętrze niezwykle kobiece, ale z pazurem. By uzyskać delikatny i szykowny efekt umieśćmy czarne szafki na tle pudrowego różu. Czarna kuchnia stanie się natomiast niezwykle męska  gdy szafki umieścimy na tle szarej, na przykład betonowej ściany lub posadzka zamiast drewnianej będzie kompozycją płytek w kilku odcieniach szarości. Innym sposobem na nadanie charakteru czarnej kuchni jest wybór żyrandola. Może być bogaty, mieniący się  kryształami lub prosty, geometryczny. Mamy tu wielkie pole do popisu, ponieważ czarne fronty są idealnym tłem dla oryginalnej, designerskiej lampy.