Biała kuchnia z wyspą: ciekawa aranżacja w różnych odcieniach bieli

Biała kuchnia z wyspą usytuowana jest frontem do salonu. Aranżacja nie jest zimna, dzięki temu że zastosowano różne odcienie złamanej bieli. Jednym z najważniejszych elementów w tym projekcie kuchni (HOLA Design) jest wyspa, na której zależało pani domu.

biała kuchnia otwarta
biała kuchnia z wyspą
stół drewniany w jadalni
biała kuchnia z wyspą

Planując nową kuchnię, właścicielka poprosiła projektantów o budowę wyspy kuchennej z miejscem do gotowania. Podczas przyrządzania posiłków nie chciała patrzeć w ścianę. Wolała brać udział w dyskusjach przy stole. Aby okap nad wyspą nie zakłócał kontaktu wzrokowego, zamiast wiszącego wybrano model okapu wysuwany z blatu. Biała kuchnia jest nowoczesna i elegancka, w różnych odcieniach bieli, dzięki temu udało się uniknąć monotonii w wystroju wnętrza.

Biała kuchnia: złamane odcienie bieli

Biała kuchnia jest przytulna, dzięki temu że w aranżacji zastosowano różne złamane odcienie koloru białego. W szafkach kuchennych można doszukać się odcienia szampana, a w hartowanym szkle na ścianie nad blatem – niebieskiego. Obudowa wyspy ma kroplę kremu. Dzięki delikatnemu zróżnicowaniu tonalnemu biała kuchnia nie wygląda nudno. Ponadto pastelowe oraz drewniane dodatki dodają aranżacji kuchni koloru. Akcesoria kuchenne zostały tak dobrane, by pasowały kształtem i kolorem – do siebie, ale także do większych przedmiotów, np. lampy nad stołem czy poduszek na sofie w salonie.

Biała kuchnia z wyspą: dobry projekt

Wyspa kuchenna zdała egzamin podczas ostatnich świąt. Przez cały czas mogłam być z gośćmi. Nie musiałam odwracać się do nich plecami – opowiada pani domu. – Od jadalni dzieliło mnie kilka kroków, więc raz, dwa potrawy wędrowały na stół. Bez obawy, że coś się rozleje albo wystygnie. Sprawdziła się także wnęka-półka, na której ułożyłam dodatkowe serwetki, sztućce, naczynia.

Prezentowaną na zdjęciach kuchnię, podobnie jak całe mieszkanie, zaprojektowali Monika i Adam z pracowni HOLA Design (www.hola-design.com). Aranżacja kuchni z wyspą łączy funkcjonalny minimalizm. Jest to projekt bez zbędnych bibelotów. W aranżacji zastosowano dużo uporządkowanej przestrzeni, światła, stonowanych kolorów. W białej kuchni projektanci zastosowali materiały wysokiej jakości, jak kwarcytowe blaty i zlewozmywak. Wybrali ciekawe faktury i wykończenia. Na fronty kuchenne nakleili matowe szkło. Wyspa kuchenna oraz wysoka zabudowa została wykończono ozdobnie frezowanym MDF-em. W aranżacji białej kuchni nie zapomniano o elementach dodających wnętrzu smaku – fornirowanej dębem lampie, którą sprowadzono z Argentyny czy wielkiej grafice (zamówionej w internetowej bazie zdjęć). Zarówno dębowy rozkładany stół, jak i inne białe meble kuchenne wykonał polecony przez projektantów stolarz. W wyspie (o wymiarach 205x90 cm) zaplanowano szuflady z systemami porządkującymi sztućce, garnki, talerze. Od strony jadalni wyspa ma wnękę fornirowaną dębem. Do stylistyki białej kuchni nawiązują też widoczne w głębi drzwi do pralni i WC. Za kolumnową ścianką kryją się szafy: gospodarcza oraz na ubrania wierzchnie.

Gotowanie na wyspie kuchennej: porada projektantów

1. Doprowadzenie instalacji do wyspy

Jeśli wyspa kuchenna ma służyć do przyrządzania posiłków, należy podłączyć zasilanie do planowanej płyty grzewczej lub piekarnika. Instalacje wyprowadza się z podłogi, ciągnie przez mebel. Okap z funkcją wyciągu wymaga doprowadzenia rury wentylacyjnej (pochłaniaczowi wystarczy filtr i kontakt elektryczny). Jeśli na wyspie ma pojawić się zlewozmywak, musimy doprowadzić wodę i odpływ, pamiętając o spadku w stronę kanalizacji. Do obsługi miksera czy ekspresu do kawy przydadzą się gniazda zasilające (mogą być w formie tuby chowanej w blacie lub zakryte klapką).

2.Wykończenie wyspy w kuchni: blat

Warto również zadbać na wyspie o blat dobrej jakości. Kamienne i konglomeratowe cechuje trwałość, odporność na zarysowania i wysokie temperatury. Lepiej jednak nie stawiać na nich gorących przedmiotów.

Wyspa w kuchni: wideo poradnik

Jeśli chcesz mieć w kuchni wyspę obejrzyj film, w którym wyjaśniamy na co zwrócić uwagę projektując taki element wyposażenia kuchni. Czy zawsze można mieć wyspę?

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Projekt kuchni: Monika i Adam Bronikowscy, HOLA Design, www.hola-design.com Zdjęcia: Yassen Hristov

POLECANE ARTYKUŁY