Planując, co położymy na ścianie nad blatem w białej kuchni, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jaki efekt chcemy uzyskać? Czy ściana ma być neutralna czy kontrastowa? I  jak dużo czasu spędzamy w kuchni? Określenie naszych potrzeb ułatwi nam wybór. Zupełnie innym kryterium jest łatwość utrzymania ściany w czystości.

Biała kuchnia: ciekawe rozwiązania nad blatem

W nowoczesnych, białych kuchniach znakomitym rozwiązaniem na ścianie nad blatem jest szkło. Jeśli pozostanie w kolorze naturalnym lub polakierujemy je biało ściana będzie neutralna i nie będzie sprawiała kłopotu z utrzymaniem czystości. Możemy również szkło polakierować na dowolny kolor (kolor blatu lub inny kontrastowy) albo umieścić pod nim ciekawą fotografię lub tapetę. Jest to pomysł do białej kuchni zarówno nowoczesny, jak i praktyczny.

Innym rozwiązaniem są wielkoformatowe nowoczesne  płytki, wypełniające całą przestrzeń pomiędzy szafkami. Sprawdzonym sposobem na ścianę nad blatem w białej kuchni jest okładzina z tego samego materiału, z którego zrobiony jest blat, czyli kamień naturalny, konglomerat lub drewno. Można również łączyć okładziny, na przykład szkło ze stalą nierdzewną lub kamieniem.

Biała kuchnia: cegła ociepli wnętrze

Wyjątkowo efektownym pomysłem na ścianę nad blatem jest cegła. Musimy tylko pamiętać by zaimpregnować ją odpowiednim preparatem ochronnym, który zabezpieczy ją przed zachlapaniem i zabrudzeniem.

W nowoczesnych białych kuchniach na ścianach nad blatem stosuje się również farbę zmywalną lub tapetę – są to rozwiązania dekoracyjne, mało jednak zabezpieczające ściany przed nieuniknionymi zabrudzeniami.

W białych kuchniach rustykalnych zawsze sprawdzą się płytki o nierównych brzegach i w małych formatach, umieszczone na całej ścianie pomiędzy szafkami lub tylko w formie wąskiego paska nad blatem.