Mozaika nad blatem w kuchni to dużo ciekawsze rozwiązanie niż klasyczne płytki - jest nie tylko równie praktyczna, ale też o wiele bardziej dekoracyjna. Kształt, wzór i kolory takiej dekoracji ściany w kuchni zależą wyłącznie od naszej inwencji. Nie zapominajmy jednak, że poza funkcją ozdobną, mozaika nad blatem w kuchni musi także chronić ściany przed zabrudzeniem. Mozaikę łatwo dopasować do najbardziej fantazyjnych krzywizn i nieregularnych powierzchni.

Zdobimy ściany w kuchni: mozaika nad blatem

Najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, z kamienia naturalnego oraz szklane. Najtańsze i najpowszechniejsze są kostki kwadratowe, które powstają z cięcia dużych płytek. Ale w dekoracji ścian w kuchni spotyka się też prostokąty, paski, owale, kółka, pierścienie, trójkąty i inne wielokąty, a nawet takie o nieregularnych kształtach.

Mozaika szklana jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a także na działanie substancji chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu, poza kuchnią, z upodobaniem jest stosowana na przykład do zdobienia na przykład niecek basenowych i saun.

Nad blatem w kuchni może się pojawić także mozaika z kamienia, która ma zazwyczaj grubość 9-10 mm. Do jej produkcji można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj kamienia naturalnego. Najczęściej używa się marmuru, trawertynu i kwarcu.

W dekoracji ścian kuchni, także nad kuchennym blatem, można użyć zabezpieczonej mozaiki drewnianej. Przeważnie jest ona produkowana z dębu, jesionu, merbau lub wenge. Te gatunki drewna charakteryzują się dużą twardością, więc mogą być stosowane zarówno na ścianach, jak i podłogach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno jest materiałem, który nie lubi wilgoci oraz kontaktu z wodą i mimo tego, że jest specjalnie impregnowane, może w miejscach mokrych przysporzyć nam kłopotów w trakcie eksploatacji.

W aranżacji kuchni najczęściej spotykamy odporne i łatwe do utrzymania w czystości mozaiki ceramiczne lub szklane. Zobacz w galerii jak ciekawie ozdobić ściany w kuchni – pomysły na kolorowe mozaiki nad kuchennym blatem.