Jak urządzić małe mieszkanie tanio, szybko, wygodnie i modnie? Czy kuchnia z salonem może tworzyć wspólną przestrzeń? Jak dopasować meble kuchenne do wyposażenia salonu? Architektka wnętrz chciałam nadać kuchni z salonem wygląd, który nie zdradzi, jak niedrogo je urządziła. Kluczem w udanej aranżacji kuchni i salonu była przemyślana prostota.

Jak urządzić małe mieszkanie w stanie surowym

Oglądanie planu mieszkania, a potem surowych ścian nawet przy bujnej wyobraźni nie daje pewności, czy spełnią się nasze oczekiwania. Dużo łatwiej podjąć decyzję, gdy można wejść do urządzonego wnętrza. Deweloperzy coraz częściej udostępniają więc mieszkania pokazowe. Jedno z takich mieszkań, dla firmy Bouygues Immobilier, urządziła Joanna Walewska. Kuchnia z salonem, sypialnia i łazienka - zostały urządzone nowocześnie i tanio. Począwszy od podłóg, przez meble (wraz z montażem), aż po zawartość półek i dekoracje, projektantka mogła wydać tylko 30 000 zł. Dodatkowym utrudnieniem był czas realizacji - 4 tygodnie. Zadanie nie polegało tylko na wyścigu z czasem i przestrzeganiu budżetu, ale też na stworzeniu przyjaznego i charakterystycznego wnętrza. Zakupy trzeba było ograniczyć do tego, co jest od ręki dostępne w sklepach.

Kuchnia z salonem: wybieramy meble kuchenne

Kuchnia z salonem mieści się na 20 m2. Rezygnacja z szafek kuchennych nad blatem roboczym powoduje, że zyskujemy więcej świata i przestrzeni we wnętrzu. Jeśli kuchnia nie ma własnego okna, warto skorzystać z takiego rozwiązania. Urządzenie kuchni z salonem było najtrudniejsze i pochłonęło jedną trzecią kwoty, którą Joanna miała do dyspozycji. W ścianie znajdowały się kanały instalacyjne, które w pełni zabudowała, dobierając szafki kuchenne tak, aby mieściły się w istniejących wnękach. Połyskujące fronty rekompensują brak okna w kuchni, odbijając światło z salonu. Szary kolor to element scalający kuchnię z salonem. Pojawia się zarówno na szafkach, jak i na obiciu sofy. Pozostałe meble tworzą neutralne tło. Projektantka zastosowała w kilku miejscach elementy przezroczyste i stalowe - to sprawdzony sposób, by optycznie powiększyć wnętrze. Na koniec wystarczyło kupić kilka dodatków, by mieszkanie nabrało wyrazistości i przytulności. Ścianę nad blatem chroni dyskretne białe szkło optiwhite. Funkcjonalny reling z haczykami oraz listwa magnetyczna z metalowymi pojemniczkami na przyprawy usprawniają prace kuchenne.

Kuchnia z salonem: jak ją szybko urządzić?

Zakup mebli kuchennych może spędzać sen z powiek. Niepotrzebnie. Stawiając na prostotę, unikamy trudnych wyborów. Żeby usprawnić pracę, dostosuj się do zastanych warunków. W tej kuchni z salonem problemem były szachty, czyli pionowe szyby przeznaczone na instalacje. W takiej sytuacji można zabudować całą ścianę od podłogi po sufit typowymi meblami kuchennymi, dostosowując ich głębokość do istniejącego kształtu ściany. Jeśli jest małe mieszkanie, zaplanuj jak największą liczbę zamkniętych szafek. Efekt prostoty polega między innymi na tym, że wszystko, co niepotrzebne, jest schowane. Na widoku zostaje tylko to, co chcemy wyeksponować. To ważne, jeśli kuchnia z salonem są połączone. Wybierz fronty mebli kuchennych w jednym, stonowanym odcieniu. Szafki stworzą spójny mebel. Bezpiecznym rozwiązaniem są odcienie szarości, biel lub beż. MDF lakierowany na połysk idealnie pasuje do nowoczesnego wnętrza. Do kuchni z salonem AGD wybieraj w wersji do zabudowy, by w miarę możliwości ukryć je za frontami szafek. Pozostałe większe elementy wyposażenia kuchni niech będą neutralne, najlepiej ze stali i szkła. Zrezygnuj z kolorowych powierzchni i ozdobników, po to by maksymalnie uprościć wygląd kuchni z salonem. Nie bój się, że kuchnia z salonem będzie monotonna - na koniec dodasz kilka efektownych dodatków.

Kuchnia z salonem: wyposażenie

Zabudowa kuchenna Abstrakt, piekarnik, okap, płyta kuchenna, zlew, bateria, blat, stół Torsby, krzesła Tobias, dodatki - IKEA; waga - Red Onion; puszka - Flo; kieliszki - Home & You; panele podłogowe dąb - Leroy Merlin.