Aranżacja wnętrz: stół dozwolony w każdym wnętrzu. Wybieramy stół jadalniany

Stół to mebel, bez którego nie ma prawdziwego domu. Króluje w aranżacji jadalni, gdzie jest jej bohaterem. W projekcie kuchni stanowi wyznacznik strefy jadalnianej, a w otwartym salonie z kuchnią jest swego rodzaju wyznacznikiem granic pomiędzy strefą dzienną, a strefą roboczą. Jaki stół wybrać i gdzie go zlokalizować?

Klasyczny stół w towarzystwie różnych krzeseł
Stół w nowoczesnej kuchni
Stół w salonie z kuchnią
Stół jadalniany w białym wnetrzu
Drewniany stół w małej kuchni
Jadalnia na poddaszu
camera

Romantyczna jadalnia: jak urządzić ładne wnętrze z klimatem?

LISTA ZAKUPÓW

Stół stanowi wyznacznik strefy jadalnianej we wnętrzu. Zazwyczaj znajduje swoje miejsce w aranżacji jadalni czy w salonie z kuchnią. Nie raz jednak, ustawiony w centrum kuchennego wnętrza, wyznacza serce kuchni i stanowi swego rodzaju centrum dowodzenia. Niedzielne obiady, rodzinne spotkania, zawzięte dyskusje – to wokół stołu toczy się rodzinne życie. Jaki stół wybrać i gdzie go zlokalizować?

Stół dozwolony w każdym wnętrzu

Rodzaj stołu, jaki zdecydujemy się wprowadzić do aranżacji wnętrza, będzie podyktowany wieloma czynnikami. Po pierwsze, odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakim wnętrzu będzie on królował. Od wielkości metrażu i samego charakteru pomieszczenia zależy styl mebla. W przypadku stołu jadalnianego do kuchni, wybierzmy model, który wpasuje się w istniejącą już stylistykę. Weźmy pod uwagę także liczebność domowników. Natomiast jeśli stół ma być wyznacznikiem strefy jadalnianej w salonie, wybierzmy model, który nie przytłoczy aranżacji i nie będzie wychodził na prowadzenie we wnętrzu.

Sprawdź także: oświetlenie stołu i salonu - wybieramy lampy nad stół

Klasyczne i proste formy mebla okażą się najbezpieczniejsze i z pewnością wpiszą się w dowolną stylistykę wnętrza. W przestronnych domach jadalnia występuje jako osobne wnętrze, w którym króluje duży stół z krzesłami. Nie zawsze jednak dysponujemy metrażem, który umożliwia zaaranżowanie osobnego wnętrza o charakterze jadalnianym. W przypadku małych wnętrz decydujemy się na zaaranżowanie jadalni jako integralnej części kuchni lub salonu. Bardzo często jadalnia wchodząca w skład salonu z kuchnią jest pewnego rodzaju wyznacznikiem granicy pomiędzy obiema strefami. W takim przypadku, styl aranżowanej jadalni warto dopasować do stylistyki całej przestrzeni dziennej.

Stół jadalniany: do wyboru do koloru

W przypadku stołu do jadalni, wybór mamy naprawdę szeroki. Począwszy od kształtu, rozmiaru, aż po materiał, z którego stół jestwykonany. Wybierając stół okrągły, posadzimy przy nim więcej gości, jednak zajmie on także więcej miejsca. Jego kształt wymaga usytuowanie go w centrum pomieszczenia. Pozbawiony kantów będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Stoły prostokątne czy kwadratowe są niezwykle funkcjonalne i nadają się nawet do małych wnętrz. Nie muszą być ustawione w centrum wnętrza, a pod jedną ze ścian, przez co możemy zaoszczędzić sporo miejsca w małym pomieszczeniu. Decydując się na usytuowanie stołu w zamkniętej kuchni, możemy wybrać model z rozsuwanym blatem. Na co dzień, po złożeniu, zajmie on mało miejsca, a po rozłożeniu zagwarantuje miejsce pozwalające na podjęcie gości.

Stół drewniany, metalowy, szklany, a jego funkcjnalność

Wybierając stół do jadalni, pozostaje nam wybór materiału z jakiego mebel jest wykonany. Do wyboru mamy stoły drewniane, metalowe, szklane czy takie wykonane z tworzyw sztucznych. Wybierając stół powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego blat. Najlepiej sprawdzi się taki, który ma twardą i gładką powierzchnię, jest odporny na wilgoć i zarysowania, a przede wszystkim łatwy do wyczyszczenia. Wybierając blat kamienny mamy gwarancję, że jest on bardzo trwały, jednak ciężki i dość drogi. W niektórych wnętrzach będzie prezentował się zbyt ciężko i masywnie.

Sprawdź też: stół – różne wcielenia jednego mebla

Decydując się na blat drewniany, bez problemu możemy go po jakimś czasie odnowić i przemalować. Tutaj ma jednak znaczenie rodzaj drewna. Blat wykonany z miękkiego drewna, np. sosnowego, będzie wrażliwy na zadrapania i uderzenia. To jednak nie wszystko! Wybierając materiał na blat mamy do wyboru także blaty laminowane, które są odporne na zaplamienia i wysoką temperaturę. Te wykonane z płytek ceramicznych będą z kolei dodatkowo wrażliwe na uderzenia. Na koniec pozostaje nam blat ze szkła hartowanego, który łatwo się brudzi, ale jest także łatwy w umyciu. Wadą jego jest wysoki koszt.

NIE PRZEGAP

Krzesła do jadalni w stylu nowojorskim
camera

Czarne krzesła do jadalni niekoniecznie indentyczne!

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Łukasz Zandecki, Mariusz Purta, Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Le Pukka materiały prasowe, Michał Skorupski, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY