Planując oświetlenie kuchni warto wiedzieć, że w tym pomieszczeniu konieczne jest zainstalowanie kilku źródeł światła o rozmaitym przeznaczeniu. Potrzebne jest miękkie światło ogólne, równomiernie wypełniające wnętrze, a także osobne źródła światła nad blatem i stołem (jeśli nasza kuchnia zawiera w sobie przestrzeń jadalnianą).

Oświetlenie kuchni: jasno nad blatem

Tak jak w każdym innym pomieszczeniu, w pierwszej kolejności potrzebujemy światła ogólnego, równomiernie wypełniającego wnętrze. Niech będzie ono umieszczone w centralnym punkcie pomieszczenia, rozproszone albo odbite od sufitu. Może to być tradycyjna lampa sufitowa albo świetlówki, halogeny lub oprawy zamontowane w suficie podwieszanym. Kolejnym źródłem światła powinny być lampy nad blatem kuchennym. W strefie roboczej trzeba szczególnie starannie dobrać oprawy oświetleniowe i zaplanować ich rozmieszczenie. Światło nie może razić w oczy osoby pracującej przy blacie, ale także domowników siedzących przy stole. By tego uniknąć, wybierajmy oświetlenie montowane pod zabudową wiszącą, z osłoną wzdłuż przedniej krawędzi spodu szafek. Osłona tego typu sprawi także, że światło nie będzie rozpraszało się poza powierzchnię blatu. Dobrym rozwiązaniem jest także zawieszenie nad miejscem pracy półki lub szafki z wmontowanymi punktami świetlnymi. Mogą to być świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe, o ciepłej barwie, wiernie oddające kolory, dzięki którym przygotowywane przez nas potrawy zachowają naturalny wygląd. Równie funkcjonalne, ale bardziej efektowne są mocowane do ściany lampy na wysięgnikach. Jeśli zależy ci na oszczędzaniu energii, postaw na oświetlenie LED, które zużywa jej nawet pięciokrotnie mniej niż tradycyjne żarówki.

Oświetlenie kuchni: iluminacja stołu

Również nad stołem (jeśli nasza kuchnia zawiera w sobie przestrzeń jadalnianą) powinniśmy mieć osobne źródło światła, które obejmie cały blat, ale nie będzie raziło w oczy biesiadujących przy nim osób. Doskonale sprawdzają się w tej roli lampy z regulacją wysokości. Zwykłe oświetlenie stołu kuchennego powinna tworzyć lampa wisząca około 55-60 cm nad blatem. W przypadku dużych, efektownych lamp stołowych, niech będzie to wysokość 75-92 cm nad blatem. Jeśli stół jest długi, najlepiej zdecydować się na kilka lamp w szeregu lub bardzo długą lampę, nad małym lub okrągłym stołem wystarczy jedno zwykłe źródło światła. Dobrze jest, by lampa stołowa była osłonięta od spodu matową szybą lub tworzywem rozpraszającym światło i zamknięta od góry. Dzięki temu stół będzie oświetlony równomiernie, natomiast jego otoczenie pozostanie w półcieniu.