Mało które pomieszczenie jest tak przepełnione domową, rodzinną atmosferą jak kuchnia. Ta prawdziwa jest pełna smaków, zapachów, krzątaniny i gwaru. W takiej aranżacji kuchni jest miejsce nie tylko na gotowanie, ale i na spotkania, plotki przy herbacie, wspólny posiłek. Przywołuje wspomnienia dzieciństwa, często jest jednym z głównych składników wymarzonego domu.

Żeby zrealizować to marzenie i żeby aranżacja kuchni „jak u babci” nie ograniczała się tylko do stylizacji, lecz była też wystarczająco duża, dobrze rozplanowana i funkcjonalna, warto wiedzieć, jaka powinna być. Takie „stare kuchnie” są wydzielone od reszty domu, zamknięte, całkowicie oddzielne od salonu i mieszczą w sobie stół jadalniany.

Aranżacja kuchni ze stołem: zalety

  • Taka aranżacja kuchni miejscem wspólnego spędzania czasu. Nie tylko podczas przygotowywania i spożywania posiłków; kuchenny stół to często najmilsze, kameralne miejsce na dłuższe i krótsze rozmowy.
  • Ustala granicę między tym, co prywatne, a tym, co publiczne. Kuchenny nieporządek jest osłonięty przed oczami gości i nie zakłóca uroczystych posiłków w pokoju dziennym.
  • Chroni resztę domu przed intensywnymi zapachami. Mogą one wnikać w zasłony i obicia mebli. Ogranicza też rozprzestrzenianie się i osadzanie w innych pomieszczeniach unoszącego się podczas gotowania tłustego kurzu.

Aranżacja kuchni: rodzinny rozmiar

Aby w zamkniętej kuchni zmieściły się AGD, przestrzeń do pracy i stół do wspólnego spożywania posiłków dla całej rodziny, pomieszczenie musi spełniać pewne kryteria. Oczywiście powinno być jasne. Świetnie byłoby, gdyby miało więcej niż jedno okno – światła dziennego potrzebujemy przy blacie roboczym, ale także stół najprzyjemniej mieć w pobliżu okna. Pamiętajmy, że najkorzystniejsze ułożenie głównych sprzętów kuchennych to: lodówka, zlew, kuchenka (w linii prostej lub jeszcze lepiej w trójkącie). Stół ustawmy tak, by krzątając się po kuchni, nie obijać się o jego narożniki, nie potykać o krzesła. Odległość boku stołu, przy którym ustawione są krzesła, od ściany powinna wynosić minimalnie
70 cm (a najlepiej – 90 cm), a od ciągu kuchennego – 120 cm. Dobrze, jeśli uda się go ustawić tak, żeby żadna z siedzących przy nim osób nie miała bezpośrednio za plecami wejścia do kuchni.

Planując dużą, wydzieloną kuchnię, zakładamy raczej, że będziemy w niej sporo gotować, zapewnijmy więc sobie dużo wygodnego blatu do pracy. Dobrze, jeśli między lodówką a zlewozmywakiem zmieści się 40-60 cm blatu, zaś między zlewozmywakiem a kuchenką (tu wykonujemy większość prac) 80-120 cm.

Aranżacja kuchni z romachem: stół, stołek, krzesła, kredens

Oprócz mebli w ciągach kuchennych warto zaopatrzyć kuchnię w tradycyjny wolno stojący kredens, a jeśli nie ma w niej miejsca, choćby wiszącą witrynę na kilka sztuk najładniejszej zastawy. Dobrze sprawdzają się w takiej kuchni otwarte półki, relingi, wieszaki, a na nich
przyprawy, zioła, słoje, efektowne, stylowe akcesoria. No i oczywiście stół – nie za mały, solidny, ciężki, z duszą. Usiąść przy nim możemy na krzesłach, ale też na przykład na ławie zaopatrzonej w poduszki, na której wygodnie umości się zarówno jedna osoba, jak i w razie potrzeby większa ich liczba.