Projekt kuchni połączonej z salonem jest ciekawy i niestandardowy. Aranżacja kuchni czerpie inspiracje z włoskich wnętrz. Wrażenie robi łupek w kuchni. Kamienna ściana jest efektownym tłem dla białych i czarnych dodatków oraz storczyków, których uprawianie jest pasją właściciela.  Ściana w kuchni została obłożona dużymi łupkowymi płytami. Kamień i drewniana zabudowa kuchenna tworzą spójny wystrój kuchni. Aranżację kuchni uzupełnia drewniana podłoga wykonana z olejowanego afrykańskiego drewna merbau.

Projekt kuchni: wyposażenie

Projekt kuchni została wykonany dla mężczyzny, więc nie ma tu dużego rodzinnego stołu, ani udogodnień ułatwiających gotowanie, ale kuchnia jest wygodna. Zamiast barku między kuchnią a salonem postawiono ażurowy drewniany stolik, wyszperany w niewielkiej fabryce mebli na Mazurach. Żyrandol z kryształkami pasuje do błyszczącego czernią „centrum kuchennego”. Właściciel podświetlił też od spodu szafki, dzięki czemu wyglądają na lżejsze, a kuchnia wydaje się większa. Meble i dodatki: szafki kuchenne z IKEA; żyrandol z Leroy Merlin; okap Gorenje; kuchenka Schott Ceran.

Aranżacja kuchni: łupek w mieszkaniu

W prezentowanej aranżacji kuchni nad szafkami położono duże łupkowe płyty. Są bardzo efektowne, ale decydując się na łupek w mieszkaniu, trzeba wziąć pod uwagę kwestie praktyczne.

  • Po pierwsze stosując łupek w kuchni, należy zabezpieczyć go impregnatem chroniącym przed wchłanianiem przez kamień oparów z gotowania. Nad płytą grzejną przyda się panel – łupek ma chropowatą powierzchnię i jeśli zostanie intensywnie zabrudzony, będzie go trudno wyczyścić. Łupek myje się szczotką z miękkim włosiem i ciepłą wodą z płynem do kamienia.
  • Po drugie: uważaj na jakość. Tanie łupki mogą się osypywać, co nad blatem może być szczególnie uciążliwe. Należy pamiętać, że płyt kamiennych nie da się łączyć bezspoinowo, więc im większy rozmiar płytki, tym mniej będzie kłopotliwych łączeń.
  • Po trzecie łupek, jak każdy naturalny kamień, ma zróżnicowaną kolorystykę. Dodaje mu to uroku, jeśli jednak różnice są zbyt duże, zaczynają razić. Warto więc dokupić kilka dodatkowych płytek, by w razie uszkodzenia można było uzupełnić lukę materiałem z tej samej partii.