Aranżacja kuchni w kształcie litery U ma wygodny układ: to typowy sposób kuchennej zabudowy zarówno w niewielkich kuchniach i aneksach kuchennych, jak i obszernych pomieszczeniach. Aranżację kuchni w wąskim pomieszczeniu można powiększyć optycznie jasnymi kolorami. Doskonale sprawdzi się wówczas biała kuchnia. Zarówno kształt wnętrza, jak i aranżacja kuchni muszą umożliwiać sprawne i niemęczące przygotowywanie posiłków.

Projekt kuchni: więcej przestrzeni

Gdy kuchnia jest wąska, zabudowa w kształcie litery L zacieśnia jej wnętrze. Projektantka zdecydowała, że biała kuchnia będzie najlepszym rozwiązaniem. W aranżacji kuchni zdecydowała się na białe szafki kuchenne, które optycznie powiększają niewielka przestrzeń. Górne szafki bezuchwytowe wykoanne z lakierowanego mDF sięgają sufitu, dzięki czemu powstaje złudzenie idealnie gładkiej jednolitej powierzchni ściany. Szafki pod blatem wypełanija wygodne szuflady zaprojektowane tak aby tworzy równe podziały na płaszczyznach frontów.

Biała kuchnia: nowoczesne wykończenie

Aranżacja kuchni jest nowoczesna. Biała kuchnia wygląda nowocześnie i ma modne rozwiązania. Pomalowano na biało ścianę między szafkami pokryto taflą szkła. To nie tylko praktyczne rozwiązanie - szkło łatwo utrzymać w czystości, ale przede wszystkim efektowne i optycznie powiększające przestrzeń. Odbijające się w nim światło sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i efektowne.

Aranżacja: kuchnia z salonem i praktyczny barek

Kuchnia z salonem łączy się tworząc sterfę dzienną. Od strony salonu i przedpokoju kuchnia została przysłonięta barkiem. Kuchenny rozgardiasz jest wówczas niewidoczny dla gości. Ściana barku stała się również dobrym punktem oparcia dla stołu ustawionego od strony salonu. Stylistycznie barek jest jednak elementm kuchni- jego ścianę wykończono tymi samymi płytami co fronty kuchennych szafek. Pokrywa go również ten sam blat.

Aranżacja kuchni w zgodzie z ergonomią

Zarówno kształt pomieszczenia, jak i aranżacja kuchni muszą umożliwiać sprawne i niemęczące przygotowywanie posiłków. Ergonomia w kuchni polega na ustawieniu sprzętów w odpowiedniej odległości od siebie i kolejności odpowiadającej poszczególnym przygotowywanym czynnościom. Do niedawna warunkiem wygody była zasada tzw złotego trójkąta, którego wierzchołki  tworzyły podstawowe sprzęty: kuchenka, zlewozmywak, lodówka. Układ zabudowy w ksztalcie literu U gwarantuje ustawienie zgodnie z zasadą trójkata - na każdym ramieniu litery U można usytuować jeden sprzęt.