Aneks kuchenny jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem zarówno do dużych, jak i małych wnętrz. W tych drugich sprawdza się szczególnie dobrze, ponieważ brak ścian wydzielających kuchnię powoduje odczucie większej przestrzeni. Aneks kuchenny to także najczęstsze rozwiązanie w kawalerce, może być zarówno połączony z pokojem, jak i zrobiony w części mieszkania łączacęj się z korytarzem.

Aneks kuchenny: dlaczego warto się na niego zdecydować?

Aneks kuchenny umożliwia prowadzenie prac kuchennych przy jednoczesnym uczestnictwie w życiu rodzinnym. Przy zamkniętej kuchni gospodyni czy też gospodarz są wyobcowani, ponieważ reszta domowników czy goście podczas imprezy znajdują się w salonie. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla jednej ani dla drugiej strony. Równie dobrze aneks kuchenny spisuje się, gdy w domu mamy małe dzieci. Kuchnia nie jest najbardziej przyjaznym środowiskiem do zabawy, dziecko łatwo może zrobić sobie tam krzywdę. Mając aneks kuchenny opieka nad dzieckiem podczas przygotowywania posiłków jest znacznie ułatwiona, ponieważ może ono bawić się w salonie, a my wciąż mamy na nie oko.

Aneks kuchenny: najważniejsze wskazówki

Aneks przy swoich licznych zaletach ma też kilka wad, lecz na niektóre z niedogodności można znaleźć rozwiązania. Decydując się na aneks kuchenny trzeba pamiętać, że zawsze musi panować na nim bezwzględny porządek. Przy choćby lekkim bałaganie ma się wrażenie, że w całym pomieszczeniu nie jest posprzątane. Można temu zaradzić odgradzając się niewysoką (wystarczy 110 – 120 cm) ścianką od salonu. Na ściance można zamontować blat, który będzie służył jako barek. Taka ścianka rozwiąże nam jednocześnie dwa problemy: dzięki niej będziemy mogli ukryć lekki bałagan na blacie, a przy okazji zyskamy formalne i wizualne odgrodzenie kuchni od salonu. Można również obawiać się o nie zawsze przyjemne zapachy gotowania, rozchodzące się łatwiej po domu przez brak ścian wydzielających kuchnię. Jednak montaż dobrego okapu powinien je zdecydowanie ograniczyć. Przy aneksie kuchennym należy także pamiętać, żeby stylizacja całego wnętrza była spójna. Nie można, tak jak w wypadku oddzielnej kuchni zastosować w salonie i jadalni innej kolorystyki i stylistyki. Salon z aneksem powinien mieć spójny i harmonizujący ze sobą wystrój.