Aneks kuchenny: mała kuchnia też może być wygodna!

Zobacz, jak urządzić małą kuchnię na niewielkiej przestrzeni. Mała kuchnia połączona z salonem jest nowoczesna i funkcjonalna; jest tu miejsce na wszystkie niezbędne sprzęty. Właścicielka wymyśliła również sposób na doświetlenie wnętrza - świetlik w dachu i szklana mozaika na ścianach w kuchni. Inspiracje: kuchnia w niebieskim kolorze.

Aneks kuchenny. Mała kuchnia też może być wygodna!
Aneks kuchenny. Mała kuchnia też może być wygodna!
Aneks kuchenny. Mała kuchnia też może być wygodna!

Losy właścicielki mieszkania i jej syna tak się potoczyły, że musieli zrezygnować z mieszkania w przestronnym domu. W Zielonce koło Warszawy, na działce rodziców, stał niewielki parterowy budynek gospodarczy. Beata postanowiła zaadaptować go na nowy dom. Obiekt wymagał kompletnej przebudowy, ale udało się. Właścicielka szczególnie dumna jest z nowej kuchni. Powstała mała kuchnia nowoczesna i wygodna.

Jak urządzić małą kuchnię

Wygospodarowane w narożniku pomieszczenia miejsce na kuchnię mogło mieć ok. 7 m2. Budynek był stary i w złym stanie. Wszystko, włącznie z tynkami, wymagało generalnego remontu i wykończenia od nowa. Wcześniej stała tu stara kuchnia węglowa. Trzeba ją było rozebrać. Innych sprzętów nie było. Podczas remontu kuchni bardzo się przydała wiedza właścicielki z zakresu projektowania wnętrz, którą wyniosła ze Studium Reklamy. Dzięki niej projekt małej kuchni i przeróbki domku nakreśliła sama. Do realizacji zaprosiła górali, którzy założyli w okolicy firmę budowlaną. Remont kuchni trwał około pół roku.

Projekt kuchni - praktyczne rozwiązania

Przyzwyczajona do dużych, jasnych przestrzeni pani domu zdecydowała, że mała kuchnia musi być połączona z pokojem. Ten manewr nie tylko powiększył wnętrze, ale pozwolił na niemal stałe przebywanie z synem. Trzeba było jeszcze pomyśleć o doświetleniu małej kuchni, bo okna wychodzące na północ nie dawały dużo światła i w strefie kuchennej było wręcz ciemno. Wymyśliła więc świetliki w dachu. Padające z nich światło odbija się od polerowanego gresu podłogi. Także dla rozjaśnienia kuchni na fragmentach ściany Beata położyła szklaną mozaikę. Jak twierdzi, drobne płytki „łapią światło” dzienne i „gasną”, gdy robi się ciemno. Wykonanie nowoczesnych mebli kuchennych w jasnym fornirze zleciła fachowcom. Jednak projekt kuchennej zabudowy zrobiła sama, dzięki czemu na małej powierzchni znalazła miejsce na wszystko. Oswoiła się już z miniprzestrzenią. Najważniejsze, że podoba się tu Maćkowi.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska Stylizacja: Helena Radziejewska-Szwaj Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY