Aneks kuchenny aranżujemy zazwyczaj w bardzo małych mieszkaniach typu studio lub w kawalerkach. Czasem z braku miejsca w pokoju dziennym aneks kuchenny aranżujemy nawet  w przedpokoju. Niewielki aneks kuchenny często jest jedynym wyjściem, ale nieraz jest to nasz wybór. W mieszkaniach zapracowanych singli nie ma powodu urządzać w pełni wyposażonej, kosztownej kuchni skoro właściciel przygotowuje tam co najwyżej kanapki lub piecze pizze z … zamrażalnika. Wtedy wystarczy zlew, lodówka z zamrażalnikiem, kuchenka (nawet nie zawsze z piekarnikiem) i koniecznie kuchenka mikrofalowa.

Aneks kuchenny: co musi się w nim znaleźć?

Aneks kuchenny, by był funkcjonalny, powinien być wykonany z mebli na zamówienie. Tylko wtedy dobrze wykorzystamy dosłownie każdy dostępny centymetr przestrzeni. By nie zabierać tak potrzebnego blatu roboczego, warto umieścić niewielką lodówkę pod blatem. Jeśli wystarczy miejsca, można tam również zainstalować wąską zmywarkę. Jednak taka rozpusta nie często się udaje. W małej kuchni powinna znaleźć się także płyta do gotowania - nie musi być pełnowymiarowa z czterema miejscami grzejnymi. Wystarczy z dwoma. Często też w aneksie kuchennym brakuje  miejsca na piekarnik. Z powodzeniem zastępuje go wtedy kuchenka mikrofalowa, którą można umieścić w górnych szafkach (jednak na takiej wysokości, by dostęp do kuchenki był wygodny i zgodny z zasadami bezpieczeństwa).

Aneks kuchenny: powinien być widoczny czy ukryty?

Aneks kuchenny jest zazwyczaj integralną częścią małego pokoju dziennego lub przedpokoju. Lepiej więc, gdy jest stylistycznie spójny z resztą aranżacji małego mieszkania. Postarajmy się, aby kolory zabudowy były takie jak kolory mebli lub neutralne: w odcieniach bieli, beżu lub szarości, a dekoracje nawiązywały do reszty aranżacji małego mieszkania.