Kontrastowe aranżacje kuchenne: chłodny błękit i ciepłe drewno

Nietypowa aranżacja kuchni to efekt kontrastu faktur i kolorów. Projektant wnętrz połączył proste meble kuchenne w kolorze błękitu z ciepłymi brązami drewnianego blatu. Jasnoniebieska barwa kuchennej zabudowy wywołuje skojarzenia z ciszą i naturą, koi, uspokaja po męczącym dniu, sprzyja też podobno komunikacji. Rozgrzewającym elementem wnętrza kuchni, również odwołującym się do natury jest egzotyczne drewno i płyty piaskowca na ścianie. Aranżacje kuchenne w tym stylu zapewniają wszystko, czego można wymagać od stylowej kuchni.

Chłodna kuchnia z meblami w kolorze błękitu
Chłodna kuchnia z meblami w kolorze błękitu
Chłodna kuchnia z meblami w kolorze błękitu
Chłodna kuchnia z meblami w kolorze błękitu

Zimno, ale tylko z pozoru. Kontrastowe aranżacje kuchenne zapewnią, że poranna kawa wypita w takiej kuchni może obudzić równie szybko co chłodny prysznic czy otwarcie okna w rześki poranek.

Aranżacje kuchenne. Błękit w kuchni

Meble kuchenne i trudna w użyciu, jasnoniebieska barwa mają swoje ukryte zalety – wywołując skojarzenia z ciszą i naturą, koi i uspokaja po męczącym dniu, sprzyja też podobno komunikacji. Jeżeli arktyczny, zwarty front koloru rozbijemy płaszczyzną naturalnych surowców w ciepłych odcieniach, wnętrze kuchni nabierze przytulności. Zwłaszcza wtedy, gdy przewrotnie sięgniemy po materiał przeznaczony na zupełnie inną powierzchnię. W tym przypadku idealnie sprawdził się w kuchni klejony egzotyczny parkiet – przedłużenie odpornego na wilgoć, tekowego blatu – położony między kuchennymi szafkami zamiast bezpiecznej, ale opatrzonej glazury.

Aranżacje kuchenne: meble kuchenne i wystrój kuchni

Miodowy odcień egzotycznego drewna i zdyscyplinowany układ mijających się listewek na ścianie mocno kontrastują z gładkimi powierzchniami frontów szafek z lakierowanej płyty MDF. Tę różnicę dodatkowo podkreśla odmienny rysunek dwóch tafli zabejcowanego piaskowca używanego zwykle na elewacjach, a tu pełniącego rolę ochrony przed wilgocią nad zlewem i płytą ceramiczną. Stawkę bazowych materiałów uzupełnia nieszablonowa posadzka z rowkowanych desek, jakimi często wykłada się tarasy. Ostateczny efekt czystości i prostoty to rezultat starannego doboru proporcji ciepłych i zimnych kolorów oraz wzajemnych relacji tworzyw sztucznych i naturalnych. Aby ująć nieco powagi powściągliwej, skandynawskiej stylistyce kuchni, wybierając obicia krzeseł i dodatki, warto sięgnąć po jasne tkaniny lub skóry czy zabawne, przerysowane lampy.

Aranżacje kuchenne w odpowiednich proporcjach
Nietypowy charakter tej kuchni wynika nie tyle z wyjątkowych wzorów czy materiałów – większość z nich to tradycyjne, jak kamień i drewno – ale na ich zestawieniu, wzajemnych proporcjach oraz kontrastach faktur i kolorów. Prosta forma kuchennej zabudowy o gładkich frontach i regularnych  podziałach jest chłodnym, surowym tłem. Drewno egzotyczne na ścianie i blacie rozbija monolityczny charakter bryły szafek, wprowadzając dynamikę. Podobnie jak kontrast chłodnego błękitu i głębokiego brązu.

Kinga Zalewska-Stochmal, projektantka aranżacji

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Aleksandra Stępnikowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY