Wcale nie jest powiedziane, że ciekawe projekty kuchni to takie, w których wszystko – zabudowa, meble, okładziny na ściany i podłogę muszą być wyszukane i kosztowne. Wręcz przeciwnie. Efektowne projekty kuchni mogą „bazować” na typowych, gotowych meblach. Wyjątkowości takim projektom kuchni doda np. mocny kolor ścian, nowe fronty szafek czy oświetlenie, którym w intrygujący sposób podkreślisz kolekcję naczyń w witrynie lub pięknie wyeksponujesz kącik jadalniany.

Modne i efektowne PROJEKTY KUCHNI: co dodać do standardowych szafek

Projekty kuchni. Często wystarczy pomalować ścianę nad blatem na intensywny kolor (farbą przeznaczoną do kuchni - odporną na wilgoć i zaplamienia), by szybko zmienić projekty kuchni w różnych stylach. W nowoczesnych projektach kuchni sprawdzi się biel, żółty, pomarańczowy, zieleń, fiolet, błękit. W projektach kuchni w stylu vintage, np. róż, czerwień, w projektach kuchni prowansalskich – biele i barwy pastelowe. Ścianę nad blatem w kuchni można pokryć również wzorzystą tapetą winylową, odporną na szorowanie. Projekty kuchni zmienią się też całkowicie, gdy wymienisz fronty szafek. Fornirowane z mocnym rysunkiem drewna, stalowe, lakierowane białe lub czarne są teraz bardzo modne. Typowe projekty kuchni przejdą także metamorfozę, gdy ożywisz je kolorowymi sprzętami, jak różowa czy kremowa lodówka o kształtach nawiązujących do lat 50. Dobre projekty kuchni muszą mieć poza tym ładne oświetlenie. Energooszczędne LED-owe taśmy i reflektorki świetnie się do tego nadają.

PROJEKTY KUCHNI: jak uciec od schematu

W projektach kuchni ważne jest „świeże spojrzenie” na typowe rozwiązania, choćby wykorzystanie półek w zastępstwie szafek górnych albo wysokiej zabudowy z wyspą zamiast tradycyjnego ciągu szafek stojących i wiszących. Stół jadalniany może być przedłużeniem blatu roboczego, a w projektach kuchni o małym metrażu, warto pomyśleć o patentach, jak m.in. blat-szuflada wsuwany w zabudowę.