Ciekawe PROJEKTY KUCHNI: jak zaaranżować kuchnię, by była efektowna

2013-10-04 10:06

Projekty kuchni: ciekawe rozwiązania i nietypowe pomysły sprawiają, że kuchnia ma indywidualny styl. W aranżacji kuchni teraz to właśnie liczy się najbardziej. Zobacz najlepsze projekty kuchni: INSPIRACJE, GALERIA ZDJĘĆ.

Spis treści

  1. PROJEKTY KUCHNI „podkręcą” nietypowe meble, kolory i pomysły
  2. PROJEKTY KUCHNI: co dodać do standardowych szafek
  3. PROJEKTY KUCHNI w nietypowym kształcie
  4. PROJEKTY KUCHNI: jak uciec od schematu
  5. PROJEKTY KUCHNI w stylu dworkowym: naturalne materiały i starocie
  6. Jak urządzić kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ

Ciekawe projekty kuchni to ie niekonieczntakie, w których wszystko – zabudowa, meble, okładziny na ściany i podłogę muszą być wyszukane i kosztowne. Wręcz przeciwnie. Efektowne aranżacje kuchni mogą „bazować” na typowych, gotowych meblach. Wyjątkowości takim projektom kuchni doda np. mocny kolor ścian, nowe fronty szafek czy oświetlenie, którym w intrygujący sposób podkreślisz kolekcję naczyń w witrynie lub pięknie wyeksponujesz kącik jadalniany.

Warto dodać, że paradoksalnie im trudniejsze wnętrze tym projekt kuchni może okazać się ciekawszy. Warto wykorzystać potencjał kształtu pomieszczenia, trudne skosy, nietypowe materiały lub w nowoczesnej kuchni stary mebel. Czasem pomysłem na „podkręconą” kuchnię może być jej nietypowe sąsiedztwo, na przykład… basen. By wadę przekuć w zaletę, warto poświęcić dłuższą chwilę na dokładne przemyślenie tego co chcemy, czego potrzebujemy i co nam się podoba. Dobry projekt takiej nietypowej kuchni nam sprawi przyjemność podczas przebywania w niej,  a w innych wzbudzi zachwyt lub stwierdzenie: nie wpadłbym na to…

Zobacz: Nowoczesne kuchnie: ciekawe inspiracje, jak urządzić nowoczesną kuchnię ze smakiem >>>

PROJEKTY KUCHNI „podkręcą” nietypowe meble, kolory i pomysły

Możemy stworzyć kuchnię połączoną z pokojem dziennym, ale… zamkniętą. Jak to zrobić? W projekcie kuchni powinna się znaleźć wyspa, a za nią wysoka zabudowa mieszcząca potrzebne schowki i sprzęt AGD, z możliwością pełnego jej zamknięcia frontami, tak by wglądała jak szafa w garderobie lub holu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubi patrzeć na sprzęty kuchenne, wtedy kiedy nie gotują lub gdy często mają gości. Wykorzystują wtedy blat wyspy kuchennej, a cała reszta jest praktycznie dla gości niewidoczna. Przeciwnym pomysłem jest podkreślenie poszczególnych stref kuchni różnymi kolorami. I to zdecydowanymi kolorami, zaczerpniętymi z twórczości Pieta Mondriana. Jeśli nasza kuchnia jest niewielkim aneksem w salonie, wstawmy tam dolną część starego kredensu, która odpowiednio oczywiście zabezpieczona, spełni rolę dolnych szafek. Jak się okazuje możliwości realizacji „podkręconej” nowoczesnej kuchni jest tyle ile nietypowych wnętrz, mebli czy materiałów wykończeniowych. Jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia. Bo ciekawe rozwiązania nie musza być wcale kosztowne, najcenniejszy jest pomysł!

Polecamy: 10 pomysłów na nowoczesny SALON Z ANEKSEM KUCHENNYM. ZDJĘCIA i aranżacje >>>

PROJEKTY KUCHNI: co dodać do standardowych szafek

Często wystarczy pomalować ścianę nad blatem na intensywny kolor (farbą przeznaczoną do kuchni - odporną na wilgoć i zaplamienia), by szybko zmienić projekty kuchni w różnych stylach. W nowoczesnych aranżacjach kuchni sprawdzi się biel, żółty, pomarańczowy, zieleń, fiolet, błękit. W projektach kuchni w stylu vintage, np. róż, czerwień, w projektach kuchni prowansalskich – biele i barwy pastelowe. Ścianę nad blatem w kuchni można pokryć również wzorzystą tapetą winylową, odporną na szorowanie. Projekty kuchni zmienią się też całkowicie, gdy wymienisz fronty szafek. Fornirowane z mocnym rysunkiem drewna, stalowe, lakierowane białe lub czarne są teraz bardzo modne. Typowe projekty kuchni przejdą także metamorfozę, gdy ożywisz je kolorowymi sprzętami, jak różowa czy kremowa lodówka o kształtach nawiązujących do lat 50. Dobre projekty kuchni muszą mieć poza tym ładne oświetlenie. Energooszczędne LED-owe taśmy i reflektorki świetnie się do tego nadają.

Przeczytaj też: Projekty kuchni retro. Jak urządzić kuchnię w stylu vintage? >>>

 

PROJEKTY KUCHNI w nietypowym kształcie

Czasem nietypowy kształt kuchni spędza nam sen z powiek. Wydaje się, że takiego wnętrza kuchni nie da się sensownie i ergonomicznie zaprojektować. Często okazuje się jednak, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Oczywiście, że kuchnia ustawiona w dwóch regularnych ciągach lub w kształcie litery L lub U jest najwygodniejsza. Jednak projekt kuchni na planie kąta rozwartego, czyli obchodzenie kątów też może okazać się funkcjonalne i ciekawie zaaranżowane. Czasem natomiast nielubiane, bo uniemożliwiające powieszenie szafek skosy okazują się najsilniejszym punktem aranżacji kuchni. Warto je wtedy, zgodnie z zasadą: jeśli nie możesz czegoś ukryć, wyeksponuj to, podkreślić ciekawą okładziną, na przykład tak lubiana cegłą. Jeśli jednak skosy są wysokie, możemy je zaaranżować półkami wykorzystującymi maksymalnie kształt i wysokość ściany. Na rynku jest coraz więcej gotowych rozwiązań tego typu niedogodności.

Nie przegap: Megafunkcjonalna kuchnia - idealna do gotowania >>>

PROJEKTY KUCHNI: jak uciec od schematu

W projektach kuchni ważne jest „świeże spojrzenie” na typowe rozwiązania, choćby wykorzystanie półek w zastępstwie szafek górnych albo wysokiej zabudowy z wyspą zamiast tradycyjnego ciągu szafek stojących i wiszących. Stół jadalniany może być przedłużeniem blatu roboczego, a w projektach kuchni o małym metrażu, warto pomyśleć o patentach, jak m.in. blat-szuflada wsuwany w zabudowę.

Przeczytaj także: Urządzamy wygodny kącik jadalniany z IKEA: stoły i krzesła kuchenne >>>

PROJEKTY KUCHNI w stylu dworkowym: naturalne materiały i starocie

Kuchnia w stylu dworkowym to przede wszystkim baza w postaci jasnych ścian, naturalne materiały (drewno, cegła, glina) w kolorach ziemi i starocie lub przedmioty stylizowane na stare w roli dodatków dekoracyjnych. Wykorzystanie w aranżacji tradycyjnej kuchni wielu naturalnych materiałów budzi przyjemne skojarzenia z sielskim domem na wsi czy XIX-wiecznym polskim dworkiem. Tradycyjnego charakteru (i przytulności!) takiemu wnętrzu dodaje przede wszystkim drewno w ciepłych odcieniach – na blacie kuchennym, frontach szafek, rzeźbionej ławie czy okładzinie ściennej. Doskonale komponują się z nim podpalane stare cegły i skórzane tapicerki, a także elementy wyposażenia wykonane z kutego żelaza. Wymurowana podstawa ciągu roboczego, podobnie jak inne elementy aranżacji kuchni tradycyjnej, może pozostać niewykończona – styl dworkowy nie wymaga od nas perfekcjonizmu, wręcz przeciwnie – im naturalniej, tym lepiej! Jeśli preferujesz użycie płytek ceramicznych, wybierz jak najbardziej neutralne (najlepiej białe), proste kafle. Kolor ceglany, ciepłe beże, odcień kory dębu – to barwy, które sprawdzą się na podłodze. Dopełnieniem swojskiego klimatu będą ozdoby w postaci rodzinnych pamiątek, obrazów, starych naczyń i ozdobnych figurek. Do upolowania dekoracji idealnych do dworkowej kuchni (gliniane garnuszki, patynowane złote ramki, mosiężne garnki i patelnie, haftowane obrusy, serwetki i zazdrostki) wystarczy kilka wizyt na targach staroci. U powały zawieś wianki suszonych grzybów, czosnku i owoców, które pokreślą staroświecki, sielski charakter aranżacji kuchni.

Zobacz również: Jak kupować płytki do salonu, kuchni i łazienki: poradnik KROK PO KROKU >>>

Jak urządzić kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli wciąż nie wiesz, jak urządzić swoją kuchnię, to koniecznie zobacz nasze galerie zdjęć. Znajdziesz w nich mnóstwo pomysłów i inspiracji!