Sekrety stylu orientalnego. Jak urządzić mieszkanie zainspirowane Azją?

2017-02-26 13:07

Papier, ruchoma czcionka, herbata, porcelana - te wynalazki kojarzą się z Chinami. Pomysłowość i wyczulenie na detal widać także we wnętrzach w stylu orientalnym. To Chińczycy są mistrzami sztuki aranżacji przestrzeni, którą łączy funkcjonalność, prostota i nawiązania do tradycji oraz kultury.

Dekoracje wnętrz w stylu orientalnym
Autor: Konrad Kalbarczyk Wzornictwo roślinne jest charakterystyczne dla stylu orientalnego, szczególnie to przedstawiające kwiat wiśni, storczyki i kwiaty lotosu.

Spis treści

  1. Wnętrze w stylu orientalnym - Feng shui
  2. Kolory idealne do wnętrz w stylu orientalnym 
  3. Meble do stylu orientalnego
  4. Styl orientalny w detalu

Wystarczy kilka drobiazgów, aby przywołać nastrój Dalekiego Wschodu. Odnajdzie się na tle nowoczesnych wnętrz i wbrew pozrom nie wymaga dużych inwestycji. Co warto wiedzieć o stylu orientalnym? 

Wnętrze w stylu orientalnym - Feng shui

Co znaczy dosłownie? Woda i wiatr - dwie siły, które kształtują Ziemię. Zdaniem Chińczyków podtrzymują także życie. Feng shui jest stare jak chińska kultura. Łączy w sobie taoistów i konfucjanistów oraz praktyczne porady na temat domu zebrane przez pokolenia. W chińskiej kulturze dom powinien współgrać z duchowością domowników, a jego urządzeniem rządzą sprawdzone zasady. Feng shui podpowie na jaki kolor pomalować ściany, gdzie ustawić małżeńskie łoże, stół czy sofę. Doradzi, w którym pokoju należy przyjmować gości. Wszystko po to, żeby życie w domu było wypełnione dobrą energią i skutecznie wypędzić z nie go złą. Zdaniem Chińczyków takie starania przekładają się na jakość życia. Pozwoli uniknąć konfliktów, zachować zdrowie i wewnętrzną harmonię. A co równie ważne - Chińczycy wierzą, że w ten sposób w domu będzie także dużo pieniędzy i dobrobyt. Przeczytaj także: FENG SHUI w mmieszkaniu. Jak uniekać błędów?>>>

Kolory idealne do wnętrz w stylu orientalnym 

Chińczycy wierzą, że każda barwa przypisana jest jednemu z pięciu tworzących świat żywiołów. Ogień oznacza energię i namiętność, a odpowiadają mu odcienie czerwieni, różu oraz intensywny żółty. Te kolory przynoszą sukces, ale w nadmiarze mogą działać destrukcyjnie. Z kolei ziemia, symbol pożywienia i pokoju, związana jest z paletą żółcienie i brązów. Woda, znak porozumienia i urodzaju, za pomocą niebieskiego, granatu, czerni wprowadza do wnętrza czystą energią. Biel, srebro i odcienie szarości to barwy metalu, który symbolizuje czystość i lekkość. Zieleń kolor drzewa - to zdrowie i witalność. W kulturze europejską nie bierzemy symboliki kolorów na poważnie. Nie mniej jednak, w kulturze azjatyckiej powszechna jest głęboka wiara w dobry dobór kolorów, który realnie wpływa na naszą codzienność i otoczenie. 

Meble do stylu orientalnego

Znaczeń form i wzorów w stylu orientalnym należy szukać w starych wierzeniach. Meble mają zaokrąglone kanty po to, by energia mogła swobodnie krążyć we wnętrzu. Wygięte oparcia krzeseł w stylu orientalnym chronią przed złem. Chińskie tradycyjne meble nie mają zawiasów i gwoździ. Zawiasy od stuleci są zastępowane drewnianymi bolcami, gwoździe specjalnymi stolarskimi łączeniami. Oryginalne meble wykonywane są z twargeo drewna hunag hua-li, odmian wiązu, cyprysu, orzecha, drzewa kamforowego. 

Styl orientalny w detalu

Co możemy bez problemu dopasować do naszych nowoczesnych wnętrz? Dodatki. Wśród nich warto poszukać biało-niebieskiej porcelany, poduszek z malowanego jedwabiu, wachlarzy, parawanów, lamp z czerpanego papieru. Bardzo oryginalne i piękne jest także chińskie rzemiosło artystyczne - naczynia z ceramiki, ozdobny papier, pałeczki do jedzenia. Zobacz także: dekoracje w stylu orientalnym. Inspirująca galeria wnętrz>>>

Nasi Partnerzy polecają