Powrót ciemnego drewna. Będzie lekko i intrygująco

Moda w aranżacji wnętrz nie lubi stagnacji. Cały czas ewoluuje. Teraz obserwujemy jak ciemne drewno znowu zaczyna zastępować jasne. Dodaje salonom, sypialniom i kuchniom stylowej elegancji i tajemniczej głębi. Ciemne drewno lubi towarzystwo aksamitów w głębokich kolorach kamieni szlachetnych i mosiądzu.

Ciemne drewno we wnętrzu
Ciemne drewno we wnętrzu
Ciemne drewno we wnętrzu
Ciemne drewno we wnętrzu
Ciemne drewno we wnętrzu

Moda, także ta dotycząca aranżacji wnętrz, zatoczyła kolejne koło. Po latach panowania stylu skandynawskiego z białymi ścianami, jasnym drewnem i podłogami coraz częściej w trendach i katalogach wiodących firm widzimy ciemne podłogi, meble oraz okładziny ścienne. Zaczęło się całkiem niewinnie od dodatków: desek do krojenia z ciemnego drewna, skrzynek na doniczki z ziołami, misek na przekąski, czy świeczników. Teraz ciemne drewno powraca na parkiet, okładziny ścienne w formie paneli i boazerii oraz meble. Ciemny odcień egzotycznych gatunków drewna świetnie uzupełnia modne odcienie zieleni butelkowej i szmaragdowej, granatu oraz bordo. Modne dotąd złoto, pasujące do pasteli, ustępuje teraz nieco ciemniejszemu mosiądzowi.

Czytaj też: zieleń w kuchni

Ciemne drewno - wielki powrót w nowej formie

Ciemne drewno w mieszkaniu zawsze stanowi mocny akcent. Decydując się na modne nowinki, zwłaszcza podłogę stanowiącą element bazowy aranżacji, weźmy pod uwagę wielkość mieszkania oraz ilość światła dziennego wpadającego do domu. Chodzi o to, by wnętrza nie starciły na lekkości i nie stały się przytłaczające. Nie wracamy także do egzotycznych gatunków drewna w czerwono – brązowym wybarwieniu. Wybieramy, naturalne, szlachetne, chłodne brązy orzecha amerykańskiego oraz przyciemnione pod wpływem obróbki termicznej drewno dębowe, bukowe czy akacjowe, pochodzące z naszej strefy klimatycznej.

 Ciemne drewno powrót

Fot. materiały prasowe Nordal

Dark Nordic - skandynawski design w ciemnych barwach

Styl skandynawski, kojarzony dotąd z bielą i jasnymi kolorami drewna, teraz stał się otywarty na ciemne kolory. Wykształcił się trend określany mianem Dark Nordic. Charakteryzuje się on nadal lekkimi formami mebli ale w zdecydowanie ciemniejszym wydaniu. Wprowadzamy więc do wnętrz wyraziste granaty, bordo, zielenie i brązy. Pojawiają się one na ścianach, tapicerkach mebli i dodatkach. Są świetnym tłem dla mebli wykonanych z ciemnego drewna.

NIE PRZEGAP

 Ciemne drewno powrót

Fot. materiały prasowe Gubi

Ciemne drewno i skandynawska lekkość

Ciemno drewno pojawia się nie tylko na parkietach ale także na charakterystycznych dla wnętrz klasycznych boazeriach i panelach ściennych. Ciemne są drzwi wewnętrzne, stoły i stoliki kawowe. Ciemne kolory, a więc i drewno powracają także do aranżacji kuchni. Brązowe fronty szafek kuchennych, czarne AGD i matowe antracytowe lub czarne cienkie blaty kuchenne, grubosci zaledwie 12-20 mm, stanowią intrygujące kompozycje. Istotą nowego trendu jest to, że mimo ciemnych barw aranżacje nadal zachowują skandynawską lekkość.

Czytaj też: Ciemne podłogi drewniane w mieszkaniu

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe H&M HOME

POLECANE ARTYKUŁY