Pastelowa paleta barw: jak łączyć kolory pastelowe?

2017-04-26 17:12

Pastelowa paleta barw to odcienie delikatne jak mgiełka, które mają wielką moc sprawczą. Zauroczone nimi wnętrza stają się pełne światła, energii, radości, świeżości. Optycznie zyskują także na przestrzeni. Wiosna czy lato to idealny moment, by zaprosić modne kolory pastelowe do swojego domu.

Spis treści

  1. Pastelowa paleta barw we wnętrzach: krótka historia
  2. Jak łączyć kolory pastelowe: porady
  3. Pastelowa paleta barw: przykładowe miksy kolorów
  4. Modne kolory sezonu: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Pastelowa paleta barw we wnętrzach: krótka historia

Wnętrza w pastelowych kolorach pojawiły się w epoce rokoka. Na początku XVIII wieku monumentalny barok ustąpił miejsca stylowi równie ozdobnemu, ale lżejszemu i bardziej wyrafinowanemu. Rokokową paletę stanowiły jasne tonacje i pastelowe odcienie. Cały styl był odzwierciedleniem gustu madame de Pompadour, metresy króla Ludwika XV, która wywarła wpływ na sposób urządzania wnętrz. Artyści i dekoratorzy prześcigali się, by dogodzić jej zachciankom. Pojawiły się lubiany do dziś pudrowy róż, błękit sewrski (od manufaktury porcelany), pałacowy beż, róż pompadour, chmurna biel. Wymyślne nazwy idealnie odpowiadają ich wdziękowi i elegancji.

Nie przegap: Kolor różowy we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

W późniejszych latach pastelowe kolory stosowano w angielskich wnętrzach, gdzie indziej były zarezerwowane dla pokoi dziecięcych. Dzisiaj szukając inspiracji w różnych epokach i stylach, warto po nie sięgać.

Jak łączyć kolory pastelowe: porady

Zastanawiasz się, jak łączyć kolory pastelowe? Pierwsza rada: rób to ostrożnie. Najbezpieczniejsze i najbardziej szykowne są połączenia z ciepłą bielą lub écru. Eksponują kolor, tworząc klasyczną atmosferę z nutą romantyzmu. I nie potrzebujemy do tego rokokowych cacek – proste sprzęty, np. w stylu rustykalnym czy nowoczesnym, doskonale się sprawdzą.

Tak modne teraz białe meble pięknie harmonizują z pastelowym tłem ścian. Unikając kontrastu, dodajmy do aranżacji wzorzyste tkaniny w delikatne desenie, w których powinny pojawić się kolory mebli i ścian.

Pastelowy salon
Autor: mat. prasowe BEMZ

Pastele można także łączyć między sobą, np. chłodny seledyn z bladym różem, błękit z lekkim żółcieniem lub liliowym, a rozbielony oranż i brzoskwinię z wiosenną zielenią. Można trochę zaburzyć tę sielankę jednym lub kilkoma dodatkami w zdecydowanym kolorze. Takie wnętrze wygląda lekko, przypomina akwarelę. Pastelowe odcienie są także praktyczne: powiększają optycznie pomieszczenie i dodają mu świetlistości, dlatego szczególnie zalecane są do pomieszczeń niewielkich i ciemnych. Rozbielone kolory sprzyjają wypoczynkowi, nie męczą oczu i łagodzą stresy. Chyba każdemu z nas przyda się pastelowy relaks!

Pastelowa paleta barw: przykładowe miksy kolorów

Strefa łagodności: salon w rozbielonych „szarobeżach” i błękitach, z odrobiną jasnych odcieni różu oraz barw seledynowej i kremowej – subtelnie i przytulnie. Niebieska (lub miętowa) sofa doskonale zaprezentuje się w tym otoczeniu, lecz np. pudroworóżowa wolałaby do towarzystwa poduszki błękitnawe i jasnoszare. W każdej wersji wzory na poszewkach mile widziane. Zmianę koloru sofy można załatwić za pomocą pokrowców, narzuty albo… farby do tkanin lub kredowej.

Zobacz też: Jak farbować tkaniny? >>>

Kawa z mlekiem, kakao i kremy: czyli świetny sposób na pyszną pastelową aranżację. Kanapa czy fotel mogą mieć w tle ścianę w kolorze taupe, jaśniejszą szafę i białe drzwi. Surowe deski podłogi i kufer dodadzą zaś wnętrzu wyrazistości. Kawowo-mleczne obicia nie będą nudne dzięki wzorom. A więc nie zapominaj o groszkach, kratkach, paskach, prążkach i motywach roślinnych przy wyborze takich odcieni.

Barwna kolekcja naczyń: zestaw naczyń w słodkich, pastelowych kolorach może znakomicie zdobić kuchnię. W przeszklonych szafkach, ustawione na otwartych półkach i blacie zaprezentują się znakomicie. Aby podbić tę kolorystykę, gałki mebli (np. białych) mogą być w różnych odcieniach wziętych z zastawy. Z kolei tekstylia w podobnych barwach świetnie wpiszą się w klimat.

Coś lekkiego na sen: może być tak turkusowe łóżko z pastelową pościelą? Dodaj do tego romantyczne, wielobarwne wazoniki – na szafce nocnej albo komodzie. Aby nie było aż tak „słodko”, lecz bardziej dynamicznie, zdecyduje się na różnobarwne ściany i lamówki wokół ościeżnic drzwi. Do stworzenia takiej sypialni wystarczy parę puszek farb i pomalowanie podłogi z desek czy starego parkietu, ścian i mebli!

Modne kolory sezonu: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Greenery według Instytutu Pantone, ale też granat, miedź czy pudrowy róż. Zobacz, co jest na topie w tym sezonie!

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają