Czy lepiej wygladają wszystkie ściany w tym samym kolorze, czy może jedną ścianę lub jej fragment pomalować w kolorze dopełniającym? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i który styl aranżacji wnętrz jest naszym ulubionym. Zależy to też od tego czy chcemy nadać pomieszczeniu dynamiki wprowadzając kontrast, czy przeciwnie – sprawić, by emanowało spokojem. A może podążamy za trendami i zmieniamy kolor ścian w jednym z pomieszczeń w ogłoszonym przez producentów farb kolorze roku?

Kolory ścian: jak wybrać odpowiedni kolor ścian?

Przy doborze koloru ścian powinniśmy kierować się następującymi kryteriami:

  • wielkość i kształt pomieszczenia,
  • oświetlenie - przede wszystkim ilość światła dziennego,
  • przeznaczenie pomieszczenia,
  • styl aranżacji wnętrza.

Czytaj też: zalety inteligentnej farby dla wymagających!>>>

Wszystkie te elementy są tak samo ważne i zazębiają się przy wyborze koloru ścian. Do małych pomieszczeń zaleca się wybór jasnych barw w chłodnych odcieniach, ewntualnie z jedną ścianą w dopełniającym kolorze ciepłym - idealnie się sprawdzą Mały książę i Jestem kolorem słońca z palety BONDEX Smart Paint, ponieważ takie zestawienia kolorystyczne mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni.

błękitne ściany 2

Bardzo istotne jest także oświetlenie, zwłaszcza dostęp światła dziennego. Jeśli pokój jest niewielki, z wystawą północną, wtedy zdecydowanie sprawdzą się jasne kolory – chyba że w tym pomieszczeniu spędzamy czas tylko wieczorami przy sztucznym oświetleniu, wtedy odcień farby możemy wybrać dowolnie. Jeśli jednak jest to pokój dziecka lub pokój dzienny, w którym najczęściej przebywamy w ciągu dnia, lepiej wybrać jasne odcienie ścian. Kolory ścian w sypialni są sprawą indywidualną. Jedni wolą kolory łagodne, sprzyjające odprężeniu, np. szary Na krańcu świata, inni są zwolennikami barw zmysłowych - Czerwony w sam raz lub Szczęście ma taki kolor.

czerwony i szary prawidłowe

Styl aranżacji wnętrza także potrafi zdeterminować kolory ścian. Tak ostatnio modny i lubiany styl skandynawski to przede wszystkim białe ściany, czasem antracytowe lub czarne - Czarno czarny. Styl nowoczesny to ściany białe, szare - W deszczu kropelkach i beżowe - Lato w Paryżu oraz ciemniejszy Obłędnie karmelowy czasem z jedną ścianą wyróżnioną kolorem dopełniającym.

beżowe ściany

Style orientalne narzucają ciepłe, nasycone odcienie między innymi fioletu, amarantu, czy oranżu - Marchewkowe pole.

Kolory ścian: wszystkie ściany identyczne czy jedna inna?

Zazwyczaj wybór koloru ścian zaczynamy od tego co lubimy, w czym się dobrze czujemy. Ale czy to dobry pomysł? Jednak to, że lubimy nosić czerwone ubrania i jeździć czerwonym samochodem nie oznacza, że czerwone ściany będą naszymi ulubionymi. Zwłaszcza w salonie, w którym szukamy wytchnienia i wyciszenia po całym dniu. Czerwona sukienka ma tę zaletę, że po kilku godzinach ją zdejmujemy, a koloru karoserii samochodu nie oglądamy z jego wnętrza. Natomiast kolor ścian w pokoju widzimy stale. Polacy najbardziej lubią przebywać we wnętrzach ciepłych i przytulnych. Przez wiele lat wybieraliśmy ciepłe odcienie koloru morelowego, pomarańczowego, żółtego i właśnie energetyczne czerwienie. Teraz, najczęściej wybieranymi kolorami są beże - piękny Obłędnie karmelowy z palety BONDEX Smart Paint i brązy - Hot chocolate, lub ich połączenie, oraz ciepłe odcienie koloru szarego - Zima na południu. Coraz śmielej wkraczają także białe ściany - za sprawą modnego stylu skandynawskiego Biały ponad wszystko.

białe ściany

Kolory z neutralnej palety barw sprawdzają się we wnętrzach na wszystkich ścianach lub jako tło dla wyrazistych kolorów dopełniających. Poza tym łagodne odcienie szarości, beżu i bieli znakomicie współgrają z barwą światła słonecznego w naszej szerokości geograficznej. Idealnymi kolorami bazowymi będą odcienie beżowe z palety BONDEX Smart Paint Color Collection: Lato w Paryżu, Tupot białych mew, Chyba beżowy. Sprawdzą się łagodne szarości: Noc i DzieńZima po południu, czy W deszczu kropelkach. Zdecydowanie wart uwagi jest także uniwersalny kolor szaro-beżowy Totalnie zauroczony.

Który kolor wybrać? Tu przyda się tester!

Czasem po pomalowaniu ścian okazuje się, że kolor wygląda inaczej niż w próbniku. Zazwyczaj kolor jest dokładnie ten sam, lecz na jego odbiór wpływa duża powierzchnia ściany – barw nabierają wtedy mocy, oraz oświetlenie w danym wnętrzu. Często też kolory wyglądają inaczej w świetle dziennym i sztucznym. Dlatego warto korzystać z testerów farb BONDEX Smart Paint, dostępnych w wybranych sklepach prowadzących sprzedaż farb. Takie próbki w saszetkach o pojemności 40ml pozwolą sprawdzić wybrany odcień farby na każdej ze ścian, tej lepiej oświetlonej i tej słabiej oraz przy różnych rodzajach światła.

testery kolorów

Testery farb BONDEX Smart Paint ułatwią też stworzenie dopasowanego połączenia kolorów ścian w jednym pomieszczeniu oraz całym mieszkaniu. Pomogą zaaranżować wnętrza z charakterem, w których dobrze się czujemy.