Urządzamy » Kolory wnętrza » Palety kolorów » Malowanie ścian. JAK MALOWAĆ, JAKIE BŁĘDY POPEŁNIAMY? Co najczęściej źle robimy malując ściany MALOWANIE ŚCIAN - ZRÓB TO SAM: JAK DOBRZE POMALOWAĆ ŚCIANY, PRZEWODNIK KROK PO KROKU

Malowanie ścian. JAK MALOWAĆ, JAKIE BŁĘDY POPEŁNIAMY? Co najczęściej źle robimy malując ściany

Malowanie ścian jest dość proste czy to w jednym pokoju, czy w całym domu. Jeśli planujesz sam pomalować ściany, zobacz jakich błędów nie popełniać. Malowanie ścian: przedstawiamy poradnik jak malować ściany zgodnie ze sztuką.
malowanie ścian

Malowanie ścian wymaga pewnej wiedzy, dlatego warto się do tego dobrze przygotować. Jeśli chcesz mieć ładnie pomalowane ściany, sprawdź jakich błędów unikać podczas malowania ścian:

Malowanie ścian: złe oczyszczenie podłoża

Pierwszym błędem podczas malowania ścian jest złe przygotowanie ściany. Brudna, zapylona lub zatłuszczona powierzchnia pomalowanej ściany spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność, czyli nie będzie się trzymała powierzchni. Widać to od razu po nałożeniu farby - trudno ją będzie równo rozprowadzić, a na ścianie pojawią się smugi.

Malowanie ścian: zbyt szybkie nanoszenie farb

Kolejny często popełniany błąd podczas malowania ścian to nanoszenie farby na wilgotną lub mokrą powierzchnię. Pamiętaj, że ściana przygotowana do malowania musi być zupełnie sucha. Farba traci przyczepność w miejscach wilgotnych i może to być przyczyną pojawienia się pęcherzy. Powierzchnię, na której widoczne są pęcherzyki powietrza, należy zeskrobać, a następnie przetrzeć papierem ściernym. Natomiast taśmę malarską odrywamy, kiedy farba jest jeszcze wilgotna. W przeciwnym razie zerwiemy ją razem z warstwą farby.

Malowanie ścian: nierówne nakładanie farby

Malowanie ścian nie jest trudne, jednak należy je wykonać starannie. Nie możemy "pomazać ściany", a nierówne malowanie to częsty błąd popełniany przez osoby, które nie mają wprawy w malowaniu ścian. W efekcie niestarannego lub nieumiejętnego malowania ścian powierzchnia będzie niejednolita - pozostaną widoczne ślady prowadzenia wałka lub pędzla. Doświadczeni malarze stosują zasadę mokrego brzegu, czyli malują kolejne fragmenty ściany, póki farba jest mokra. Nie można przerywać malowania, dopóki nie pokryje się farbą całej ściany. Malując ścianę pionowymi pasami, należy pilnować, aby kierunek nakładania jednej warstwy pasów był taki sam, czyli na przykład z góry na dół, i aby kolejne pasy nachodziły na siebie. Inna technika malownia ścian polecana przez malarzy to „malowanie w literę V”. Farbę nakłada się wałkiem na ścianę w kształcie litery V, po czym szybkimi ruchami rozprowadza się ją w lewą i prawą stronę.

Malowanie ścian: zbyt mocne przyciskanie wałka w trakcie malowania

Malowanie ścian zależy też od użytych narzędzi do malowania. Zbyt mocne dociskanie wałka podczas malowania ścian sprawi, że rozcieńczona farba będzie się rozpryskiwać, a gęsta pozostawiać na ścianie ślady brzegów wałka. Malując ściany wałkiem, nie wolno za bardzo naciskać, zwłaszcza kiedy wałek jest mocno nasączony. Najlepiej używać krótkich pociągnięć wałka, które nakładają się na przynajmniej połowie szerokości pasów - wtedy przejścia nie będą widoczne.

Malowanie ścian: nadmierne rozcieńczanie farby

Malowanie ścian zależy też od rodzaju i jakości farby. Rozcieńczona farba niedostatecznie przykrywa ścianę. Należy na to uważać, szczególnie jeżeli do malowania ścian wybraliśmy kolory takie jak żółty, pomarańczowy lub czerwony, które „z natury” gorzej kryją. W takich przypadkach przed malowaniem ścian warto zastosować najpierw farbę podkładową w kolorze zbliżonym do tego, który chcemy uzyskać.

Malowanie ścian: malowanie „na sucho”

Farba po wyschnięciu nie stanowi gładkiej powłoki. Próby poprawiania niedomalowań, kiedy farba przeschnie, nie dają dobrych efektów. Na suchej już ścianie widoczne będą szpecące ślady pędzla lub wałka. Taka niewyrównana powierzchnia i przypadkowe ślady mogą też być skutkiem malowania w zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu.

Zobacz również

Ciekawy artykuł. Jeżeli chodzi o ogród to polecam rattanart.pl. Mają tam ciekawe rzeczy do ogrodu.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ciekawy artykuł. Jeżeli chodzi o sypialnię to polecam roksa.pl. Mają tam ciekawe rzeczy do sypialni. :D (taki sarkazm do komentarza Adriana, który jawnie reklamuje swoją stronę).

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Po wymalowaniu ścian było wszystko Ok. nierównomierne Smugi i różne jakieś wynaturzenia wyszły ze ściany dopiero po upływie 3 miesięcy co robić

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Nie każdą farbą łatwo malować ściany samemu ... Po różnych doświadczeniach i kolejnym remoncie wypróbowałam produktów Flugger - bardzo dobrze się rozprowadzają i są wydajne. W salonie mi doradzono także profesjonalny sprzęt malarski - w końcu mogę powiedzieć że jestem zadowolona z efektów :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

moim zdaniem podstawą jest dobrej jakości farba, którą łatwo się maluje, owszem Flugger ma sporo dobrych produktów, warto zwrócić uwagę, że są ekologiczne co jest raczej rzadkością na rynku farb, w Polsce co raz bardziej popularna marka trzeba przyznać

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

perfidnie widoczne te reklamy w komentarzach

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Kolory ścian: zielone ściany to dobry wybór? ZDJĘCIA ARANŻACJI
Kolory ścian: zielone ściany to dobry wybór? ZDJĘCIA ARANŻACJI

Soczyste kolory ścian ożywiają wnętrza. Jeśli planujecie zmianę wystroju wnętrza, rozważcie zielony ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Kolory wnętrza: kolory ścian i nie tylko. Co o nich wiemy, co wiedzieć powinniśmy?
Kolory ścian, kolory mebli, dodatków, i dekoracji – to wszystko ma znaczenie. Kolory we wnętrzu ...
Modne kolory na jesień 2015: Panton Colour Institute typuje na jesień kolory… Ziemi!
Czy wiecie skąd się biorą modne kolory ścian? A kto decyduje które kolory dodatków dekoracyjnych ...
Kolor tygodnia: ZIELONY. Jak stosować zielony kolor na ścianach?
Zielony kolor ścian to jeden z ciekawszych trendów wschodzących w nadchodzącym sezonie. Jak właściwie dobrać ...
Jak urządzić dużą sypialnię?
Witam, mam do urządzenia dużą sypialnię 5m na 6m, z tym że jedną całą ścianę zajmują okna i balkon. Na przeciwko okna z boku sa drzwi. Mam...
Monika Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 13603 osoby
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na nowoczesną łazienkę z umywalką podwójną

  Umywalka podwójna zrealizowana na wymiar przez manufakturę Luxum, z szufladami obłożonymi naturalnym fornirem. Taką umywalkę łatwo jest dostosować do wnęk i na potrzeby konkretnego miejsca.

 • Umywalka, ceramika, wanna

  Witam, chciałbym przedstawić mój pomysł na wyposażenie łazienki w tak modny sposób jakim jest beton architektoniczny przy nowych trendach ma to innowacyjne zastosowanie.

 • Mój pomysl na toaletkę

  Nowoczesna toaletka MAKEUP do mieszkania w stylu LOFT. Jako blat zostało wykorzystanie szkło. Toaletka z betonu architektonicznego, całość stanowi napis MakeUp. Zdjęcie wykonane w dopiero urządzanym mieszkaniu.