Ciepła, słoneczna aura to znak, że nadszedł najlepszy czas na wiosenne malowanie ścian. Nim jednak rozpoczniemy remont, warto dobrze przemyśleć wybór koloru ścian. Wybierając kolory wnętrz należy uwzględnić nie tylko modę, ale także rodzaj pomieszczenia, jego styl czy proporcje. Właściwe kolory ścian pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i sprawią, że chętniej będziemy przebywać we wnętrzu. Ważne jest też znaczenie kolorów. Ponadto, jeśli wnętrze ma wady np. nieodpowiednie proporcje, to możemy je skutecznie zamaskować za pomocą umiejętnie połączonych kolorów ścian - wyjaśnia Błażej Bierczyński, ekspert marki Bondex.

Malowanie ścian: wnętrze, w którym będziesz się dobrze czuć

Malowanie ścian jest dośc proste, trudniejszy jest wybór właściwego koloru ściany. Szukając kolorów do mieszkania, najlepiej oczywiście skupić się na tych, które zwyczajnie lubimy. Jednak powinniśmy pamiętać, że stosowanie niektórych kolorów ścian bywa kłopotliwe - czerń lub granat na ścianach mogą sprawić, że wnętrze będzie przytłaczające w odbiorze. Które kolory ścian będą najlepsze? Kolory wnętrz najłatwiej podzielić na ciepłe (takie, jak np. czerwienie, żółcienie lub oranże) oraz zimne (m.in.: odcienie niebieskiego, zielenie, szarości). Pierwsze z nich pobudzają kreatywności i poprawiają humor. Drugie zaś sprzyjają relaksowi oraz wyciszeniu. Każdy z nich ma jednak również unikatowe działanie - np. czerwień podnosi ciśnienie krwi i pobudza do działania (w zbyt dużej ilości może jednak być męcząca). Żółty kolor ściany dodaje energii, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy lub nauki. Pomarańczowy jest kolorem radości, poprawa nastrój, dlatego polecany jest wszędzie tam, gdzie spotkają się ludzie. Z kolei brązowy wprowadza do wnętrza uczucie bezpieczeństwa i stabilności. Podobnie działają zaliczane do barw chłodnych zielenie, które słyną z uspokajającego i wyciszającego charakteru (są więc w sam raz do salonu, w którym wypoczniemy po dniu pełnym pracy). Niebieski kolor ścian - szczególnie w jasnych odcieniach - wniesie do wnętrza wrażenie świeżości i relaksu. Natomiast neutralne szarości i biele to kolory wnętrz zapewniające klarowność umysłu, przywracające wewnętrzny balans.

Kolory wnętrz: kolory w pokoju i kuchni

Podczas malowania ścian na wybrany kolor zwróćmy uwagę na funkcję wnętrza i odpowiedzmy sobie na pytanie: czy będzie ono stanowić centrum życia rodzinnego, czy też będziemy w nim szukać ciszy oraz relaksu. W salonie i pokoju dziennym, w których spędzamy większość czasu oraz spotkamy z rodziną i przyjaciółmi, dobrze sprawdzają się kolory ścian pogodne i ciepłe – jasne żółcie, czerwienie czy pomarańcze. Ciekawym rozwiązaniem będą także spokojniejsze szarości czy biele zestawione z mocniejszymi, kolorowymi akcentami. Podobne w kuchni najlepiej sięgnąć po radosne kolory ścian - szczególnie polecany jest pomarańczowy, który poprawia apetyt, dzięki czemu sprzyja posiłkom w rodzinnym gronie.

Kolory wnętrz: kolory w sypialni

Z kolei w sypialni najlepiej zastosować kolor ścian ułatwiający wyciszenie się przed snem. Idealnym wyborem będzie beż, błękit, jasny brąz, stonowana zieleń lub fiolet. Są to kolory chłodne, zapewniające spokój oraz dobry odpoczynek. Również chłodne i neutralne barwy wybierzmy do łazienek. Biały, niebieski czy szary będą w sam raz. Ogromny wybór różnorodnych kolorów znajdziemy w palecie farby Super Wall marki Bondex.

Kolory wnętrz: znaczenie światła

Kolor, jaki jest, każdy widzi..? Niekoniecznie! Na to, jak postrzegamy barwy i jak wyglądają kolory wnętrz, ogromny wpływ ma także światło padające na powierzchnie ścian. Dlatego w praktyce ta sama farba użyta do malowania ścian w oświetleniu naturalnym i sztucznym może wyglądać całkowicie inaczej. Mocne oświetlenie idealnie komponuje się z ciemnymi, intensywnymi barwami, podkreślając je jednocześnie. Z kolei pastele lepiej prezentują się w świetle stonowanym. Podobnie ściany w ciepłych kolorach potrzebują ciepłego, żarowego oświetlenia. Z kolei barwy chłodne będą dobrze wyglądać, jeśli połączymy je z oświetleniem zimnym (np. neonowym).

Malowanie ścian: testuj kolor przed malowaniem

Czasem jednak - pomimo wielu godzin spędzonych nad kartami kolorów – mamy problem z podjęciem decyzji i trapią nas wątpliwości co wyboru koloru ścian. Wówczas dobrym rozwiązaniem okazuje się być... tester kolorów. Np. marka Bondex dla swych klientów przygotowała wygodne w użyciu saszetki, zawierające 50 ml wybranej farby - czyli akurat tyle, ile potrzeba, aby pomalować kawałek ściany. Po przeschnięciu możemy sprawdzić, jak kolor prezentuje się w różnym oświetleniu. Dzięki temu rozwiązaniu wybrany później kolor ścian na pewno nas nie zaskoczy, a efekt końcowy będzie zgodny z naszymi marzeniami.