MALOWANIE: Jak dobrać kolory ścian? Znaczenie kolorów

 Kolor we wnętrzu

Kolor we wnętrzu - modne kolekcje kolorów farb marki Dekoral.

Fot. Materiały prasowe firm

Jak dobrać kolory ścian do wnętrza, jakie kolory łączyć? Malowanie ścian to często jeden z głównych elementów przy aranżacji wnętrz. Sprawdź znaczenie kolorów i dobierz kolory ścian do twojego mieszkania, tak aby współgrały z twoim charakterem. Aranżacja wnętrz pod względem kolorów.

Pytanie jak dobrać kolory ścian do wnętrza wbrew pozorom jest bardzo ważne. Nie chodzi jedynie o to jakie kolory ścian, które są akurat modne. Okazuje się, że znaczenie kolorów wpływa na samopoczucie i nastrój człowieka. Malowanie ścian na konkretne kolory ma znaczenie!

 Kolory

Farby Benjamin Moore

Fot. Materiały prasowe firm

Malowanie ścian: jak dobrać kolory?

Aranżacja wnętrz powinna zaiwerać koncepcję kolorystyczną pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko przeznaczenie pokoju, lecz także jego kształt oraz oświetlenie. Odpowiednio dobrane kolory ścian potrafią wpłynąć na zmianę proporcji wnętrza – jasny powiększa i rozświetla przestrzeń, a ciemny ją zmniejsza. Malowanie ścian na jasne barwy ma największy sens w pomieszczeniach małych albo ciemnych. Tam, gdzie nie dociera dużo światła dziennego, idealnym rozwiązaniem przy aranżacji wnętrza będzie użycie jasnej żółci, która nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, lecz także dodatkowo ją rozświetli, sprawi, że będzie wyglądała na zalaną słońcem. Z kolei w pokoju wąskim i długim pomalowanie ciemną farbą jednej z krótszych ścian da korzystny efekt skrócenia go i zmniejszenia.

Rozmaite efekty przy malowaniu ścian pozwalają uzyskać również farby strukturalne, które umożliwiają między innymi stworzenie wrażenia perspektywy. Potrafią też doskonale imitować fakturę tkaniny lub szlachetnych materiałów, takich jak kamień lub metal, co jeszcze bardziej urozmaici twoją aranżację wnętrz.

NIE PRZEGAP

 Kolory

Farby Para Paints.

Fot. Materiały prasowe firm

Znaczenie kolorów: wybieramy kolory ścian

Znaczenie kolorów silnie oddziałuje na psychikę człowieka i ma ogromne znaczenie przy aranżacji wnętrz. Pozwala na opracowanie kolorystyki, która byłaby najlepiej przystosowana do potrzeb przebywających w nich ludzi. Właściwie dobrane kolory ścian poprawiają nastrój i samopoczucie, relaksują, zwiększają chęć do pracy, a nawet minimalizują możliwość występowania konfliktów międzyludzkich. Kolory ścian użyte nieumiejętnie mogą w zauważalny sposób pogorszyć jakość życia i warunków pracy. Przed malowaniem ścian w twoim mieszkaniu zapoznaj się ze znaczeniem kolorów.

Znaczenie kolorów jest stałe, ale ich wpływ na człowieka czasem zmienia się ze względu na jego indywidualizm. Malowanie ścian ma jednak pewne niezmienne zasady. Ciepłe kolory ścian (np. żółty, oranż i czerwień) działają stymulująco, dodają energii, natomiast chłodne (przede wszystkim zieleń i błękit) wyciszają. Dobrze więc, gdy aranżacja wnętrz korzysta ze znaczeń kolorów.

 Kolory ścian

Nowoczesna, kolorowa kawalerka (farby Dekoral).

Fot. Materiały prasowe firm

Aranżacja wnętrz: postaw na kolor

Aranżację wnętrz kreują również odpowiednio dobrane kolorystycznie meble oraz dodatki, takie jak dywany, zasłony, poduszki i inne drobne elementy dekoracyjne. Mogą być one utrzymane w tonacji całego pomieszczenia lub, wręcz przeciwnie, stanowić bardzo nieraz pożądany kontrast kolorystyczny. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozwalają na wprowadzenie zmian niewielkim nakładem środków. Przy doborze dodatków również zapoznaj się ze znaczeniem kolorów. Kolory ścian powinny korespondować z wybranymi dodatkami.

 Kolory

Modne kolory ścian z kolekcji Benjamin Moore.

Fot. Materiały prasowe firm

Ocena: 0
Tekst: Anna Wiszniewska , Tekst: Instytut Wzornictwa Przemysłowego Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY