Łączymy kolory ścian. Lepiej wybrać kolory ścian pokrewne czy dopełniające się? Zobaczcie!

Udana aranżacja wnętrz to dobrze dobrane kolory ścian. Pozwalają stworzyć harmonijne wnętrza mieszkań, w których dobrze się czujemy. Kolory wnętrza to nie tylko wyraziste dodatki ale właśnie kolory ścian i podłóg stanowiące bazę całej aranżacji wnętrza.

Łączymy pokrewne kolory ścian
Dwukolorowa tapeta i gładka ściana to też łączenie kolorów ścian
Czerwony i niebieski kolor ścian
Dopełniajace się pastelowe koklory ścian
Koło barw przydatne podczas łączenia kolorów ścian

Kolory ścian w aranżacji wnętrz stanowią o estetyce mającej wpływ na całą resztę. Wraz z podłogą, kolory ścian stanowią bazę aranżacji wnętrz. Dobierając kolory ścian powinniśmy określić, które kolory lubimy, w czym dobrze się czujemy, ale przez dłuższy czas. Chodzi o to żeby tak dobrać kolorystykę by była atrakcyjna, ale niezauważalna, nie agresywna. To właśnie determinuje harmonię lub dysharmonię we wnętrzu. We wnętrzu harmonijnym dobrze się czujemy, nic nie chcemy zmieniać, jesteśmy spokojni. Tu gdzie kolory zostały źle dobrane, czujemy ciągły niepokój, zastanawiamy się co by tu zmienić, nie możemy się ani skupić ani odpoczywać. Wybierając kolory farb do malowania ścian bierzmy także pod uwagę wielkość wnętrza i na którą stronę świata skierowane są okna.

Kolory ścian: czy wszystkie ściany powinny być takie same?

Często zadajemy sobie pytanie czy wszystkie ściany w danym pomieszczeniu powinny być takie same, czy pomalować je na jeden kolor? To zależy. Od tego co lubimy, od wielkości wnętrza i jego doświetlenia. Ze względów praktycznych najczęściej decydujemy się na ten sam kolor ścian. Ale jeśli chcemy poprawić proporcje pokoju lub wyeksponować szczególny mebel albo kolekcję na ścianie dobrze jest wyróżnić jedną ze ścian innym kolorem. Ale wtedy ważne staje się to, by wybrane przez nas kolory ścian nie wprowadziły niepotrzebnego chaosu. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi powinniśmy kierować się dobierając dwa różne kolory ścian w pokoju.

Kolory ścian: dobieramy kolory pokrewne

Kolory pokrewne znajdują się obok siebie na kole kolorystycznym. Widać, że jeden kolor wynika z drugiego. Na przykład kolory pomarańczowy, czerwony i różowy są kolorami pokrewnymi, płynnie przechodzącymi jeden w drugi. Łącząc je nie popełnimy błędu, mimo, iż wielu uważa, że pomarańczowy i różowy nie pasują do siebie. To samo dotyczy czerwonego i fioletu, niebieskiego i zielonego. Kolory ścian pomalowane kolorami pokrewnymi będą stanowiły harmonijną bazę wnętrza mieszkania.

Kolory ścian: dobieramy kolory dopełniające się

Kolory dopełniające się to kolory występujące naprzeciwko siebie na kole barw. Są to na przykład żółty i fioletowy czy pomarańczowy i niebieski. Wybierając takie kolory ścian możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty. Pamiętajmy jednak , że  bardzo istotne będą tutaj proporcje wybranych przez nas barw. Najlepiej gdy będzie to 1:3. Jednak takie wyraziste połączenia kolorystyczne, zwłaszcza na ścianach  mogą być na dłuższą metę męczące. Tak popularne ostatnie połączenie zieleni i fioletu jest jak najbardziej poprawnym zestawieniem, ale dobrane w złych proporcjach i nasyconych odcieniach staje się po prostu męczące i szybko się nudzi. Idealnym miejscem do zabawy takimi kolorami we wnętrzach mieszkań jest przedpokój, pokój gościnny lub toaleta gościnna, czyli wnętrza, w których przebywamy krótko. Czasem takie połączenia kolorystyczne sprawdzają się też w pokojach dziecięcych, które dosyć często się przemalowuje, a pobudzają kreatywność naszych najmłodszych.

Kolory ścian: barwy monochromatyczne

Barwy monochromatyczne to te przechodzące płynnie w siebie ale i tradycyjnie połączenie bieli i czerni. Tutaj nikt nie dyskutuje czy te kolory pasują do siebie czy nie. Pasują i już, a wnętrza mieszkań zawsze są atrakcyjne i ciekawe. Tylko tutaj znowu ważne jest to w jakich proporcjach je mieszamy i w jakich wnętrzach. Tapeta w pionowe regularne czarno - białe pasy znakomicie sprawdzi się w niskim i długim pomieszczeniu. Ważne by ją wyciszyć sztukaterią pod sufitem i wyższymi listwami przypodłogowymi lub panelami tworzącymi klasyczną boazerię. Pasy ułożone poziomo poszerzą natomiast wąską ścianę. Czarno – białe wzory kwiatowe na tapetach będą idealne do wnętrz mieszkań w tak modnym stylu glamour.

Kolory ścian: wybieramy kolory nasycone czy delikatne, rozbielone czy z kroplą szarości?

W każdej strefie klimatycznej występuje inny rodzaj światła. Kraje południowe, Maroko, Indie czy Meksyk mają takie widmo świetlne, które wydobywa i podkreśla wszystkie niuanse ciepłych barw czerwonych, oranży i niebieskiego. Mglista Anglia natomiast słynie z tzw. odcieni wiktoriańskich, czyli dosyć nasyconych barw ale ze sporą domieszką szarości. Nasycone kolory po prostu się tam nie sprawdzają, bo obcięte jest ciepłe widmo światło. Skandynawia lubuje sie natomiast w monochromatycznym połączeniu bieli i czerni ze zdecydowana przewagą bieli. Czerń tylko ją podkreśla. Kolory czerwony lub kobaltowy niebieski występują tylko w formie dodatków w dosłownie aptekarskich ilościach. My ostatnio polubiliśmy styl skandynawski, nie tylko za prostotę stylistyczną ale i za kolory ścian i dodatków, które idealnie sprawdzają się i w naszych warunkach. Odchodzą w zapomnienie tak popularne do niedawna ciepłe morele, mocne odcienie koloru żółtego czy fioletowego, bo są na dłuższą metę po prostu przytłaczające.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: materiały prasowe Dulux, Mariusz Bykowski, Łukasz Kozyra, Materiały prasowe Śnieżka, Thinkstockphotos.com, materiały prasowe Benjamin Moore, Materiały prasowe Eijffinger, Materiały prasowe Villa Nova, Rita Lorenc

POLECANE ARTYKUŁY