Wybór koloru do wnętrza w dużej mierze jest uzależniony od naszej osobowości i temperamentu. Osoby energicznie chętnie sięgają po nasycone i głębokie barwy, nie boją łączenia odważnych kolorów w jednej przestrzeni. Dla tych mniej odważnych, spokojnych i nieśmiałych przeznaczone są z reguły kolory bardziej stonowane, wprowadzające do wnętrza wyciszenie i harmonię. W rzeczywistości, to osoby nieśmiałe powinny odważyć się na kolorystyczne szaleństwo i wprowadzić do swojego wnętrza ożywczy element. Prezentujemy inspiracje wnętrz, które sprawią, że życie stanie się zdecydowanie barwniejsze!

Niebieski salon: niebiańskie wnętrze

Subtelne błękity i delikatny odcień niebieskiego to kolory, które z pewnością pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie. Kolor błękitny nie tylko uspokaja skołatane nerwy, ale także łagodzi napięcia i oddziałuje na nasz organizm, obniżając ciśnienie krwi. Decydując się na kolor niebieski we wnętrzu, inwestujemy tym samym w swoją kreatywność i intuicję. W niebieskich wnętrzach wielu z nas czuje się wyjątkowo bezpiecznie oraz nabiera ufności do świata i otoczenia. Natężenie koloru niebieskiego w jednym wnętrzu może wydawać się rozwiązaniem zbyt ryzykownym, ponieważ wnętrza te często wydają się przestrzeniami bardzo chłodnymi i zimnymi. Idealnym dopełnieniem koloru niebieskiego będzie czysta biel, która podkreśli moc łagodzącej barwy. W wyniku połączeniu obu barw, pozostaje nam już tylko jeden krok do zaaranżowania salonu w stylu skandynawskim. Dla kogo polecany jest zatem kolor niebieski we wnętrzu? Przede wszystkim dla osób żyjących w ciągłym stresie. Barwę odradza się we wnętrzach ludzi nadwrażliwych, ponieważ łatwo wpędza ona w melancholię. Kolor niebieski jako pogromca apetytu, sprawdzi się także w kuchni. Wybierając konkretny odcień błękitu pamiętajmy, że sztuczne, sklepowe oświetlenie fałszuje nieco rzeczywisty obraz. Z uwagi na to, kolor powinniśmy dobierać w świetle dziennym. Do pomieszczeń jasnych, mocno nasłonecznionych, warto wybrać odcień nieco bardziej nasycony, by nie sprawiał on wrażenie rozbielonego.

Zielono mi, czyli zielona aranżacja salonu

Podobne, uspokajające oddziaływanie, ma także kolor zielony we wnętrzu. Wydaje się on nieco cieplejszy i przytulniejszy od chłodnego błękitu, natomiast tak jak on, wpływa na nas uspokajająco i odprężająco. Zielenie we wnętrzu sprzyjają błyskawicznemu rozluźnieniu, a poza tym regulują pracę serca. Dzięki tej barwie, wnętrze nabierze wyjątkowej świeżości i harmonii. Kolor zielony w zestawieniu z nasyconą żółcią, stymulując nasz umysł, okażą się sprzymierzeńcem w koncentracji i zebraniu myśli. Łącząc zielenie z naturalnymi kolorami ziemi, wprowadzimy do aranżowanego wnętrza poczucie trwałości i porządku. W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się relaksująca zieleń? Z pewnością w przestrzeniach osób przemęczonych, zestresowanych i nieco nadpobudliwych. Kolor zielony będzie także idealnym rozwiązaniem w małych wnętrzach osób nie lubiących ciasnych przestrzeni - zieleń pomaga w przezwyciężaniu klaustrofobii.

Zmysłowa czerwień: wnętrze skąpane w purpurze

Czerwień i jej pochodne są barwami, które najsilniej na nas oddziałują i pobudzają emocjonalnie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z mocy tego koloru - przebywanie w soczyście czerwonych pomieszczeniach przyspieszy pracę naszego serca, a temperatura ciała i ciśnienie krwi wyraźnie się podwyższą. Kolor czerwony z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. W otoczeniu wypełnionym kolorem miłości z pewnością poczujemy się bardziej szczęśliwi i radośni. Efekt może zostać dodatkowo podkreślony, jeśli wprowadzimy do czerwonych wnętrz elementy w kolorze pomarańczowym. Tutaj jednak wskazany jest umiar - nadmiar koloru pomarańczowego w połączeniu z nasyconą czerwienią wyraźnie wzmaga apetyt. W przypadku postawienia na czerwone wnętrze pamiętajmy, że kolor ten nie nadaje się do małych pomieszczeń. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do aranżowanej przestrzeni mocnego akcentu i drobiazgów w żywym kolorze, natomiast jako barwę bazową wybierzmy taką, która pozwoli na optycznie powiększenie lokalu. Wnętrza skąpane w czerwieni będą idealnym rozwiązaniem dla osób pesymistycznie nastawionych do świata i życia. Nie sprawdzą się natomiast w przestrzeniach zamieszkałych przez znerwicowane i niecierpliwe osobowości. Jeśli poszukujesz w aranżacji wnętrza twórczego ożywienia - postaw na kolor pomarańczy!

Jego wysokość fiolet: styl we wnętrzu

Kolor fioletowy, choć spokrewniony z ożywczą czerwienią, wykazuje działanie raczej uspokajające i wyciszające. Jeśli przesadzimy z nadmiarem koloru w jednym wnętrzu, skutek może być odwrotny - nadmiar koloru fioletowego czy też różowego będzie nas drażnił. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na odcienie pastelowe - te sprawią, że poczujemy się bezpieczniej i staniemy się łagodniejsi. Kolor fioletowy we wnętrzu dobrze wpłynie na naszą koncentracją, a także pobudzi wyobraźnię. Wnętrza fioletowe to wnętrza dla osób wykonujących pracę twórczą. Jego zaletą jest też zbawienny wpływ na skołatane nerwy. Kolor różowy to kolor kojarzony z marzycielami. We wnętrzach utrzymanych w kolorystyce różu dobrze będą czuły się osoby wrażliwe i bardzo uczuciowe.