Dokonując wyboru kolorów wnętrza warto zastanowić się, które farby są odpowiednie. Każda gama kolorów: ciepła, zimna, ciemna, jasna - tworzy określony efekt. Wybierajmy jeden kolor dominujący, który zastosujemy na ścianach, zaś jego odcienie na tkaninach i dodatkach. Inne barwy mogą zagrać rolę akcentów.

Biel, szarość i barwy ziemi – z jakimi kolorami łączyć we wnętrzach?

Jeśli zdecydujesz się na biel możesz ją zestawić kontrastową (np. błękit, czerwień, wenge) albo na zasadzie harmonii – rozbielane beże , brązy, szarości, pastele. Biel jest zawsze bezpieczny, pasują do niej wszystkie pozostałe barwy.

Szarość podobnie jak biel jest neutralna. To dobre tło dla innych kolorów – od bieli przez czerwienie, zielenie, błękity, brązy do czerni.

Barwy ziemi – to cała gama beżów, brązów, tonacji piaskowych i kremowych. Są spokojne, sprzyjają relaksowi i trudno o dysonans, gdy się je łączy.

Kolory wnętrz: ważne triki

Ciepłe kolory ścian pomniejszają optycznie wnętrze, przestronny salon zyska dzięki nim przytulność, w małym mogą okazać się ryzykowne.

Zimne kolory przeciwnie sprawiają wrażenie większego wnętrza. Ciemne w zależności od tonacji kolorów – głównie tego, czy są chłodne czy ciepłe – oraz rodzaju, ilości i mocy światła we wnętrzu mogą je zacieśnić. Gdy pokój jest słabo doświetlony, a odcienie chłodne, powstanie wrażenie tajemniczej głębi. Tak właśnie odbieramy kolory ścian w odcieniu grafitu, butelkowej zieleni, tonacjo gorzkiej czekolady, burgundy, ciepłe głębokie fiolety.

Jasne kolory wnętrz to zawsze opcja na powęszenie wnętrza i dodania mu lekkości.