Kolor czerwony we wnętrzu, gdy dobrze go zadomowimy – energia czerwonej barwy pomoże nam przetrwać nawet najbardziej przygnębiający dzień. Oto wskazówki jak wprowadzać czerwień do wnętrz, aby najlepiej wykorzystać jej temperament. I jak zestawiać mocne kolory wnętrz.

Kolory wnętrz czerwony: co za dużo…

Czerwień to czysta energia. Kolor czerwony zastosowana we wnętrzach w nadmiernej ilości może wpływać na nas rozpraszająco, wywoływać niepokój i rozdrażnienie. Cała ściana pomalowana na czerwono optycznie zmniejsza pomieszczenie. Dlatego najbezpieczniej czerwony kolor ścian wprowadzać małymi dawkami i wiązać z innymi – równoważąc jego moc spokojnymi kolorami.

Czerwony kolor ścian: z czym łączyć

Kolor czerwony we wnętrzu to prawdziwy kameleon. W zależności od związku w jakim aktualnie przebywa zmienia się jego charakter. Oto niektóre wcielenia czerwieni:

  • Czerwony w połączeniu z bielą tworzy elegancką czystą formę znaną z najświetniejszych gal – a gdy dodamy do tego naturalne brązy i żółcie – otrzymamy przyjazną mieszankę w stylu skandynawskim.
  • Czerwony w połączeniu z czernią nieco temperuje nasz ognisty kolor, ale też takie zestawienie kolorów wnętrz dodaje mroczności i powagi pomieszczeniom. Tą ciężką atmosferę z łatwością rozrzedzimy czystą bielą lub surową szarością.
  • Czerwony w połączeniu ze złotym zyska na wartości. Wnętrze też. Trzeba jednak uważać, aby ten królewski związek nie zamienił się w pychę i tani blichtr. Połączenie czerwonego ze szmaragdową zielenią dodaje odświętnego uroku – który dobrze znamy z bożonarodzeniowych dekoracji.


W większej grupie soczystych kolorów (zieleni, żółci, błękitu, fioletu) osobista siła koloru czerwonego słabnie, ale za to wnętrze zyskuje nowoczesny, pełny świeżości i bardzo przyjazny styl. Taka mieszanka w połączeniu z bielą świetnie sprawdzi się w pokojach dziennych, gdzie dużo się dzieje.

Kolory wnętrz: uwaga na trendy!

Lśniąca czerwień na wszystkich drzwiczkach kuchennych szafek nie jest już tak modna jak kiedyś. Dzisiaj zanim zaprosimy kolor czerwony do wnętrza – warto dobrze się zastanowić. Dlaczego? Zmieniła się jego rola - czerwony kolor z podrzędnej roli wypełniacza przestrzeni stał się „podkreślaczem” i „kropką nad i” stylowego wnętrza.

Nie wiesz jaki wybrać kolor ścian? Zapytaj naszych ekspertów - darmowe porady online