Zapewne każdy z nas zauważył pewną zależność - latem nasze wnętrza skąpane są w słonecznych i żywych kolorach, a wiosną wypełnione są optymistycznymi barwami odzwierciedlającymi budzącą się do życia przyrodę. Gdzie zatem szukać korzeni naszych kolorystycznych upodobań? W naturze, naturalnie! Wraz ze zmianą pór roku, zmieniają się także kolory wnętrz, które podświadomie staramy się wcielić w projekt wnętrz. Nadszedł czas zaznajomić się z barwami jesieni! Prezentujemy inspiracje wnętrz w kolorach babiego lata!

Barwy jesieni we wnętrzu

Zgodnie z aurą za oknem, w aranżacji wnętrz „na tapetę" bierzemy barwy jesieni. Babie lato to przede wszystkim barwy plonów, w które wpisuje się soczysta czerwień jabłek, połyskliwy brąz cebuli oraz przeplatanka koloru żółtego, czerwonego i brązowego. W czym tkwi sekret dojrzałych kolorów jesieni? Otóż, jesienną porą promienie słoneczne padają ukośnie na ziemię, dzięki czemu przyroda zyskuje ciepły, dojrzały odcień. Na uwagę zasługują instygujące kontrasty barw dopełniających, o których za chwilę... Warto zwrócić uwagę na fakt, że dowolne połączenia odcieni zaczerpniętych z zestawu barw dopełniających, nawet mieszane krzyżowo, mogą dać naprawdę interesujące efekty w aranżacji wnętrza.

Barwy dopełniające, czyli wszystkie chwyty dozwolone

Podstawową barwą jesieni jest oczywiście czerwień i jej pochodne. To energetyczne kolory wnętrz. Do zestawu barw dopełniających zaliczamy głęboką czerwień, fiolet, ciemną zieleń czy nasycony odcień żółtego. Kolorów, które komponują się z jesiennym kolorem podstawowym, wydaje się być nieskończenie wiele. Jesienna paleta barw łączy poszczególne kolory we wnętrzu na zasadzie barw dopełniających. Zastosowanie „zgranych par" jest gwarantem uzyskania we wnętrzu absolutnej spójności. Jak zatem powinniśmy dopełniać kolory w aranżacji wnętrza? Pierwszym i podstawowym zestawem jesieni jest kolor żółty, który występuje tutaj w odcieniu kukurydzy, natomiast przeciwstawiony zostaje równie wyrazistemu kolorowi głębokiej śliwki czy barwie jeżyn. Drugim zalecanym zestawem kolorów do wnętrz jest zestawienie błękitu z pomarańczową czerwienią. W jesiennej aranżacji wnętrz świetnie zaprezentują się błękity w połączeniu z ciepłą czerwienią, kolorem rdzy, czy nawet barwą miedzi i oranżu. Kolejnym zestawem kolorów wnętrz, który sklasyfikowano na zasadzie barw dopełniających, jest purpurowa czerwień w połączeniu z zielenią. Jednak z uwagi na chłodny wyraz purpury, z powodzeniem możemy zastąpić ją głęboką czerwienią, dla której idealnym zrównoważeniem będzie kolor oliwkowy.

Kolory we wnętrzu w jesiennej aranżacji salonu

Podsumowując, urządzając mieszkanie, którego wystrój ma być odzwierciedleniem otaczającej nas jesiennej aury, powinniśmy postawić w wyborze koloru wnętrza na dominującą czerwień. Na ścianach jesiennego salonu królować będą odcienie beżu, koloru żółtego oraz subtelnego oranżu. Idealnym dopełnieniem tych kolorów we wnętrzu będą odcienie brązu, przygaszonej czerwieni oraz koloru polskiej jesieni, czyli złota. Wnętrze mieszkania możemy oprószyć szczyptą zieleni. W jesiennej aranżacji pokoju dziennego świetnie zaprezentuje się również taki kolor wnętrza jak fioletowy, w każdej odmianie. Lawenda, wrzos czy bakłażan - wszystkie chwyty dozwolone w wyborze jesiennej kolorystyki wnętrza. Tapety, dywany oraz wszelkie tkaniny we wnętrzu powinny być kolorystycznie nasycone. Nie sprawdzą się tutaj kolory pobladłe, wypłowiałe, ale także zbyt jaskrawe. Idealnym towarzyszem jesiennej aranżacji wnętrza będą kolory drewna, metalu czy kamienia oraz jesienne dekoracje wnętrz w konsekwentnej jesiennej kolorystyce.