Kolory ścian. Zmysłowy fiolet czy delikatny? Fiolet fioletowi nie równy. Dlaczego?

Kolory ścian, to rzecz nadrzędna w aranżacji wnętrz. Ostatnio modne stały się fioletowe ściany. Jednak kolor fioletowy jest kolorem trudnym. Niektóre aranżacje wnętrz z kolorem fioletowym są udane i lubimy je przez długie lata, inne zaczynają nas denerwować bardzo szybko. Dlaczego tak się dzieje, a fiolet fioletowi nie równy?

Ciemny fiole kolorem ścian i czerwień
Ciemno fioletowe ściany w nowoczesnej łazience
Fioletowe ściany zmysłowo łączymy z czerwienią
Fioletowe ściany i peonia
Fioletowe ściany w łazience gościnnej

W każdym pomieszczeniu w domu staramy się wykreować odpowiedni nastrój i atmosferę. A każde pomieszczenie rządzi się innymi prawami, każde lubi mieć swoją atmosferę. Kolor  ścian i światło wpływają na zmysły i pobudzają lub wyciszają emocje. A przecież wszystkim nam chodzi o to, by domy były naszą oazą spokoju, poprawiały nam nastrój, a umysł odpoczywał. Jednym słowem najważniejsze jest by stworzyć taki klimat wnętrza by jak najlepiej był dostosowany do naszego stylu życia i emocji. Fioletowe kolory ścian uznawane są jako barwy stymulujące i seksowne. Chłodniejsze odmiany fioletów, zwane błękitnymi fioletami, mogą mieć działanie uspokajające i dobrze wpływają na sferę duchową.

Kolory ścian: ciemne nasycone fiolety jeżyny, winogrona i bakłażana. Z czym je łączymy?

Naprawdę ciemne fiolety potrafią być bardzo zmysłowe, silnie oddziaływać na zmysły. Są idealne do sypialni, jadalni i buduarowych łazienek w stylu glamour. Sprawdzą się w stylu nowoczesnym, w nowoczesnej klasyce i w stylu glamour. Kolor ścian w odcieniu ciemnego winogrona  stworzy teatralną atmosferę w łazience z czarno białymi płytkami na podłodze, białymi prostokątnymi, fazowanymi na ścianie, wykończonymi ozdobnymi wałkami. Teatralną atmosferę ciemnego winogrona podkreślą jasne, ale koniecznie poszarzałe kolory lawendy i kolor czystej purpury. Dojrzała jeżyna mimo, że bardzo ciemna jest kolorem delikatnym, mało wyrazistym i spokojnym. Idealnie sprawdzi się w sypialni i w jadalni. Ciepła, pastelowa szarość i jasny, ciepły fioletowy sprawią, że fioletowa jeżyna będzie działała odprężająco. Mogą to być meble tapicerowane – na przykład nowoczesne łóżko z miękkim zagłowiem, obite miękkim aksamitem. By wnętrze nabrało wyrazu do koloru ścian w odcieniu jeżyny dodajmy czegoś wyrazistego. Mogą to być bogate zasłony, miękkie krzesła, na pewno coś miłego w dotyku, w kolorze zmysłowej żurawiny lub peonii. W sypialni może to być miękki pled lub narzuta nonszalancko rzucona na łóżko. Ważne by nie była to połyskliwa satyna, bo efekt będzie tani, a nie zmysłowy. Z jeżynowym kolorem ścian pięknie zagra szary dywan typu shaggy. A w jadali na stole nigdy nie powinno brakować różowych kwiatów, wspomnianych wcześniej peonii, tulipanów, róż, różowych lilii – na szczęście przez cały rok są dostępne świeże kwiaty w tych kolorach. Bakłażan wielu kojarzy się dekadencją. Być może dlatego, że lubi wyrafinowane połączenia z różowo – pomarańczowym kolorem kwiatu pomarańczy, jasnej ciepłej czerwieni i czekolady. Takie zmysłowe połączenia kolorystyczne sprawdzają się w sypialniach, ale też w klubach i barach, tam gdzie światło jest delikatnie przytłumione, a nastrój zmysłowy.

Kolory ścian: wyższość nasyconych fioletów nad lawendami i fiołkowymi różami

Kolory ścian w mocnych i nasyconych odcieniach są wyraziste, tworzą zmysłowy klimat, idealny w sypialni, jadalni albo buduarowej łazience. Doskonale łączą się z szarościami, peoniami i czerwienią czy złamanym, szarymi odcieniami lawendy. Kolory te są wyraziste, ale nie męczące, są eleganckie, uwielbiają dodatki srebra – jeżyna i złota – winogrono i bakłażan. Takie ciemne fioletowe ściany przy umiejętnym zastosowaniu dodatków przestają wychodzić na pierwszy plan. Tworzą klimat, a nie męczą. Nie chcą być w roli głównej. Są idealnymi „aktorami drugoplanowymi”. Natomiast znacznie częściej wybierane są kolory czystej lawendy, irysowe - ani pastelowe ani ciemne. Uznawane są za kolory bezpieczne jednak okazuje się, ze jako kolory ścian uwielbiają grać pierwsze skrzypce. Wszystkie inne kolory stają się tylko dodatkami. Dlatego szybko zaczynają nas męczyć, szczególnie jako główne kolory ścian. Częstym zjawiskiem jest chęć przemalowywania wnętrza już po  roku lub 2 latach. Takich odczuć nie mamy przy ciemnych odcieniach i fioletowych kolorach off - white. Kolor fioletowy jest kolorem wdzięcznym, jeśli dobrze dobierzemy odcień, nie możemy się jednak go bać. Także wybierając fioletowe ściany musimy albo iść na całość wybierając jeżynę, bakłażan albo pozostać przy delikatnych kolorach off – white.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Mariusz Bykowski, Krzysztof Zasuwik, Sławomir Frąckowiak, Marcin Czechowicz, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY