KOLORY ścian: ZASADY ŁĄCZENIA kolorów w aranżacji wnętrz

 Wszystkie barwy wnętrza

Fot. Piotr Mastalerz

Kolory ścian są jednym z tych komponentów wnętrza, do którego przywiązujemy ogromną uwagę i coraz chętniej z nim eksperymentujemy. Umiejętny dobór, zestawienie i łączenie koloru w mieszkaniu to połowa sukcesu w aranżacji wnętrz.

Decydującą rolę w doborze kolorów odgrywa nasza psychika. W mieszkaniu wykorzystujemy te kolory wnętrz, które lubimy lub które mają wywołać określony efekt - pobudzenia lub wyciszenia. Poznajmy jeszcze inne zasady aranżacji wnętrz, pomagające dokonać właściwego wyboru koloru ścian.

Kolory ścian: próbki farb

Zacznijmy przygodę z kolorem we wnętrzu od zakupienia próbek farb i pomalujmy nimi karton.Zgromadźmy kawałki wybranych tapet i tkanin. Jeśli dysponujemy matowymi fotografiami naszych mebli, dywanów itp., także bardzo się przydadzą. Tak zaopatrzeni skomponujmy kolaż ze wszystkich tych fragmentów. Zwiększając ilość jedenego koloru kosztem drugiego, usuwajmy niepasujące elementy (np. szafy lub obrazy pomniejszone na fotografiach). Takie zestawienia są też narzędziem stylistów i pomagają znaleźć najlepszą kompozycję przed poniesieniem wydatków.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4645

Fot. Mariusz Bykowski

Jasne i ciemne kolory wnętrz

Jasne kolory ścian powiększają optyczniewnętrze,ciemne je zmniejszają – tę podstawową zasadę znają wszyscy. Z reguły wydaje nam się, że metraż jest za mały, i chcemy go powiększyć. Wybieramy więc jasne barwy na ściany. Uważajmy jednak, by nie popełnić błędów, które zaprzepaszczą efekt, jaki zamierzamy osiągnąć. Ciemne płaszczyny na dole i blisko wejścia w niczym nie przeszkodzą. Jednak nasz wzrok nie powinien napotkać ciemnych przedmiotów (karnisz, żyrandol) w górze i w pobliżu okien, gdyż „zamkną” nam one przestrzeń.

Malowanie ścian przy oknie

Ściana okienna zazwyczaj ma małą powierzchnię, a przy tym za dnia jest ciemna i nieefektowna. Możemy na niej poeksperymentować – nawet odważna, ciemna barwa nie zdominuje wnętrza. Obrazy i inne ozdoby na takiej ścianie będzie można w pełni podziwiać dopiero przy świetle sztucznym.

NIE PRZEGAP

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4645

Fot. Mariusz Bykowski

Kolory wnętrz: za dnia i wieczorem

Przed rozpoczęciem komponowania wnętrza dobrze jest też przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Gdy jesteśmy w domu tylko gośćmi – rano i wieczorem – może zarezerwujmy dla siebie pomieszczenie z oknem z widokiem na wschód słońca. Błękity, róże i rozmaite odcienie żółtego dobrze wyglądają w tym świetle, a beże i zielenie wypadają już gorzej. Jeśli okno jest dość duże, a za nim roztacza się piękny widok, choćby na niebo, kolor ścian możemy dobrać do wieczornego światła sztucznego. W pomieszczeniach, w których przebywamy najdłużej, lepsze będą spokojne, przytulne barwy, nawet ciemne – lecz sprawdzone. W tych, w których jesteśmy najkrócej, możemy zastosować odważne, eksperymentalne kolory. Będą silnie oddziaływać, ale krótko, więc się nimi nie zmęczymy.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 4645

Fot. Mariusz Bykowski

Podzielenie ścian pokoju na części i zastosowanie w jednym wnętrzu wielu barw jednocześnie bardzo je wzbogaci. Kilka płaszczyzn pokrywamy kolorami w jednej gamie, zaś jedno pole barwą szczególnie intensywną, a nawet malujemy wzór. Najłatwiej dzielić ściany pionowo, wykorzystując przy tym istniejące uskoki. Kolor, który stanowi tło w jednej cześci wnętrza, może być kolorem mebla w innej części i na innym tle. Te przesunięcia barw i powtarzanie ich na różnych typach przedmiotów lub w deseniach nadaje wnętrzu spójność i konsekwencję.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4645

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 4645

Ocena: 0
Tekst: Anna Kawęczyńska Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY